UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mały, ale wojowniczy (Opowieści z lasu, odc. 190)

2019-10-27
Aktualizowany 2019-10-27 18:30
 
Elbląg, Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

- Może nie zjawia się na pięknym rumaku, ale jest okuty w lśniąca "zbroję" z czarną podniesioną "przyłbicą" na głowie, poza tym pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo mężny i odważny - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. Tak w skrócie można opisać czyża pospolitego inaczej nazywanego czyżykiem.

Ten niewielki ptak, należący do rodziny łuszczaków, jest upierzony żółtymi piórami z czarną plamką na głowie. Osiąga długość ciała do 12,5 cm, jego waga waha się pomiędzy 11 a 18 g (informuje Encyklopedia Leśna). Najłatwiej można go zaobserwować w okresie jesienno-zimowym
       - Wtedy to chętnie odwiedza przydomowe karmniki w poszukiwaniu pożywienia - opowiada Jan Piotrowski. - Często występuje w stadach. Gdy pojawi się w naszym karmniku nie sposób go przeoczyć, nie tylko ze względu na piękne upierzenie, ale także jego zachowanie. Potrafi walczyć o swoje, nawet większe od niego gatunki często ustępują mu miejsca przy „ptasim stole”.

Obserwując czyżyki możemy tez zapoznać się z bardziej romantyczną stroną tego ptaka.

"Czyżyki wydają z siebie bardzo przyjemne dla ludzkiego ucha dźwięki. Fletowe brzmienia oszałamiały niejednego znawcę ptaków, dlatego też zaskarbiły sobie serca hodowców, co zaowocowało tym, że w XVIII i XIX wieku można było spotkać mnóstwo czyżów w klatkach" - opowiada Kacper Kowalczyk w swoim artykule tym ptaku, umieszczonym na łamach portalu ekologia.pl.  
       - W naturze czyże związane są ze środowiskiem lasów iglastych, głównie ze świerczynami dlatego najczęściej spotykane są na południu kraju i w północno-wschodniej Polsce, gdzie występują lite świerczyny - wyjaśnia Jan Piotrowski. - Gniazda buduje na wątłych gałęziach w szczytowej części korony, z dala od pnia. Są one konstruowane z dużym pietyzmem i bardzo dobrze zamaskowane, przez co bardzo ciężko jest je zlokalizować. Tak ciężko, że w niektórych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, czy Niemczech funkcjonuje powiedzenie „ma szczęście jakby znalazł gniazdo czyżyka”. 

"W okresie IV-VII składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 12-13 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku" - informuje Encyklopedia Leśna. 
       - Warto w przydomowym karmniku wysypać trochę nasion prosa, rzepaku lub chociażby niełuskanego słonecznika na zimę, a przy odrobinie szczęścia spotkamy tego "ptasiego wojownika" - radzi Jan Piotrowski.

 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Do mojego karmnika i wywieszonych kul przylatują sikorki i wróbelki. Mam przy tym wielką satysfakcję z oglądania ich z bliska :)
Reklama