UWAGA!

Kwestowanie bez munduru

 
Elbląg, Kiedyś żołnierze asystowali wolontariuszom, 24. finał WOŚP będzie drugim bez mundurowych
Kiedyś żołnierze asystowali wolontariuszom, 24. finał WOŚP będzie drugim bez mundurowych (fot. arch. WS)

Podczas niedzielnego (10 stycznia) Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Elblągu nad bezpieczeństwem wolontariuszy nie będą czuwać żołnierze. Nie jest to jednak – jak zapewnia mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – efekt burzy, jaka toczy się w kraju wokół akcji Jurka Owsiaka i ostrzeżeń wiceszefa MON. - Po prostu, sztab Orkiestry nie zgłosił takiego zapotrzebowania – mówi mjr Tuszyński. - Żadnych rozkazów dotyczących WOŚP nie było - dodaje.

Żołnierze od lat wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czuwając nad bezpieczeństwem najmłodszych wolontariuszy, serwując grochówkę, przekazując gadżety na licytacje. Teraz znikają – przynajmniej w Elblągu – z wielkiego grania. Tym, którzy twierdzą, że to przez zdystansowanie się MON od WOŚP rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Zbigniew Tuszyński odpowiada: - Nie było żadnych rozkazów, po prostu, elbląski sztab Orkiestry nie wystąpił o zaangażowanie wojska w finał – mówi. - W Elblągu więc odstąpiliśmy od ochrony wolontariuszy, ale w innych garnizonach żołnierze – na podstawie porozumień ze sztabami WOŚP – przygotowują grochówkę, a zespoły działające przy klubach garnizonowych szykują występy artystyczne. Działamy w ramach swoich możliwości i kompetencji – dodaje mjr Tuszyński.
       - Nie występowaliśmy w tym roku do wojska z prośbą o pomoc – potwierdza Agnieszka Banaś, szefowa elbląskiego sztabu WOŚP. - Razem z wolontariuszami w tym roku będą chodzić harcerze oraz studenci PWSZ. W ubiegłym roku żołnierzy też nie było, korzystaliśmy z pomocy harcerzy i uczniów klas mundurowych elbląskich szkół.
       Przypomnijmy; w ubiegłym roku sytuacja w ogóle była wyjątkowa, bo do ostatniej chwili ważyły się losy elbląskiego finału WOŚP. Ostatecznie organizacji akcji podjęło się PTTK, które kontynuuje swoje zaangażowanie także teraz.
       Finał WOŚP ma być bezpieczny, o co zadbają policjanci. - W ramach swoich obowiązków – mówi podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Elbląskich funkcjonariuszy wesprą także policjanci z oddziałów prewencji KWP w Olsztynie.
      
A, RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Księzy i całą prawice żal szczypie we cztery litery, że taka kasa idzie na szpitale, a nie na tace. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  29
  zamiejscowy(2016-01-08)
 • Dlaczego Owsiak odmawia wykonania wyroku sądu, przedstawienia rozliczenia finansowego ?!
 • działania wyprzedzające Panie Majorze?
 • zamiejscowy, masz 100% racji. Chodzi tu o Caritas, który nie dostaje tej kasy, a myśli, że mógłby. Żal d*pę ściska i to wszystko. Dlatego tyle jadu i nienawiści. Bardzo szanuje Jurka Owsiaka, jego sprzęt uratował mojemu dziecku życie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37
  19
  malkontent-z-elbląga(2016-01-08)
 • ci którzy nie pomagają a wręcz negują, niech nie korzystają w szpitalach ze sprzętu darowanego przez Orkiestrę, nie dajesz nie dostajesz.
 • A może żołnierzyki przy okazji nazbieraja sobie kasy na uzbrojenie?? żebractwo się rozwija
 • jeśli nie jest to jednak. .. to jednak na pewno właśnie jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  miniek(2016-01-08)
 • Robcie im zdjęcia z daleka i wysyłajcie na emaile jednostek wojskowych. Tych co bedą mają zwalniać Piękne zniwa się zapowiadają, biorę aparat i wszystkich ofotografuje :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  21
  general___________pifpaf(2016-01-08)
 • Żołnierze z panem majorem d upo wlazem wola tupc prz pomnikach tam nie ma zagrożenia atakami
 • Gdyby elbląska biedota nie napadała na wolontariuszy i nie kradła im puszek to nikogo by nie trzeba było ochraniać ale wiadomo Elbląg to w zdecydowanej większości dzicz, biedota i nieudacznicy lejący non stop żale jak to się w Elblągu źle mieszka i pracy brak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  10
  biedociemówimystanowczeNIE(2016-01-08)
 • Coś tam ktoś słyszał, coś sobie dopowiedział ale po co wyjaśniać, objaśniać, wykładać kawę na ławę jak i tak widzę że są tu tacy którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Polecam lekturę o tym jak jeden z posłów wyraża się o WOŚP -
 • Finał Orkiestry zgrał się z " miesięcznicą " smoleńską, która to obowiazkowo ma przebiegać zawsze z asystą wojskową / i są na to pieniądze /. Wiec wojsko nie może jednoczesnie wspierac oficjalnie tego dnia Orkiestry. Być może to już ostatni Finał. Zostanie " zdelegalizowana ", Przystanek Woodstock też. A już napewno nie pokażą tego w TVP. Prezesem został Kurski.
Reklama