UWAGA!

Komunikacja miejska zaczyna rok szkolny

 
Elbląg, Przystanek przesiadkowy na skrzyżowaniu Robotniczej i Królewieckiej
Przystanek przesiadkowy na skrzyżowaniu Robotniczej i Królewieckiej (fot. WS)

 Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. W związku z prowadzonymi w Elblągu remontami ulic początek roku szkolnego stanowi nie lada wyzwanie również dla komunikacji miejskiej. O problemach, dodatkowych kursach i nowym rozkładzie jazdy rozmawialiśmy z Michałem Góreckim z Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Witold Sadowski: - Jakie zmiany w komunikacji miejskiej wprowadza ZKM wraz z nowym rokiem szkolnym?
       Michał Górecki: - Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na liniach 8, 15, 17, 22, 300 i 400 wracamy do rozkładów jazdy sprzed okresu wakacyjnego. Nowe rozkłady charakteryzują się większą ilością oraz częstotliwością kursów. Wznowione zostanie funkcjonowanie linii nr 18, na której zaplanowane są dodatkowe kursy w godzinach porannych i popołudniowych. Wprowadzono także dodatkowe autobusy na tej linii, w związku z remontami elbląskich ulic i objazdami, które są z tym związane. Dodaliśmy też dwa dodatkowe kursy "dziewiątce". Remonty ulic wymusiły na nas częściowe zmiany tras przejazdów kilku linii autobusowych.
       - Młodzież nie będzie miała problemów z dojazdami do szkoły?
       - Młodzież nie powinna mieć zbyt wielkich problemów z dojazdami do szkół. Przykładowo "siedemnastka" będzie jeździć zgodnie z rozkładem sprzed wakacji, natomiast "osiemnastka" z rozpoczęciem roku szkolnego wznawia kursy z większą częstotliwością. Mimo braku połączeń tramwajowych pomiędzy pętlą Ogólna, a pętlami Saperów czy Druska nie powinno być problemów dla pasażerów ze skomunikowaniem tych dzielnic. Z pewnością brak linii tramwajowych, do których pasażerowie są przyzwyczajeni jest odczuwalny, ale wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość w związku z remontami ulic naszego miasta.
       - Komunikacją zastępczą możemy kontynuować podróż bezpłatnie...
       - Tak, na określonych zasadach. Przypomnijmy, że na skrzyżowaniu ul. Robotniczej i Królewieckiej istnieją tzw. przystanki przesiadkowe. Tam właśnie pasażerowie jadąc od Marymonckiej czy Ogólnej mogą bezpłatnie kontynuować podróż na podstawie jednego biletu przesiadając się do autobusu linii nr 7 lub do zastępczych linii T3 i T4. Jadąc w kierunku Grunwaldzkiej jeśli nie zdążymy na autobus T4 można wsiąść w T3 i jadąc nieco okrężną trasą też na tę aleję dojedziemy. Warto pamiętać o tym, że linie T3 i T4 są liniami okrężnymi i w zasadzie na większej części tras się pokrywają - oczywiście w przeciwnych kierunkach.
       - Wielu pasażerów czeka na powrót "normalnych" linii tramwajowych. Kiedy to nastąpi?
       - Obecne funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Elblągu uzależnione jest od postępów prac na remontowanych odcinkach ulic. ZKM nie ma wpływu na to, kiedy tramwaje wrócą do funkcjonowania na trasach, do których wszyscy przywykli czy na to kiedy autobusy zaczną jeździć trasami sprzed remontu. Wszelkie problemy z komunikacją miejską znikną prawdopodobnie wraz z zakończeniem przebudowy ulic i skrzyżowań będących w ciągu DW503.
       - Wchodzą w życie nowe rozkłady jazdy. Czy będzie możliwa ich ewentualna korekta?
       - Przez pierwsze dni września będziemy monitorować ze szczególną uwagą funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Elblągu. Okres początku roku szkolnego zawsze jest dla nas dość trudny. Sytuacja z pewnością będzie się stabilizować w drugiej połowie tego miesiąca gdy już będziemy znali dokładniej ilości przewożonych na poszczególnych liniach osób. Apelujemy do pasażerów korzystających z Elbląskiej Karty Miejskiej jako nośnika biletu okresowego i do posiadających uprawnienia do bezpłatnych przejazdów o rejestrowanie swoich przejazdów w pojazdach komunikacji miejskiej. Dzięki temu będziemy mieli miarodajne informacje o ilości przewożonych osób w danym czasie na konkretnych liniach. Pomoże nam to z pewnością na szybszą reakcję w celu np. dołożenia dodatkowych kursów tam, gdzie będzie istniała taka potrzeba.
       - Gdzie można znaleźć nowy rozkład jazdy?
       - Obecnie trwa rozwieszanie nowych rozkładów jazdy na przystankach. Na stronie internetowej Zarządu Komunikacji Miejskiej pojawią się one w formie elektronicznej w sobotę, 1 września. Pasażerowie będą mogli dokładnie sprawdzić jak będą kursować interesujące ich linie.
       - Czy sami pasażerowie mogą pomóc w funkcjonowaniu elbląskiej komunikacji miejskiej?
       - Z pewnością tak, choć nie zawsze odbywa się to w miłej i przyjaznej atmosferze. Z nowym rokiem szkolnym ilość pasażerów przewożonych środkami komunikacji miejskiej zdecydowanie się zwiększa. Apelujemy do wszystkich naszych klientów aby nie planowali podróży "na styk". Trwają remonty ulic, tworzą się korki i nie zawsze autobus czy tramwaj dojedzie w miejsce docelowe zgodnie z rozkładem jazdy. Mam też ogromną prośbę zarówno do wszystkich kierowców, jak i do pasażerów naszych pojazdów- prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przystanków przesiadkowych na skrzyżowaniu ul. Robotniczej i Królewieckiej. Zmieniono tam organizację ruchu, którego natężenie jest bardzo duże, a jednocześnie wokół trwają prace drogowe. Bardzo nam zależy na bezpieczeństwie wszystkich osób znajdujących się w tym rejonie. Generalnie jesteśmy otwarci oraz czekamy na opinie, a także sugestie pasażerów i jeśli będzie to możliwe, postaramy się je uwzględniać nanosząc zmiany w rozkładach jazdy.
       - Dziękuję za rozmowę.
      
      
Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mądrale, DLACZEGO nie budujecie torów od Ratusza w stronę ul 12 Lutego, na co czekacie. Tak samo tory w innych częściach Elbląga, można remontować było i wymieniać torowiska. Te całe ZKM powinni pogonić na cztery strony Świata.
 • bedzie jedna wielka massakra!!!
 • Puste przejazdy tramwajów to nowe rozwiązania, jazda w koło zamiast po całym mieście. Bezsensu. Ciekawe ile strat jest od chwili jazdy tramwai przez pół Elbląga.
 • Najgłupszym pomysłem jest zostawienie wakacyjnego rozkładu jazdy na linii 7.Już teraz kursy co 15 minut ledwo zabierają wszystkich z przystanków, a co dopiero od września. Przecież na Rycerską będzie dojeżdżało codziennie kilkaset uczniów z przeniesionego tam ekonomika. Co 15 minut to za mało nawet w wakacje a co dopiero w roku szkolnym!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczeń(2012-08-30)
 • ciekawe czy 18 znowu będzie jeżdziła w 2- minutowych odstępach. Przecież to jest poroniony pomysł zróbcie coś z tym czy naprawdę nie można zrobić 5 minutowych odstępów. Przed wakacjami 18 która wyjeżdżała o 6,28 następna 6 30 wzajemnie się wymijały a kierowcy mieli niezły ubaw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dworzin(2012-08-30)
 • Jaka komunikacja ? na dzień dzisiejszy nie ma żadnej komunikacji i nie będzie jeszcze długo. Miasto wygląda jak po wojnie
 • Likwidacja linii tramwajowej z ulic 1-Maja, pocztowa, już odcina uczniów 1 i 2 LO, jak i równierz zawodówek na Zamkowej i Rycerskiej
 • Oby T3 i T4 nie spóźniały się po 15 minut, a 18 nie spóźniała się zawsze o około 10 minut to będzie narazie dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczeń(2012-08-30)
 • Wybraliście Nowaczyka na prezydenta? to niech Was wozi.
 • Będą bilety wolnych przejazdów na okaziciela?
 • Przepraszam bardzo ale wymienianie starego rozkładu( czyli tego wakacyjnego) na nowy(szkolny) dzisiaj czyli dnia 30 sierpnia bylo moim zdaniem głupotą. ponieważ nie było nigdzie pozostawionego aktualnego jeszcze do konca sierpnia rozkładu i nie wiedzac o ktorej mam dzisiaj 17 czekalam na nia poł godziny! te rozklady powinny byc wymieniane wieczorem 31 sierpnia, bo skad niby ktos mial wiedziec dzisiaj czy jutro o ktorej nadjedzie autobus badz tramwaj, pozostaje jedynie czekanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oburzona(2012-08-30)
 • @oburzona-Górecki i Orzech w S. .. mają Twoje i mieszkancow oburzenie. Oni wiedza lepiej. Mam wrazenie, ze komunikacja miejska jest dla nich a POwinna byc dla mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  odurzony(2012-08-30)
Reklama