UWAGA!

Kto będzie kandydował na prezydenta

 Elbląg, O ratusz może walczyć nawet osiem osób
O ratusz może walczyć nawet osiem osób (fot. archiwum portEl.pl)

Dzisiaj oficjalnie ruszyła kampania wyborcza do samorządów. O fotel prezydenta Elbląga może walczyć nawet osiem osób. Niewykluczone, że Platforma Obywatelska nie wystawi swojego kandydata, popierając Witolda Wróblewskiego, byłego wiceprezydenta miasta, obecnie członka zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Do 7 września należy powiadomić komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Z naszych informacji wynika, że takie komitety utworzą partie polityczne: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowa Prawica i Solidarna Polska. Swoje komitety chcą także powołać: Obywatelski Elbląg (grupa osób dążąca do referendum w sprawie m.in. likwidacji Straży Miejskiej), Elbląska Koalicja Obywatelska (w jej skład wchodzi m.in. Elbląski Komitet Obywatelski, Stronnictwo Demokratyczne i niezrzeszeni elblążanie), a także komitet popierający jako kandydata na prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego, obecnie członka zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, wiceprezydenta miasta za czasów Henryka Słoniny.
      
       Różne opcje PO
       Witold Wróblewski uzyskał w ubiegłorocznych wyborach samorządowych trzeci wynik, poparło go 17 procent wyborców. Teraz może być najgroźniejszym kandydatem dla urzędującego prezydenta Jerzego Wilka (Prawo i Sprawiedliwość), tym bardziej że według nieoficjalnych informacji Platforma Obywatelska może nie wystawić w tych wyborach swojego kandydata i poprzeć właśnie Witolda Wróblewskiego.
       - Nie ma jeszcze decyzji, kto będzie naszym kandydatem. 2 września mamy spotkanie Rady Powiatu PO, będziemy o tym rozmawiać. Są różne opcje, w tym takie głosy, by nie wystawiać swojego kandydata, ale decyzja będzie należała do około 40 osób, które wezmą udział w zebraniu – powiedział nam Jerzy Wcisła, szef elbląskiej PO. - Już wcześniej zadeklarowałem, że jeśli nie znajdziemy lepszego kandydata, to mogę kandydować, ale obecnie zajmuję się innymi sprawami.
       Z Witoldem Wróblewskim nie udało nam się dzisiaj skontaktować, na łamach jednego z elbląskich portali internetowych były wiceprezydent Elbląga powiedział, że „nie może potwierdzić ani zaprzeczyć” informacji, że trwają rozmowy na temat poparcia jego kandydatury przez PO.
      
       W PiS – Jerzy Wilk. Kto jeszcze?
       Wiadomo za to, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga będzie Jerzy Wilk, którego zatwierdziły już władze krajowe partii. Oficjalna prezentacja programu ma się odbyć podczas planowanej podczas kampanii konwencji wyborczej. Nie jest jeszcze znany jej termin. - Pan prezydent oczywiście jest naturalnym kandydatem w nadchodzących wyborach, które będą okazją do oceny jego dotychczasowej pracy na rzecz Elbląga przez mieszkańców – stwierdziła Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Swojego kandydata – prawdopodobnie Janusza Nowaka (choć on sam nie mówi na razie tak ani nie) - wystawi także Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także Solidarna Polska, która jeszcze do niedawna była członkiem Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej.
       - Podjęliśmy decyzję, że występujemy z tego gremium z powodu różnic programowych. Będziemy mieli własny komitet wyborczy i swojego kandydata na prezydenta – powiedział nam Paweł Kowszyński, lider Solidarnej Polski. To właśnie on jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem, bo ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga podczas ubiegłorocznych wyborów.
       Elbląska Koalicja Obywatelska, mimo ubytku w jej szeregach, także wystawi swojego kandydata. - Decyzja Solidarnej Polski nic nie zmienia. Będziemy mieli własny komitet, spotykamy się w przyszłym tygodniu na rozmowach w sprawie naszego kandydata na prezydenta – informuje Piotr Opaczewski z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej.
       W tym wypadku także może się powtórzyć sytuacja sprzed roku, kiedy kandydatem ówczesnego Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego był Cezary Balbuza, dyrektor jednej z elbląskich prywatnych szkół. - Decyzję, kto będzie naszym kandydatem na prezydenta, podejmiemy za dwa, trzy tygodnie. Dzisiaj już złożyliśmy dokumenty w sprawie rejestracji naszego komitetu – powiedział nam Cezary Balbuza. Czy sam chciałby kandydować? - Gdy dostanę taką propozycję, to się zastanowię - odpowiedział dyplomatycznie.
      
       Zagadka: Obywatelski Elbląg
       Wielką zagadką może być wynik Obywatelskiego Elbląga, który zrzesza zwolenników przeprowadzenia razem z wyborami samorządowymi referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej i przynależności Elbląga do województwa pomorskiego. Członkowie Obywatelskiego Elbląga chwalą się ze zebrali już 4 tysiące podpisów w tej sprawie. W najbliższą sobotę organizują festyn dla mieszkańców, w czasie którego nie zabraknie też wyborczych elementów. Z naszych informacji wynika, że kandydatem Obywatelskiego Elbląga na prezydenta będzie Edmund Szwed, prezes Stowarzyszenia AWA i jednej z instytucji finansowych.
       - Nie mogę jeszcze zdradzić nazwiska naszego kandydata, wszystkiego wkrótce elblążanie się dowiedzą. Podczas sobotniego festynu na Placu Jagiellończyka pojawią się z pewnością pewne ogłoszenia związane z wyborami – powiedział nam Kazimierz Falkiewicz, pełnomocnik Obywatelskiego Elbląga.
       Na decyzję w sprawie swojego kandydata czekają też członkowie Nowej Prawicy. - Nie wykluczam, że będę kandydował na prezydenta Elbląga, ale decyzja należy do rady głównej Nowej Prawicy – powiedział nam Adrian Meger, lider Nowej Prawicy w Elblągu. - Decyzja zapadnie na początku września. Mamy już za to gotowe listy kandydatów na radnych, w każdym z okręgów będzie kandydować po 6-7 osób.
       Listy kandydatów na radnych muszą być zgłoszone do komisarza wyborczego do 7 października, z kolei kandydaci na prezydenta - do 17 października.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama