UWAGA!

Likwidacja zatorów lodowych

 Elbląg, Likwidacja zatorów lodowych
Fot. st chor. Sławomir Tessar

W dniach 24 - 28 stycznia w oparciu o obiekty szkoleniowe 16 Batalionu Saperów w Tczewie, wchodzącego w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej prowadzone było szkolenie załóg statków powietrznych Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych Wojsk Lądowych, Inspektoratu Wsparcia oraz Marynarki Wojennej w zakresie niszczenia zatorów lodowych materiałem wybuchowym wykładanym ze śmigłowców.

Celem szkolenia było przygotowanie kadry Wojsk Inżynieryjnych oraz pilotów śmigłowców do udziału w akcjach przeciwlodowych, które Siły Zbrojne realizują w ramach działań kryzysowych.
       Tematyka prowadzonego szkolenia miała na celu naukę i doskonalenie następujących zagadnień: zasady rozpoznawania pokrywy lodowej, sposoby określania wielkości ładunku przeznaczonego do likwidacji zatoru, sposoby niszczenia zatorów lodowych, organizacja ochrony mostów przed spływem lodu, zasady organizowania grup minerskich do wykonywania zadań likwidacji zatorów lodowych z wykorzystaniem śmigłowców.
       W czwartek 27 stycznia szkolenie obserwowali przedstawiciele Dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, Marynarki Wojennej, Prezydenci, Burmistrzowie, Starostowie i Wójtowie okolicznych miast, Szefowie Centrów Kryzysowych oraz media. Tematem prezentowanego gościom szkolenia było „Przygotowanie i rozmieszczenie bojowych ładunków wybuchowych na zatorze lodowym z wykorzystaniem śmigłowców”. Warunki atmosferyczne pozwoliły na loty śmigłowców z 49 Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego i wszyscy szkoleni mieli okazję zrealizować główny punkt szkolenia – wykładanie ładunków wybuchowych na zatorze lodowym ze śmigłowca.
       Uczestniczący w szkoleniu goście zostali zapoznani z zadaniami Wojsk Inżynieryjnych w warunkach kryzysowych, zadaniami 16 batalionu saperów w trakcie wykonywania tego typu zadań oraz z ogólnymi założeniami i celami prowadzonego szkolenia.
       Po tej krótkiej prezentacji, którą przedstawił Szef Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa 16 PDZ mjr Marian Szymula, udano się na punkty nauczania. Zastępca Dowódcy 16 Batalionu Saperów, mjr Sylwester Wlaszczyk przestawił gościom szkolenie na poszczególnych punktach nauczania, które prowadzone było w następujących grupach tematycznych: sporządzanie ładunków z materiałów wybuchowych z krótkim lontem oraz ich detonowanie, wykonywanie zapalników lontowych do wysadzenia ładunków wykładanych ze śmigłowca, przygotowanie bojowych ładunków wybuchowych potrzebnych do wyłożenia na zator lodowy ze śmigłowca, wykładanie i wysadzanie ładunków wybuchowych z pojazdu.
      

 


       Przedstawiciele samorządów lokalnych bardzo wysoko ocenili poziom szkolenia w tak ekstremalnych, zimowych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie w rozmowie z saperami oraz przedstawicielami Dowództwa 16 PDZ podkreślali, jak ważne jest przygotowanie zarówno przedstawicieli Wojsk Inżynieryjnych jak i udziału wojska w sytuacjach kryzysowych, czego dowodem był udział żołnierzy Garnizonu Elbląg w 2009 roku w przeciwdziałaniu i likwidacji skutków lokalnych podtopień na terenie Elbląga. Aktualnie niskie temperatury, duże opady śniegu oraz duża ilość kry na rzekach budzą niepokój wśród samorządowców na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. Ponure myśli na chwilę odpędziła gorąca, żołnierska grochówka, która zakończyła pobyt naszych gości na saperskim poligonie.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama