UWAGA!

Koniec walki o elbląską dyspozytornię

 
Elbląg, Oliwier Pietrzykowski, Stowarzyszenia Młodzi Demokraci
Oliwier Pietrzykowski, Stowarzyszenia Młodzi Demokraci (fot. AD)

- Ponad dwa tygodnie temu odwiedziliśmy Olsztyn, aby spotkać się z wojewodą Marianem Podziewskim. Do spotkania nie doszło, bo wojewoda był „w terenie”. Odbyliśmy więc rozmowę z Markiem Zaczkiem odpowiedzialnym za WCPR, obejrzeliśmy także samą stację wojewódzkiej dyspozytorni. Pokazano nam systemy i przedstawiono główne procedury - informuje Oliwier Pietrzykowski ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Elbląska dyspozytornia pogotowia ratunkowego przestanie działać w połowie sierpnia.

Kiedy mówiliśmy olsztyńskim urzędnikom o potrzebie szerszego, niż przewiduje ustawa, konsultowania tego typu decyzji ze względu na duże rozgoryczenie nas, elblążan, ponieważ czujemy się notorycznie okradani z dumy jaką kiedyś było miasto wojewódzkie - Elbląg, oni otwierali oczy ze zdumienia. Faktycznie być może wydaje się, że sprawa systemu ratownictwa medycznego ma niewiele wspólnego z rangą, czy prestiżem miasta, ale dla nas tak faktycznie jest. Ubywa nam kolejnych miejsc pracy, władze miasta muszą podejmować zdecydowanie więcej wysiłków żeby sprostać konkurencji rozwoju gospodarczego Olsztyna, niż władze miasta wojewódzkiego. To wszystko sprawia, że dysproporcje między jeszcze kilkanaście lat temu porównywalnymi miastami Elblągiem i Olsztynem dziś są już bardzo duże. W Olsztynie brakuje zrozumienia dla tego problemu.
       Brak świadomości Pana Wojewodę lub jego urzędników na temat odczuć elblążan zyskał potwierdzenie wczoraj, kiedy to przyszła ostateczna odmowa spotkania w celu wymiany tych spostrzeżeń. Odmowa na propozycję złożoną ponad dwa tygodnie temu. Wobec czego uznaliśmy, że dalsze toczenie sporu w tym przypadku, nie skończy się niczym poza spadkiem zaufania do Pogotowia Ratunkowego, co nie jest i nie było naszym celem.
       Jako Stowarzyszenie Młodych Demokratów prosimy elblążan, aby nigdy i pod żadnym pozorem, w sytuacji zagrożenie zdrowia, której nie potrafią sami rozwiązać, nie wahali się zatelefonować pod numer alarmowy. Dyspozytorzy medyczni z Olsztyna zagwarantowali nam, że zrobią wszystko co w ich mocy, aby pomoc za wszelką cenę dotarła na czas. W obecnej sytuacji nie należy popadać w żadną złość lub panikę lecz zwyczajnie tym słowom zaufać.
       Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, jednak nasza dyspozytornia przestanie działać w połowie sierpnia. Przepraszamy, że się nie udało. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości wola do rozmowy i rozwiązania problemu będzie obustronna. Elblążanie są zmęczeni takim traktowaniem. Jeżeli o 200 tysięcy mieszkańców większa Bydgoszcz potrafiła się dogadać z mniejszym Toruniem, jeśli chodziło o rangę miasta wojewódzkiego, to Elblągowi się należy chociaż partnerskie traktowanie jeśli chodzi o fundusze na rozwój miasta, opiekę zdrowotną, czy edukację przez chociażby przeniesienie części wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To jest możliwe, wystarczy chcieć!
       Na koniec dziękujemy wszystkim elblążanom za wsparcie i zaangażowanie. W przyszłości też możecie na nas liczyć.
      
