UWAGA!

Marsz dla Izy

 Elbląg, Marsz dla Izy,
Marsz dla Izy, fot. Michał Skroboszewski

W sobotę (6.11) Elbląski Strajk Kobiet zorganizował w naszym mieście marsz dla Izy. Kobieta zmarła 22 września w szpitalu powiatowym w Pszczynie, będąc w 22. tygodniu ciąży. Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, "to był właśnie skutek surowego prawa aborcyjnego w Polsce". Zdjęcia.

Marsz dla Izy wyruszył sprzed Centrum Handlowego Ogrody o godz. 14.

- Izabela była w 22 tygodniu ciąży, gdy trafiła do szpitala. Lekarze czekali aż płód obumrze i nie pomogli Izie. Iza mogła żyć. Wystarczyło uwolnić ją od ciąży, która i tak już nie rokowała. Przy bezwodziu nie nastąpi cudowne ozdrowienie ciąży, płód nie ma szans na przeżycie, ale utrzymywanie go w jamie macicy to ryzykowanie życia osoby w ciąży. Zmarła 22 września z powodu sepsy. Iza była mamą, córką, żoną, siostrą, przyjaciółką. Była jedną z nas. Prawie dobę przed śmiercią pisała do swojej mamy, że boi się o swoje życie. Wtedy nas przy niej nie było, bo ta tragedia działa się w ukryciu. Dziś już wiemy, że musimy być z rodziną Izy i pokazać solidarność, upamiętnić, wykrzyczeć złość – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na profilu Elbląskiego Strajku Kobiet na Facebooku.

Jak podkreśla jedna z uczestniczek sobotniego marszu, 29-letnia pani Ania, chce ona w ten sposób pokazać solidarność z bliskimi pani Izy. - Kobieta musi mieć wybór, ma prawo wyboru. Lekarze powinni ratować także jej życie. Jestem za liberalizacją prawa aborcyjnego w Polsce. Nie zgadzam się na takie sytuacje. Która nas będzie następna? - mówi pani Ania.

Podczas marszu można było się podpisać pod projektem ustawy Legalna Aborcja. Bez Kompromisu. Jego uczestnicy przeszli na Plac Słowiański pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości skandując m. in. hasła: Solidarność jest kobietą, Nigdy nie będziesz szła sama. Podobne protesty odbywają się w sobotę w wielu innych miastach Polski.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama