UWAGA!

Lepiej późno niż wcale

 Elbląg, Konferencja prasowa PO: poseł Jacek Protas i senator Jerzy Wcisła
Konferencja prasowa PO: poseł Jacek Protas i senator Jerzy Wcisła (fot. Anna Dembińska)

Elbląg i inne samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego będą mogły skorzystać z programu transgranicznego Polska - Rosja. Rząd rzutem na taśmę podpisał bowiem pod koniec 2017 r. porozumienie z Federacją Rosyjską i Komisją Europejską. - Z jednej strony cieszymy się, że te pieniądze nie przepadną, ale z drugiej jest niepokój czy zostaną wykorzystane na czas- mówi Jacek Protas, poseł Platformy Obywatelskiej. Na liście projektów kluczowych jest Tolkmicko, a Elbląg już stoi w blokach, by aplikować o pieniądze na inwestycje w parku Dolinka.

- To była wielomiesięczna walka o to, by polski rząd przyjął, zaakceptował i podpisał program transgraniczny Polska-Rosja - mówił na dzisiejszej (8 stycznia) konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas. - To ponad 250 mln zł dla naszego regionu i obwodu kaliningradzkiego, a także dla dwóch subregionów w województwie pomorskim i podlaskim. Jest ogromna szansa, patrząc na doświadczenia poprzednich programów, że połowa tych środków trafi do naszego województwa na inwestycje w infrastrukturę.
       Jak podkreślał poseł PO, mogło to jednak stać się szybciej.
       - Niestety, wcześniejsze przyjęcie programu transgranicznego zablokował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak sugerując, że jego realizacja może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo państwa. Dla nas ta postawa była niezrozumiała, czemu wielokrotnie dawaliśmy wyraz w interpelacjach i zapytaniach. No, bo w jaki sposób budowa mostu w Bartoszycach na rzece Łynie ma wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo państwa? - zastanawiał się i dziś parlamentarzysta z Warmii i Mazur.
       Ostatecznie jednak możliwość skorzystania z pieniędzy - i to całkiem sporych - jest.
       - Na szczęście, rzutem na taśmę, na posiedzeniu obiegowym kilka dni przed końcem roku rząd przyjął ten program i minister Kwieciński podpisał umowę finansową - kontynuował Jacek Protas. - I z jednej strony cieszymy się, że te pieniądze nie przepadną, ale z drugiej jest niepokój czy zostaną wykorzystane. Mamy rok 2018, a to środki przewidziane na lata 2014-2020. Teraz w gestii samorządów i instytucji jest walka o jak najszybsze uruchomienie projektów, by zmieścić się w czasie.
       Na liście kluczowej w naszym województwie jest 5 projektów, które mogą być realizowane "od ręki". Wśród nich jest przedsięwzięcie, którego beneficjentem jest Tolkmicko.
       - Chodzi o projekt pn. Poprawa stanu wód Zalewu Wiślanego, którego realizacja zakłada współpracę z partnerem rosyjskim - wyjaśniał poseł Jacek Protas. - Na ten cel przewidziano 8,3 mln euro.
       - Rosjanie chcą również sięgnąć po pieniądze na modernizację przejść granicznych: Mamonowo i Bagrationowsk - kontynuował poseł PO. - Po naszej stronie przejścia funkcjonują na europejskim poziomie.
       Już wiadomo, że z programu transgranicznego chce skorzystać i Elbląg.
       - Miasto będzie aplikować o środki na przebudowę parku Dolinka. To bardzo ciekawy projekt, który, mam nadzieję, dzięki przyjęciu tego programu będzie zrealizowany - zakończył Jacek Protas.
       Więcej o projekcie związanym z modernizacją parku Dolinka pisaliśmy w artykule: Program Polska – Rosja podpisany! Elbląg chce pozyskać 5,5 mln złotych.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama