UWAGA!

Mieszkańcy wskazują palcem, co ich boli

 Elbląg, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowe narzędzie pomocne policji
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowe narzędzie pomocne policji (fot. wł.)

Picie alkoholu w miejscu publicznym, grupowanie się młodych ludzi, nieprawidłowe parkowanie. To trapi mieszkańców Elbląga i to najczęściej trafia na Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci mają pięć dni na weryfikację informacji, bo nie wszystkie są prawdziwe. Niektóre mogły zostać naniesione na internetową mapę np. dla żartu. - Wiadomo, że na wiadomość o zorganizowaniu wyścigu samochodowego na dachu wieżowca czy lądowaniu UFO reagować nie będziemy - mówi podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, bo tak nazywa się nowe narzędzie udostępnione przez policję zostało opracowane "w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji".
       Jak skorzystać z takiej mapy zagrożeń? Wystarczy wejść na stronę komendy miejskiej, powiatowej czy wojewódzkiej i kliknąć w baner reklamujący tę mapę zagrożeń. Następnie należy wyszukać miasto i wybrać zgłoszenie z listy. Znajduje się na niej ponad 20 różnych zdarzeń, wśród nich takie jak "miejsce grupowania się małoletnich", "wypalanie traw", "spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych", "przekraczanie dozwolonej prędkości", "znęcanie się nad zwierzętami" i wiele innych.
       W województwie warmińsko-mazurskim wirtualna mapa zagrożeń działa od półtora miesiąca. W Elblągu naniesiono na nią do dziś 386 sygnałów.
       - Najczęściej dotyczą spożywania alkoholu w miejscu publicznym, miejsc grupowania się młodych osób, nieprawidłowego parkowania - to, jak widać, najbardziej wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców - mówi podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Policjanci mają pięć dni na weryfikację zamieszczonej informacji. Każdy może śledzić na mapie status zdarzenia, bo zmienia się kolor jego oznaczenia: informacje potwierdzone mają kolor czerwony, weryfikowane żółty, zaś nowe zielony. Obecnie w Elblągu weryfikowanych jest ponad 40 zgłoszeń.
       - Nie wszystkie powinny zainteresować policję, bo np. powinny trafić do nadleśnictwa, jednak naszą rolą jest przekazanie ich do właściwych służb czy instytucji - wyjaśnia podkom. Krzysztof Nowacki.
       Zapewne nie wszystkie są też prawdziwe. Może się przecież zdarzyć, że ktoś ze złośliwości wskaże na "występek" sąsiada lub zupełnie dla zabawy umieści informację o zagrożeniu. Fantazję mają ograniczać kategorie zgłoszenia.
       - Wiadomo, że na zgłoszenie o wyścigach samochodowych organizowanych na dachu wieżowca czy o lądowaniu UFO reagować nie będziemy - na żarty odpowiada elbląski policjant. - Żarty zdarzały się także wcześniej, gdy informację policji można było przekazać drogą mailową. Zdarzały się i "sąsiedzkie donosy". Ta forma [to o mapie zagrożeń bezpieczeństwa - red.] donosem nie jest. Traktujemy ją jako przystępny dopływ informacji. To przecież mieszkańcy widzą więcej i wiedzą lepiej, co ich denerwuje czy sprawia, że czują się zagrożeni. O  takich sytuacjach powinni informować służby.
       Potwierdziły się m.in. informacje o sieciach kłusowników na jeziorze Druzno, o niszczeniu zieleni poprzez parkowanie samochodów na trawnikach. Z mapy zagrożeń policjanci dowiedzieli się również o przyczepie kempingowej zaparkowanej od sierpnia przy ul. Lotniczej 12 przed Gimnazjum nr 7. Teraz poszukują jej właściciela.
       - Informacje naniesione przez mieszkańców mogą na przykład skutkować skierowaniem we wskazany rejon większej ilości patroli -  mówi podkom. Krzysztof Nowacki, ale jednocześnie przestrzega: -  Mapa nie zastępuje pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy skorzystać z numerów alarmowych.
      
       Mapę zagrożeń znajdziesz tutaj.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama