UWAGA!

Marszałek o finansach

2012-08-24
Aktualizowany 2012-08-24 19:12
 
Elbląg, Marszałek Jacek Protas i prezydent Elblaga Grzegorz Nowaczyk rozmawiali dziś o pieniądzach, głównie unijnych
Marszałek Jacek Protas i prezydent Elblaga Grzegorz Nowaczyk rozmawiali dziś o pieniądzach, głównie unijnych (fot. WS)

Marszałek województwa Jacek Protas odwiedził dziś (24 sierpnia) Elbląg. Sprawdził, jak idzie inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a wieczorem zainaugurował Elbląskie Noce. Przede wszystkim jednak poinformował urzędników o tym, jak przedstawia się przyszłoroczny budżet województwa i jakie projekty mogą liczyć na unijne dofinansowanie.

- Inwestycje w trzech szpitalach są największymi w województwie - przyznał marszałek Jacek Protas. - W tak wielkich i skomplikowanych przedsięwzięciach zawsze pojawiają się niespodziewane trudności. Przyjechałem, by zobaczyć postępy, choć wiem już, że wszystko idzie w dobrym tempie - mówił jeszcze przed wizytą w szpitalu przy ul. Królewieckiej.
       Marszałek poinformował władze Elbląga, jak przebiega wykorzystywanie funduszy unijnych, czyli na jakie kwoty i z jakich projektów można jeszcze liczyć.
       - Regionalny Program Operacyjny jest już w większości zakontraktowany - wskazywał Jacek Protas. - Z tych pieniędzy korzysta Elbląg m.in.w ramach realizacji przebudowy drogi 503. Możliwości daje natomiast Kapitał Ludzki. Środków do podziału dużo, a czasu na ich rozdysponowanie - mało. Na końcówce kontraktowania jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.- kontynuował marszałek. - lada chwila zakontraktujemy wykonawcę na internet szerokopasmowy. To cywilizacyjna inwestycja warta ponad 300 mln zł. Zakładamy, że 90 proc. gospodarstw i 100 proc. instytucji w województwie zostanie objętych szerokopasmowym internetem do polowy 2015 r.
       Podpisano także umowę na dofinansowanie budowy 420 km ścieżek rowerowych w województwie.
       - W ten sposób powstanie magistrala, która będzie miała swój początek w Elblągu, a dalej pobiegnie wzdłuż granicy z Rosją i połączy się ze ścieżką podlaską, a dalej wzdłuż granicy wschodniej do ścieżki świętokrzyskiej - mówił marszałek. - To świetna magistrala, do której samorządy będą mogły się "podpinać".
       Elbląg, tak jak całe województwo warmińsko-mazurskie należy do liderów w wykorzystywaniu środków unijnych. W przyszłości może być to jednak trudniejsze. W nowym okresie programowania (lata 2014-2020) Unia Europejska nie chce bowiem uznawać jako tzw. koszt kwalifikowany (podlegający refundacji) podatku VAT.
       - Oznacza to, że wysokość dotacji unijnej będzie mniejsza o ten podatek, a to może spowodować, że wielu samorządów nie będzie stać na inwestycje - wskazywał marszałek Protas. - A trzeba zauważyć, że w Polsce 2/3 inwestycji w sektorze publicznym prowadzą właśnie samorządy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • prosze i mracjonalnie wyjasnić dlaczego w Elblągu nie ma Urzedu Marszalkowskiego? dlaczego Olsztyn zabrał wszystko co mógł zabrać, a miasto Elbląg zostawił z niczym? miasto wojewódzkie Elbląg zostało dosłownie z niczym, z premedytacją zaorywane i marginalizowane, miasto z historią o jakiej Olsztyn nie może pomazyć, czas na zmiany i dzielenie się z innymi, Olsztyn wyraźnie nie daje rady zadaniom jakie na siebie przyjął, zabagnił całkowicie sprawy, kompletnie nie podołał, WM to obecnie skansen cywilizacyjny na terenie Polski
 • Nie widzicie łasuchy że Elbląg ma więcej od Olsztyna i za to z całego serca dziękujemy.
 • Nie ma dlatego, że obecnie zarówno władza jak i mieszkańcy nic nie robią aby to zmienić. Zostaliśmy sprzedani w 98 przez politykierów, a gdy była jeszcze szansa po referendum wyrwać ten urząd z olsztyna, to Słonina skrewił, bojąc się, że przywiąże nas to na wieki do tej biedy.
 • Kłamcy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  opaopa(2012-08-24)
 • ads, wypowiedż bardzo trafna choć ortografia bije po oczach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lukas0987(2012-08-24)
 • Dlaczego cenzurujecie komentarze pod artykułem nt. obrazu, do którego modlą się głupi mieszkańcy a obraz nie chce do nich przemówić ni razu, pogrobowcy urzędników z ul. Mysiej w Warszawie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PortEL ssie(2012-08-24)
 • PO = Partia Oszustów
 • tak mi się przypomniał film pt. "głupi i głupszy"
 • nareszcie cos sie dzieje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z gliwic(2012-08-25)
 • mnie to pasi, mam rower i komputer. .. .roboty narazie nie. .. ale spoko znajde cos, jak bedzie fiber pozdrawiam, optymista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fiber good(2012-08-25)
 • spokojnie koledzy, przejechalem przez 100 km w portugali po super autostradzie zbudowanej za unijne pieniadze. i psa z kulawa noga nie widzialem. nasze wojewodztwo jest ostatnie pod wzgledem infrastruktury w europie to jest gra polityczna partia piwa by dostala kase unia musi to zrobic druga opcja dla uni jest finansowanie czegos w grecji ja leze a pralka pierze. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  suchaczan(2012-08-25)
 • A co z przeniesieniem Sejmiku Wojewódzkiego z Olsztyna do Elbląga, czy któryś z naszych posłów o to w końcu zabiega ? W Sejmie można by ten wniosek przegłosować i to chyba bez większych problemów. Elbląg bardzo by zyskał na tych przenosinach.
Reklama