UWAGA!

Legenda Dywizjonu 303 na ekranie

Elbląg, Legenda Dywizjonu 303 na ekranie

"Ci cholerni Polacy!" - to uwaga, jaką w kierunku polskich lotników rzucił brytyjski sierżant nie mogąc z nimi porozumieć się w najprostszych sprawach. Szybko okazało się jednak, że Dywizjon 303 należy zaliczyć do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. Historię polskich lotników i książki im poświęconej w dwuczęściowym, fabularyzowanym filmie dokumentalnym opowiedział Sławomir Malinowski. Prapremiera odbędzie się w niedzielę (27 maja) o godz. 19 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

„Dywizjon 303” to trzecia odsłona telewizyjnego cyklu „Śladami Arkadego Fiedlera”. Pisarz i podróżnik w 1940 r. został oddelegowany przez gen. Władysława Sikorskiego do Dywizjonu 303, legendarnej jednostki, która brała udział w Bitwie o Anglię, uważanej za największą bitwę powietrzną w historii II wojny światowej. Polski dywizjon miał na swoim koncie rekordową liczbę zestrzeleń samolotów wroga, przez co został uznany za najefektywniejszą jednostkę spośród 66 dywizjonów myśliwskich biorących udział w Bitwie o Anglię. Fiedler spisał wspomnienia i wydał w 1942 w Anglii powieść „Dywizjon 303”.
       - Dwie niezwykłe historie - książki i najlepszego polskiego dywizjonu, dzieje lotników, którzy za życia przeszli do legendy, a wszystko w dwuczęściowym, fabularyzowanym filmie dokumentalnym "Dywizjon 303"  - zapowiada scenarzysta i reżyser Sławomir Malinowski.
       Zdjęcia do filmu były kręcone w Anglii (Londyn, Northwood, Northolt, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). Narratorami są synowie pisarza: Arkady Radosław i Marek. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową, Marię. Na ekranie zobaczymy także elbląskich aktorów: Dariusza Siastacza, Alana Bochnaka, Jacka Gudejko.
       Kto chce przypomnieć sobie fascynującą powieść Arkadego Fiedlera oraz legendę Witolda Urbanowicza, Jana Zumbacha i innych orłów z Dywizjonu 303, będzie miał okazję w niedzielę, 27 maja. W Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się prapremiera filmu Sławomira Malinowskiego. Magia ekranu połączy się z magią sceny, bo projekcji towarzyszyć będzie sztuka teatralna. Będzie również wystawa kilkudziesięciu zdjęć wykonanych przez Arkadego Fiedlera w Northolt podczas Bitwy o Anglię oraz z planu zdjęciowego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama