UWAGA!

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Elbląg, Międzynarodowy Dzień Dziecka
Fot. PS

Święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce od 1994 r. w Dzień Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. W Polsce i w innych krajach słowiańskich Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca od 1952 r. Jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Nie we wszystkich krajach świata święto obchodzone jest tego samego dnia. ONZ na przykład obchodzi Święto Dziecka 20 listopada - w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 r.
     Francuskim odpowiednikiem Dnia Dziecka jest Święto Rodziny, które celebrowane jest 6 stycznia.
     Pewna ciekawostka dotyczy Japonii. Tu oddzielnie świętują chłopcy, a oddzielnie dziewczynki. Japońscy chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. 5 maja, czyli w Dniu Chłopca przed swoimi domami Japończycy wywieszają zrobione z papieru karpie, zwane Koinobori albo Satsuki-Nobori. Karpie te symbolizują rodziców - ojciec to karp czarny, matka to karp czerwony - niebieski karp symbolizuje syna, ilość karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła karpi kojarzona jest z chłopcami.
     W Turcji dzieci obchodzą swoje święto 23 kwietnia.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama