UWAGA!

Mają pomysł na pokazanie kobiet zasłużonych dla Elbląga

 Elbląg, Spotkanie w siedzibie Ligii Kobiet Polskich,
Spotkanie w siedzibie Ligii Kobiet Polskich, fot. Michał Skroboszewski

W siedzibie Ligi Kobiet Polskich w Elblągu odbyło się we wtorek (19.10) spotkanie inicjujące zaprojektowanie i wydanie, najprawdopodobniej w formie zakładek do książek, tzw. "Szlaku kobiet elbląskich." Ma on prezentować kobiety zasłużone i ważne dla naszego miasta.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki i przedstawiciele Ligii Kobiet Polskich w Elblągu, Biblioteki Elbląskiej, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej oraz posłanka Lewicy Monika Falej, która jest inicjatorką utworzenia "Szlaku kobiet elbląskich". To na razie nazwa robocza tej inicjatywy. Podkreślić należy, że nie będzie to typowy szlak (np. turystyczny), mają to być.... zakładki do książek z biogramami kobiet, które zasłużyły się dla naszego miasta. Jakie będzie kryterium wyboru kandydatek?

- Musi ona zaistnieć w przestrzeni Elbląga, nie jest istotne w jakiej dziedzinie. Może być to działalność społeczna, kulturalna, czy związana z ochroną zdrowia, może być to inżynierka, może być to osoba, która służyła w wojsku. Powinno to być kobieta, która miała styczność z Elblągiem (nie musi być rodowitą elblążanką) i w jakikolwiek sposób przyczyniła się do tego, że miasto się rozwijało. Nie ma tu znaczenia przedział czasowy, mogą to być postaci historyczne, jak i współczesne. Ważne jest, aby był jakikolwiek ślad w zapiskach o tej osobie, tak, aby można w zarysie przedstawić jej dokonania – mówi posłanka Monika Falej.

  Elbląg, Mają pomysł na pokazanie kobiet zasłużonych dla Elbląga
fot. arch. Moniki Falej

Na początek inicjatorzy chcieliby wybrać do projektu dziesięć nazwisk kobiet, które zasłużyły się dla Elbląga. Należy dodać, że mają być to osoby już nieżyjące. Na pierwszym spotkaniu padały między innymi nazwiska: dr Aleksandry Gabrysiak, Wiesławy Rynkiewicz - Domino, Niny Bańkowskiej, Ireny Pawowicz, Alicji Tomczyk, czy mateczek adwentowych. Wtorkowe spotkanie, dotyczące tej inicjatywy miało charakter luźnej dyskusji. Swoje propozycje nazwisk kobiet zasłużonych dla Elbląga mogą również przesyłać mieszkańcy: na lkp.elblag@wp.pl, monikafalej.poslanka@gmail.com do 23 listopada.

Plan jest m.in. taki, by zakładki z biogramami kobiet były bezpłatnie dostępne w Bibliotece Elbląskiej, informacjach turystycznych i innych miejskich instytucjach. Następne spotkanie dotyczące projektu tzw. "Szlaku kobiet elbląskich" zaplanowano na początek listopada.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Proponuję pomnik ''elbląskiej inżynierki nieznanej '', nie będzie przepychanek, każda strona złoży swój wieniec, będzie pięknie.
 • W głowach się wam poprzewracało boście chłopa dawno nie miały!
 • Tilt - Mówię Ci że - SŁUCHAĆ i wyciągnąć wnioski!
 • Falej do Olsztyna tu i tam nie masz poparcia!
 • Skoro inżynierka to musi być też kierownica!
 • Zbrojne ramię PZPR dało głos. KLIKA trwoniąca pieniądze podatników!
 • Co one zrobiły dla kobiet ? Podajcie przykład ! Nie dla DZIAŁACZEK ale dla kobiet które mają wiele dzieci ciężko pracują, nie mają na leki, adwokata ? pre lat temu jak przyszła kobieta ścigana przez firmy windykacyjne i prosiła o pomoc to ją "wystawiłyście za drzwi"
 • Moze i nie mialy ale dziś chłopy zniewieścieli i gdzie te chlopy są? Gdzie te orły, sokoły, bażanty? Nie ma, nie ma, nieeeee!
 • Nie ma nas dla babochłopów i różnych dzwnych aktywistek. Te rzeczy nas nie kręcą
 • Co za odrazajaca segregacja ? Współczuję waszym facetom od których czujecie się lepsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Żenua(2021-10-19)
 • Proponuje zacząć od byłej wiceprezydent, potem byłej sekretarz. .. no i byłej szefowej wydziału architektury. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Kat_Na_Idiotów(2021-10-19)
 • Obecnej przewodniczącej Danucie Jańczuk nie stać było na zaproponowanie na zebraniu 18.10.2021 osoby Pani Leokadii Prokurat, poprzedniej przewodniczącej, która zrobiła dla kobiet wiele więcej, niż aktualna. Wsadziła też obecną na stanowisko w 2006 roku. Inaczej nowa nie miałaby najmniejszej szansy wygrać wybory. A teraz się szarogęsi. Z Ligi Kobiet odeszło ok. 200 Pań i założyły Stowarzyszenie "Fantazja". Obecna Liga to prywatne siedlisko rodziny obecnej przewodniczącej. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Kiedyś porady prawne były bezpłatne. Teraz trzeba zapłacić 40 zł. Nie ma śladu po dawnej czystej idei pomocowej. We wszystkich wyborach komisje są obsadzone przez jej rodzinę i znajomych. Nepotyzm w całym obliczu. I tak od 15 lat. Tak cwanej, przebiegłej i interesownej osoby nie ma na świecie. Kiedyś wszystkie członkinie Ligi pracowały społecznie.
Reklama