UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

List do genów, czyli poezja o ludziach

 
Elbląg, Bogumiła Salmonowicz promowała swój najnowszy tomik poezji
Bogumiła Salmonowicz promowała swój najnowszy tomik poezji (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Drugi tomik wierszy Bogumiły Salmonowicz „Abrazje”, podobnie jak debiutancka „BoSa” zaskakuje. Formą i treścią. Kolejny tomik elbląskiej poetki udowadnia, że „BoSa” nie była wypadkiem przy pracy, a nowe wiersze wciąż skłaniają do zastanowienia. Można było ich posłuchać podczas autorskiego spotkania na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka.

„BoSa” - debiutancki tomik poezji Bogumiły Salmonowicz został przyjęty świetnie. Dość powiedzieć, że został nagrodzony jako „Elbląska Książka Roku”. Często zdarza się, że debiut jest jednorazowym wystrzałem artysty i do „wyjścia na świat” drugiego dzieła artysty nie dochodzi lub nie spełnia ono oczekiwań odbiorców. „Abrazje” to właśnie drugi tomik elbląskiej poetki (choć ona sama twierdzi, że nie jest poetką, tylko pisze wiersze).
       - W „Abrazjach” znalazły się utwory pisane w okresie tzw. „świadomej twórczości”. Utwory, o których w momencie pisania wiedziałam, że będę je pokazywać – mówiła Bogumiła Salmonowicz, autorka tomiku poetyckiego „Abrazje”.
       Tomik zaskakujący. Są nawiązania do „BoSej”, ale są też utwory „rozszerzające” zakres zainteresowań autorki. - Ja chyba jestem w jakimś sensie monotematyczna. Piszę o ludziach, o ich przeżyciach, troskach, łapię się na tym, że chyba za mało o radościach. Głównym tematem są jednak losy ludzi i ich sposoby radzenia sobie z życiem - mówiła Bogumiła Salmonowicz.

  Elbląg, Wieczór autorski odbył się na Małej Scenie Teatru im. Sewruka
Wieczór autorski odbył się na Małej Scenie Teatru im. Sewruka (fot. MS)


       Wiersze rozmaite: dłuższe i krótsze. Wszystkie zmuszają do zastanowienia. Warto zwrócić uwagę na utwór „List do genów”. Inspiracją do jego powstania była praca autorki z Amazonkami. Dużym zaskoczeniem są też „Elbląskie klimaty” - hymn ku czci naszego miasta. Utwór pokazujący Elbląg, taki jaki znamy wszyscy, ale w inny, zaskakujący sposób. Porównując „Abrazje” z „BoSą” widać, że to tomik bardziej dojrzały, przemyślany.
       „ Absolutnym atutem Abrazji jest wiarygodność przeżywania” - napisała poetka Mirka Szychowiak we wstępie do tomiku. I trudno się nie zgodzić z tą opinią.
       Tomik „Abrazje” można kupić za pośrednictwem Alternatywnego Klubu Literackiego lub u samej autorki. A czy będzie trzeci tomik? - Na razie w sferze marzeń – śmieje się autorka.
       Ale to samo mówiła na spotkaniach autorskich „BoSej”.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • No i posypały się brylanty elbląskiej literatury. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2016-10-28)
 • na spotkaniach autorskich "Bosej" mówiła Autorka, że kompletuje kolejny tomik, mam nawet tytuł "Abrazje". .. tak było na spotkaniu autorskim BoSej, na ktorym byłem. Pozdrawiam Gratuluję Autorce. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-10-30)
Reklama