UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mam nadzieję, że radni wyjaśnią wątpliwości (felieton)

 
Elbląg, Mam nadzieję, że radni wyjaśnią wątpliwości (felieton)
(fot. Michał Skroboszewski)

- Przed nami ważna sesja Rady Miasta, na której przyjęty ma zostać Raport o Stanie Miasta oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za 2018 rok, a także najprawdopodobniej udzielone zostanie prezydentowi wotum zaufania oraz absolutorium. Raport i sprawozdanie zostały opublikowane na stronie BIP UM, by każdy z mieszkańców mógł się do nich odnieść, z czego niniejszym korzystam – pisze Maria Kasprzycka, była dyrektor Muzeum Archelogiczno-Historycznego, która od dzisiaj jako felietonistka rozpoczyna stałą współpracę z portEl.pl

Jestem przekonana, że wybrani przez nas radni miejscy, którzy kilka miesięcy temu obiecywali, jak będą się o nas troszczyć, solidnie przeanalizują wymienione dokumenty i pochylą się nad poniższymi problemami. Jak bowiem wielokrotnie podkreślał prezydent, on jedynie proponuje zapisy w budżecie, ale to radni decydują o wszystkim. A są to przecież osoby odpowiedzialne i godne zaufania, jakim ich obdarzyliśmy.
       Chciałabym się więc dowiedzieć, jakie kryteria decydują o tym, na co przeznacza się samorządowe - czyli nasze wspólne - pieniądze. Dlaczego nie ma pieniędzy na organizację otwartego kąpieliska w kolejne upalne lato, choć na odkupienie infrastruktury na Górze Chrobrego miały się znaleźć. Dlaczego dopuszczono do tego, że Elbląska Orkiestra Kameralna musiała zrezygnować z powodu odmowy sfinansowania wkładu własnego z prestiżowych koncertów w Rzymie i Watykanie, niewątpliwie niezwykle promujących nasze miasto, lecz finansuje się niewiele przynoszące miastu wojaże urzędników do miast partnerskich. Nie ma na naprawę lub przesunięcie ścieżek w Bażantarni, na remont basenu przy ul. Spacerowej, ale ponad 1 mln 300 tys. zł wydano w zeszłym roku na „asystę techniczną” dla trzech platform informatycznych zakupionych przez UM. Czy naprawdę konieczne są aż tak wysokie koszty? Wszyscy narzekają na autobusy i tramwaje, miasto nie ma środków na własny tabor autobusowy, chociaż co roku do komunikacji miejskiej dorzuca się około 20 mln zł. Od kilku lat Galerii EL brakuje pieniędzy na ogrzewanie całego budynku, ale funduje się za setki tysięcy iluminację Biblioteki, której koszty eksploatacji będą na pewno bardzo wysokie przy wzrastających kosztach energii.

  Elbląg, Maria Kasprzycka od dzisiaj rozpoczyna stałą współpracę z portEl.pl jako felietonistka (fot Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Maria Kasprzycka od dzisiaj rozpoczyna stałą współpracę z portEl.pl jako felietonistka (fot Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)


       Największy niepokój budzi we mnie pozyskiwanie i wykorzystanie środków z budżetu UE. W ubiegłym roku do budżetu miasta z budżetu UE wpłynęło o ponad 16 mln zł mniej, niż początkowo zakładano. W Raporcie o Stanie Miasta prezydent stwierdził, że w roku 2018 skupił się głównie na stabilizacji finansów miejskich i pozyskaniu środków z UE. Stabilizacja poprzez przełożenie o kolejne 10 lat spłaty większości obligacji niewątpliwie nastąpiła, jednak trudno mówić o sukcesie w pozyskiwaniu środków z UE. W 2018 roku miasto pozyskało zaledwie 14,6 mln zł dotacji z UE, a jesteśmy już w drugiej połowie ostatniej, bardzo korzystnej perspektywy finansowej i nie wiadomo, ile jest jeszcze środków do wykorzystania. Jest to niepokojące, skoro ponad 30 mln zł dofinansowania zdobyła SM „Sielanka”, która nie dysponuje przecież takim doświadczeniem w pozyskiwaniu funduszy, jak prezydent i jego zespół. Niedobrze też, że nie udało się pozyskać znaczących środków z programu Polska-Rosja. Wkład własny w projektach Pl-Ru to jedynie 10 procent i nie musi być to wkład finansowy, lecz może być rozliczony nakładami pracy, tak jak zaplanowały to we wspólnym projekcie Muzeum i CSE Światowid. Jeżeli więc miastu umykają tak korzystne fundusze, warto się nad tym poważnie pochylić.
       Mam nadzieję, że Państwo radni wyjaśnią powyższe wątpliwości, bowiem jawność poczynań władzy jest przecież najważniejszym elementem idei samorządności.
      


       Maria Kasprzycka, elblążanka
      

       Od redakcji:
Felietony Marii Kasprzyckiej na temat Elbląga będziemy publikować co tydzień. Dzisiaj wyjątkowo w środę, od kolejnego tygodnia w każdy piątek. Jesteśmy otwarcia na polemikę z opiniami pani Marii. Zapraszamy do nadsyłania swoich opinii w sprawie poruszanych tematów. 
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A.D. 2019 Słupnik musi odejść.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  1125.(2019-06-26)
 • Radni to niech nauczą się kultury jak mają się za elyte i mówią dzień dobry chodząc i jedząc w i po um bo jedno to poza a drugie to słoma z butów
 • A po co nam tylu radnych. Wystarczyło by 5 osób. A pieniądze zaoszczędzone mogłyby być przeznaczone na wyjazd naszej orkiestry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  4
  Kilimandżaro (2019-06-26)
 • Słuszności stawianych zarzutów nie da się zbyć milczeniem. Faktycznie że zrolowanie długów i przerzucenie ich spłat na następne ekipy zarządzające miastem można nazwać osiągnięciem podobnie jak podnoszenie podatków lokalnych.
 • Po co tyle urzędników. Zwolnić połowę. W ten sposób zaoszczedzilibysmy na remont naszych dróg i chodników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  4
  Koczkodan (2019-06-26)
 • fanka Biedronia hahaha. jedź mania do swojego guru i zapytaj go o to. I przy okazji zdradź nam tajemnicę jak twój guru wystawił takie jak ty owieczki - do wiatru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  9
  wredny_typ(2019-06-26)
 • Hahaha a radni to oprócz słupowania to na czymś się znają? Na budżecie to wąskie grono ??oni dostali swoje i latają z teczką udając powagę sytuacji, bawią sie swietnie kosztem mieszkańców, spijają urzedową kawkę i oblegają bar ! To ich główne zajęcia! Więc nie ma na co liczyć! Ta rada to kpina ! Wiemy jak zostala wybrana i z iloma głosami tu się dostali dzieki tym ktorzy po prostu prawnie oklamali wyborców!
 • A co z topieniem Elbląga przez pisowych? Paciorki dla, ,murzynków, ,w postaci niby przekopu, bez mostu w Nowakowie, likwidacja dalszych zakładów pracy, ucinanie funduszy unijnych, rządowych i samorządowych. .. .uf chyba starczy. .. .. Proszę popatrzyć na Ostródę ile tam funduszy władowano. .. .
 • No i wisienka na torcie! Czy to kara za nie wybranie, ,osobliwości pisowskich, ,na wieczne stołki?
 • @troll chłopie a co do Elbląga ma PIS ? O ile mnie pamięć nie myli to mieszkańcy wybrali Wróblewskiego - z SLD. A ty myślisz że PIS będzie wspierać takiego kandydata ? Niech idzie do Millera, Cimoszewicz, Belki, Kwaśniewskiego itd po pieniądze.
 • Nowa kosecka?
 • Pani Mario! Zamawiam tekst o przedszkolach, szkołach podstawowych, średnich. .. .. to dopiero horror! Zmiana systemu przy likwidacji placówek, usuwaniu nauczycieli, niewiadomych z podstawami i programami nauczania. .. .. Przykład? Proszę, choćby nauczanie jęz. angielskiego ma 7 wersji. .. .Tragiczne warunki nauki dla młodzieży to strata zdrowia, szans i dalsza degrengolada życia. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  bezpodpisu(2019-06-26)
Reklama