
Most Południowy nad Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną otrzymał dziś imię Jerzego Wilka – byłego prezydenta Elbląga i posła na Sejm dwóch kadencji. Zobacz zdjęcia.
- Jest rzeczą potrzebną, by utrwalać pamięć o ludziach, którzy swoim życiem udowodnili, że można uczynić wiele dla swojej ojczyzny, swojej małej ojczyzny. Że można być aktywnym i służyć innym. Jerzy Wilk był właśnie takim człowiekiem. To że był posłem i prezydentem nie wyczerpuje jego zasług dla Elbląga i ziemi elbląskiej – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński na dzisiejszej uroczystości nadania imienia Jerzego Wilka Mostowi Południowemu nad przyszłym Kanałem Żeglugowym na Mierzei Wiślanej.
Most Południowy został oddany do użytku w czerwcu tego roku. Ma 61 metrów rozpiętości, waży 550 ton, otwiera i zamyka się w ciągu trzech minut. Obecnie trwa m.in. budowa bliźniaczego Mostu Północnego. Dziś po południu na Moście Południowym odbyła się uroczystość nadania obiektowi imienia Jerzego Wilka.
- Był politykiem, związkowcem Solidarności oraz działaczem społecznym na niwie specjalnej spółdzielczości mającej służyć ludziom pokrzywdzonym przez los. Mówię tu o niewidomych. Potrafił działać, organizować innych. Był po prostu dobrym człowiekiem – kontynuował Jarosław Kaczyński.

- Moja podróż z Jerzym rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął pierwszy wieloletni program budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wspólnie pracowaliśmy i szukaliśmy rozwiązań zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i społecznym: jak zrealizować tę inwestycję? Jeszcze planowana była w Skowronkach. To właśnie dzięki Jerzemu powstał ten pierwszy program – wspominał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Jerzy Wilk urodził się w 1955 roku w Elblągu. W 1975 roku został absolwentem Technikum Mechanicznego w Elblągu w dziedzinie budowy maszyn. W 2002 roku ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie. Zawodowo związany był przez wiele lat z Elbląską Spółdzielnią Niewidomych „Elsin”. Został m.in. prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Elbląskiej (od 1994) i członkiem założycielem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Wielokrotny radny Elbląga, szefował m.in. klubom radnych i komisjom rewizyjnym. W latach 2006–2013 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga, uzyskując w obydwu mandat radnego miasta. Prezydentem został w 2013 r., elblążanie wybrali go po odwołaniu wcześniejszych władz miasta w drodze referendum. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał z listy PiS mandat poselski, otrzymując 14 904 głosy, najwięcej na liście. Wyborczy sukces powtórzył w 2019 roku, zostając posłem na kolejną kadencję. W Sejmie IX kadencji zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Propagował m.in. ideę budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zmarł 16 maja 2021 r.