UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ludzkie szczątki na budowie w Pasłęku

 
Elbląg, Szczątki wykopano przy ul. Boh. Westerplatte w Pasłęku,
Szczątki wykopano przy ul. Boh. Westerplatte w Pasłęku, fot. Czytelnik

W trakcie prac ziemnych prowadzonych przy ulicy Bohaterów Westerplatte w Pasłęku wykopano ludzkie szczątki. Na miejscu pracowali prokurator i biegły sądowy. - Jak ustalono w toku prowadzonych czynności, powyższe miejsce stanowiło wcześniej teren cmentarza przykościelnego - wyjaśnia Grażyna Jewusiak, prokurator rejonowy w Elblągu.

22 września podczas prac ziemnych prowadzonych przy budowie kolektora sanitarnego w okolicy ulicy Bohaterów Westerplatte w Pasłęku wykopano ludzie szczątki.

- Prokuratura Rejonowa w Elblągu została powiadomiona, iż w trakcie prac ziemnych przy budowie kanalizacji przy ulicy Bohaterów Westerplatte w Pasłęku pracownicy PPUWiK wykopali szczątki ludzkie. Przeprowadzono oględziny miejsca ujawnienia szczątków z udziałem biegłego z zakresu medycyny sądowej. W trakcie czynności ujawniono kości stanowiące szczątki co najmniej dwóch osób dorosłych, pochodzące sprzed ok. 50-80 lat. Jak ustalono w toku prowadzonych czynności, powyższe miejsce stanowiło wcześniej teren cmentarza przykościelnego – wyjaśnia Grażyna Jewusiak, prokurator rejonowy w Elblągu.

Jak podkreśla Lech Słodownik, historyk oraz badacz i popularyzator dziejów Elbląga i okolic, w tym miejscu istniała kiedyś największa pasłęcka nekropolia. Obecnie jedynym po niej śladem jest tablica poświęcona pamięci pochowanych tu w latach 1837-1963 osób (w języku polskim i niemieckim).

- Cmentarz zlikwidowały w latach 70. dwudziestego wieku ówczesne władze Pasłęka, mimo protestów ambasady Niemiec. Nie wiadomo, co stało się z nagrobkami, nie pozostał po tym cmentarzu kamień na kamieniu. Na tej nekropoli pochowani byli najznamienitsi mieszkańcy ówczesnego Pasłęka. Z inicjatywy rodzin dawnych mieszkańców tego miasta upamiętniono cmentarz tablicą – mówi Lech Słodownik.

Na cmentarzu w Pasłęku odbędzie się ponowny pochówek szczątków, które to prokuratura przekazała władzom miasta. - Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 30 września z udziałem duchownego ewangelickiego - mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama