UWAGA!

Lunatykowanie o lunatykowaniu (śladem publikacji)

 Elbląg, Jerzy Wcisła
Jerzy Wcisła (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Po raz kolejny stałem się negatywnym bohaterem felietonu Marii Kasprzyckiej. Tym razem wspólnie z Elżbietą Gelert zastaliśmy nazwani „politykami lunatykami”, bo uznaliśmy, że Energa wypowiadając umowę o dostarczanie elblążanom ciepła zagraża ich bezpieczeństwu. Zdaniem autorki, ma to świadczy o tym, że… ośmieszamy lokalną władzę, jej mieszkańców, wyborców i w ogóle to… lunatykujemy.

Zdaniem Marii Kasprzyckiej, nawet jeśli Energa ciepła nie dostarczy, to „w najgorszym razie będzie ciepło z Dojazdowej i z kotłów EKO na biomasę, więc przy kolejnej łagodnej zimie da się przeżyć”. A zwracanie się w tej sprawie do rządu, świadczy tylko o tym, że formuła samorządowa się wyczerpuje, a szkoda bo „dużo by można ugrać dla miasta wspólnie z radnymi lub politykami PiS, bo nie jest tajemnicą, że Jarosław Kaczyński do Elbląga słabość ma”.

A na koniec autorka pisze o „durnej ideologii zabijającej pragmatyzm i przyzwoitość”, „polityce centralnego sterowania naszym miastem” i radzi byśmy „zabierali ze stanowisk miejskich swoich totumfackich do Olsztyna i Warszawy, a zwykłym ludziom dali tu spokojnie żyć i pracować”.

I właśnie dlatego z poseł Elżbietą Gelert wystąpiliśmy do ministra z troską o to, by ludzie w Elblągu mogli spokojnie żyć i pracować, nie bojąc się, czy nieodpowiedzialni politycy nie pozbawią ich w przyszłości ciepła. Niestety, o istocie naszego wystąpienia nie znajdziemy w tekście Kasprzyckiej ani słowa.

 

Komentarz do argumentów „do rzeczy”.

Przypomnę więc, że wystąpiliśmy do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z pytaniem o to, czy wie, że Energa wypowiedziała EPEC-owi (czyli de facto mieszkańcom) umowę o dostawy ciepła i jak się to ma do zadań ministerstwa, do których należy „zapewnienie wszystkim obywatelom RP stabilnego i bezpiecznego dostępu do energii i prowadzenie takiej polityki energetycznej, która bierze pod uwagę dobro obywateli”? Przypomnę, że ministerstwo pełni nadzór właścicielski nad Energą SA, która m.in. ma realizować cele ministerstwa. Zatem kogo mamy pytać, jak nie właściciela i nadzorcy?

Zaś stawianie przez autorkę tezy, że dla mieszkańców wystarczy ciepła z Dojazdowej i z kotłów EKO (czyli Energi!) rzeczywiście można tylko tłumaczyć stanem lunatycznym. Zalecam zejście na ziemię. Zadam proste pytanie: po co Energa chce modernizować elbląską elektrociepłownię, skoro Elblągowi nie potrzeba więcej energii? Kto ją ma kupować, skoro tej z Dojazdowej i z EKO na biomasę wystarczy?

Odpowiadam autorce: bo to nieprawda! Bo zima z mrozem minus 15-20 stopni może się w Polsce zdarzyć i – przy wyłączeniu ciepła z Energii – w mieszkaniach będą ludzie marzli i być może zamarzali. Odpowiedzialność polityka – obojętnie samorządowego czy senatora – polega na tym, że zakłada trudne, a nie „szczęściarskie” scenariusze. Stosowanie moich zasad uchroniłoby Polskę przed śmiertelnymi ofiarami wichur na Pomorzu w 2017 roku, o katastrofie samolotu pod Smoleńskiem nie wspominając. Warto uczyć się na błędach, więc proszę nie kpić z groźby zamarzania ludzi w zimnych mieszkaniach.

A dlaczego interweniuję do polskiego rządu? To proste. Bo firma, która straszy nas elblążan odcięciem ciepła jest państwowa i realizuje cele państwa, w tym cel zagwarantowanie nam bezpiecznego dostępu do energii. Dlatego jest państwowa!

 

Komentarz do argumentów „od rzeczy”

Reszta jest już oderwana do istoty problemu, ale warta choćby częściowego odniesienia. Pisze autorka, że trzeba rozmawiać z radnymi PiS, a nie pisać do rządu? Jak rozmawiać i o czym? Mam zwołać „sesję” i przeprowadzić dyskusję? Może felietonistka o tym nie wiem, ale nie mam takich praw. I dobrze, bo Państwo nie jest nad samorządem, tylko obok niego. Kto tego nie rozumie, nie powinien pisać o polityce.

A interweniujemy właśnie dlatego, bo widzimy, że dialog na szczeblu miasta niczego nie wnosi. Nie interesuje nas z czyjej winy. Nie liczymy też na wpływ radnych PiS na prezesa Kaczyńskiego i jego słabość do Elbląga. Przypomnę dlaczego: 100 mln zł zabranych z programu ochrony przeciwpowodziowej (który miał ochronić m.in. muzeum elbląskie), program szybkich kolei omijający Elbląg, zamknięty mały ruch graniczny, kanał kończący się 3 km przed portem w Elblągu, odnowienie drogi wodnej E70 – której częścią jest port elbląski – odłożona do lamusa. Chyba wystarczy dowodów „słabości” prezesa do Elbląga.

Zresztą teza, że „prezes” może załatwić coś dla Elbląga jest dowodem, że autorka nie rozumie zasad demokracji i myli ją z woluntaryzmem, czyli zasadą: niech się dzieje wola pana (prezesa).

I na koniec: jestem przekonany, że w interesie elblążan jest to, by mieli takich polityków, którzy do Warszawy zawożą ich problemy. Kiepska to rada, by ci politycy zostawili elblążan samych sobie i sami zabrali się do Warszawy i Olsztyna. Takiej propozycji składanej „suwerenowi” nawet stan lunatyczny nie usprawiedliwia.

Jerzy Wcisła, senator RP

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • stop importowi surowcow energetycznych z rosji i innych państw!!!!
 • Dlaczego nie wydobywamy naszej ropy naftowej i gazu ziemnego!?
 • Polska leży na tym samym zbiorniku ropy naftowej i gazu ziemnego co Izrael i Norwegia i Arabia Saudyjska ale ma zakaz wydobycia!!!!! Dlaczego?????
 • A podziemne zgazowanie węgla kamiennego i geotermia to podstawa niezależności energetycznej Polski???? CO robiły w tym temacie rządy od 89???!!!!!
 • Bardzo dobrze, ktoś musi się o sprawy elblążan upominać. Ciepło w domach to coś innego niż sklep z margaryną. Nikt, a tym bardziej państwowa firma nie może mieszkańców szantażować, że im go nie dostarczy. Trzeba bardzo nie lubić Elbląga, by stawać po stronie EKO. Dostarcza ciepło od tylu lat, że już powinien zarobić na ekologiczne piece. Mają kasę na wspieranie górników, niech pomyślą i o nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  25
  homomomini(2020-02-01)
 • Zabolało.
 • Wiceminister. .. Obudź się. Energą i EKO rządzi PiS a nie PO i cała heca z ciepłem to ich pomysł na straszenie elblążan, by wesprzeć swoich w walce o stołki w mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30
  38
  starszy referent(2020-02-01)
 • P. Senatorze, przydługa odpowiedz. I niewiele wnosi do sprawy. Może zamiast skarżyć sie do Warszawy, warto razem z Elblągiem powalczyć o unijne dofinansowanie inwestycji w miejskie źródło ciepła, wzorem innych miast. Energa myśli, ze może wszystko, ale to nieprawda. A z pewnością nie może odmówić dostaw ciepła. Niech zatem Pan i posłanka Gelert pomogą Prezydentowi, zamiast mu przeszkadzać. Pozdrawiam, mieszkaniec Elbląga.
 • Panie Senatorze. Szanuję Pana zaangażowanie, ale czasami nie zgadzam się z wybranymi metodami. Nie param się hejtem, piszę tylko felietony, by pobudzić dyskusję. Bo każda dyskusja rozwija obie strony. Pozdrawiam serdecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49
  24
  Maria Kasprzycka(2020-02-01)
 • @starszy referent - walka o cieplą posadke
 • Ja tez zadam proste pytanie:dlaczego po wielu latach współrządzenia z lewicowcami przez partię pana Wcisły, Elbląg zaczyna wyglądać przy leżącym daleko od szosy Olsztynie, jak wiocha?
 • Ty senator jakie ty masz pojęcie na temat kolei? Żadne ,to wasze towarzystwo likwidowało i niszczyło Polską Kolej , jak i cały polski przemysł.
Reklama