UWAGA!

Kto wygrał, kto przegrał (opinia nadesłana)

 
Elbląg, Maria Kosecka
Maria Kosecka (fot. Anna Dembińska)

Po publikacji politycznego podsumowania 2018 roku do naszej redakcji swoją opinię w tej sprawie przesłała Maria Kosecka, radna pięciu kadencji, która w tym roku nie kandydowała w wyborach do samorządu. - W mojej ocenie nikomu tak naprawdę, poza oczywiście W. Wróblewskim, nie zależało na zdecydowanym zwycięstwie – pisze Maria Kosecka.

Jak zawsze w wykonaniu Pana Rafała bardzo ciekawa analiza elbląskiej polityki. Niestety, nie pierwszy raz nie mogę w pełni zgodzić się z prezentowanymi tezami. Podstawowa przyczyna porażki PiS w Elblągu leży moim zdaniem w szeregach samej partii. Nie było woli zwycięstwa, liderzy partii bardziej zabiegali o dobre miejsca na listach niż o wynik wyborczy. Mieszkańcy taką postawę rozszyfrowali bardzo szybko i ocenili przy urnach.
       Sam kandydat na prezydenta również nie wykazywał się determinacją wygrania, informując równocześnie o woli wygrania jeszcze jednej kadencji w parlamencie. Forma kampanii wyborczej nie była nastawiona na sukces, była, bo musiała jakaś być. Sądzę, że cały elbląski PiS nie był nastawiony i przygotowany na zwycięstwo, tym łatwiejszy sukces odniósł komitet W. Wróblewskiego. Pisowscy liderzy załatwili sobie kolejną kadencję i w tym kontekście wygrali.
       Całe te wybory można odczytywać jaka swoistą grę interesów: PiS załatwił mandaty radnych dla swoich, W. Wróblewski i jego "drużyna" stali się przysłowiowym "języczkiem u wagi" i o taką pozycję walczyli wystawiając osoby niezainteresowane mandatem, jedynie użyczyli swoich, publicznie znanych, wizerunków dla uzyskania dobrego wyniku listy.
       Zastanawiająca jest w tym rozdaniu słaba, wręcz pasywna postawa Koalicji Obywatelskiej. Na bazie krytycznych opinii z ostatniej kadencji władz miasta, mogli pokusić się o wygraną, jednak widoczne wewnętrzne rozłamy i brak determinacji skutkowały słabym wynikiem. Tak więc w mojej ocenie nikomu tak naprawdę, poza oczywiście W. Wróblewskim, nie zależało na zdecydowanym zwycięstwie.
       Walka była o stołki dla określonych osób, bo to przecież kolejne 5 lat przy władzy.
       Również W. Wróblewski walczył o fotel, wykorzystując naiwność i ufność mieszkańców. Wykorzystanie funduszy unijnych nie może stanowić miarodajnej oceny, jeżeli zobaczymy, na co i jak drogie były kierunki wydatkowania tych środków. Budowanie równoległej do istniejącej już trasy tramwajowej, czy też wiadukt z problemami dla pełnego zabezpieczenia ruchu rowerowo-pieszego nie mogą być odebrane pozytywnie w obliczu problemów z zabezpieczeniem miasta w ciepło czy też problemami elbląskiej oczyszczalni ścieków. Tematy te, dziwnym trafem, nie pojawiły się w trakcie kampanii wyborczej. Przypadek? Nie sądzę! Elbląskie elity polityczne są ze sobą ściśle powiązane w relacjach towarzysko-biznesowych. Status quo jest więc w interesie wszystkich, i tak się stało.
       A Elbląg i jego mieszkańcy? Będą musieli poczekać kolejną kadencję na pojawienie się filantropów dążących do poprawy ich bytu. Brak lokalnych komitetów i pasjonatów chcących zmieniać swoją "małą ojczyznę" daje dużo do myślenia. Mam nadzieję, że nastąpi refleksja i interes miasta, mieszkańców będzie sprawą pierwszorzędną!
      
Maria Kosecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przegrał Elbląg i dalszy rozwój miasta olsztyn dalej będzie granic do siebie ile się da. Czy tego w um nie widać.
 • Po co komu potrzebne te mądrości Pani Koseckiej?
 • Chodzi pani ze swoim pieskiem na siusiu koło byłego basenu na Spacerową?
 • do tego trzeba dodać konieczny wzrost wynagrodzeń pracowników administracji. Dojdzie do tego, że odejdą bo zarobki są mierne a wymagania spore. Zobaczymy co zrobi Prezydent a obecni radni czy upomną się o pracowników
 • To już nie jest śmieszne. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Cieciorka(2018-12-31)
 • Super
 • Subiektywnie acz z poparciem wielu osób. Porażka PiS leży nie " w szeregach samej partii". Z Politologicznego punktu widzenia (i nie tylko tego) porażka PiS przyszła z Warszawy. To tam niepotrzebnie przeniesiono problemy kraju na lokalne podwórko - dając do zrozumienia, że tylko z pod ich skrzydłami może być cacy. Nadto niedotrzymanie obietnicy wyborczej - w kampanii ogólnopolskiej parlamentarnej ogłaszano 500+ na każde dziecko, a po wyborach jest jak jest. Ludzie pamiętają. Nadto wygrana W. Wróblewskiego to w dużej mierze spór na głosy nie "za" a "przeciw" PiSowi - tak zresztą jak w innych miejscowościach.
 • A teraz czekam kto następny nadeśle swoje przemyślenia i uwagi :) 3.. .2.. .1.. .start
 • Każdy może tylko trzeba się trochę wysilić. Każdą opinię w różnych sprawach odbieram pozytywnie.
 • @Dżordż - Zmień w 2019 na PO to zobaczysz jak oni dotrzymają swoich obietnic !!! Masz coś w tej swojej głowie mądrego do powiedzenia??? Przecież PiS jest chyba jedyną partią, która coś z obietnic dotrzymała, czy wy wszyscy jesteście ślepi i głusi ?
 • Muszę stwierdzić że diagnoza pani b. radnej jest trafna. Wróblewski mógł przegrać tylko sam ze sobą, Wilk startował dla samego startowania. Missan zaistniał. Radni /2 panie - zamienniczki/ z KWW z liczbą głosów poniżej 150,to można określić jedynie. .. żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  11
  wicia(2018-12-31)
 • Pani Kosecka powtarza bzdury usłyszane lub przeczytane, jaki problem z wiaduktem ?, jaki problem ?, jeżdżąc codziennie nic takiego nie zauważyłem, firma która go budowała była zorganizowana i poukładana, prace przebiegały szybko i sprawnie, czy zostały wykonane solidnie okaże się za parę lat. jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji, a czego tam brakuje ścieżki, przejścia dla pieszych to droga Pani nie powtarzać kłamstw, tylko osobiście zobaczyć jak to wygląda w końcu Elbląg to małe miasto i można rowerem dojechać i przejechać ścieżką po wiadukcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25
  18
  wiaduktjestfajny(2018-12-31)
Reklama