Oliwier Pietrzykowski, Stowarzyszenia Młodzi Demokraci
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • i po ca ta cala szopka i lans w mediach, skoro decyzje zapadly wiele miesiecy temu, a wtedy ani Nowaczyk ani Gelert nie protstowali
 • Ciemna Strona Mocy (niekompetencja i zacofanie) reprezentowane przez Młodych Demokratów z Elbląga i panią Elżbietę Gelert pokonana. Niech postęp techniczny zwycięża. Można otworzyć szampana !!! Hero.
 • Czekamy teraz na sąd, policję i pewnie jeszcze kilka innych urzędów :)
 • Umiesz liczyc? Licz na siebie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uszatek(2012-07-24)
 • no, ciekawe. .. .. po co się rozdrabniać? może warto od razu przenieść wszystko do Warszawy? głupota nie boli głupich, tylko co z tymi normalnymi?
 • Czegoś tu nie rozumiem. .. To młodzi demokraci są wewnętrzną opozycją wobec władz wojewódzkich nadanych z ramienia swej własnej partii? Czy przez to MD pragną udowodnić, że jednak można być trochę w ciąży?
 • Trochę tu demagogii. Bydgoszcz z Toruniem wcale nie żyje w zgodzie. Ta dużo większa Bydgoszcz ma pretensję o to że wiekszość kasy bierze Toruń bo tam jest Marszałek, czyli kasa z Unii. Według Bydgoszczy Toruń otrzymuje dużo więcej niż to by wynikało z jej wielkości na czym traci Bydgoszcz. Wystarczy wejśc na wątek "Metropolia Bydgoska" na forum Skyscrapercity, żeby się przekonać że antagonizm bydgosko-toruński jest o wiele większy niż elbląsko-olsztyński. Te antagonizmy biorą się stąd, że kazde miasto chce jak najlepiej dla siebie i kazdy ma swoje ambicje, to jest naturalne. Zapewniam państwa, że antagonizmy są na każdym szczeblu, nawet między miasteczkami w sąsiednich powiatach. A co do powiększających sie dysproporcji to tak dalej będzie bo z racji "stołeczności" to miasto prawie zawsze będzie miało większą siłę przebicia i będzie wstanie otrzymać więcej. Ale o tym trzeba było myśleć wcześniej i tu rola polityków bo to polityka ma wpływ na wszystkie sfery życia, także gospodarczego. Przecież nikt mi nie powie, że gdyby politycy olsztyńscy siedzieli z założonymi rękoma to i tak by dostali Wojewodę i Marszałka, otóż nie takich rzeczy nie ma za darmo. A nasi chyba wtedy spali no i mleko się rozlało!
 • Przenieść sejmik wojewódzki do Elbląga i sprawa rozwiązana - Elbląg tez będzie miastem wojewódzkim (tak ma Gorzów w Lubuskim i Toruń w pomorsko-kujawskim). To zadanie dla elbląskich parlamentarzystów! Gorzów jest tak samo blisko granicy województwa jak Elbląg i nikomu to nie szkodzi.
 • Oj, gdyby tak łatwo było przenieść sejmik to tak już by się stało. Ale śmiem twierdzić, że jeszcze długo tak nie będzie, ponieważ nasz wspaniały rząd wie, że to by otworzyło puszke pandory. Przecierz nie tylko my marzymy o zmianie statusu. Pierwsze lepsze przykłady 1Słupsk i Koszalin marzą o wspólnym województwie 2 Radom miasto podobnej wielkości co Kielce i niedaleko nich położone. Radom marzy o spólnym woj. z Kielcami tylko, że Kielce nie chcą bo mają własne województwo. 3 Częstochowa - duże miasto chce albo utworzyć własne woj. albo współrządzić z Katowicami. itp, itd. Tusk na to nie pójdzie, a Olsztyn we własnym interesie będzie lobbował przeciwko, więc marnie to widzę.
 • Wojewoda na taczki!!!
 • Brawo Oliwier, jesteś wieli i g. .. .. no zrobiłeś hehehehe!!!!!
 • PSLowcy to nieuczciwi ludzie -dowodem jest ostatnia afera-dziwki 5%
Reklama