UWAGA!

Most im. Jerzego Wilka

 Elbląg, Tablica poświęcona Jerzemu Wilkowi
Tablica poświęcona Jerzemu Wilkowi (fot. Michał Skroboszewski)

Most Południowy nad Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną otrzymał dziś imię Jerzego Wilka – byłego prezydenta Elbląga i posła na Sejm dwóch kadencji. Zobacz zdjęcia.

- Jest rzeczą potrzebną, by utrwalać pamięć o ludziach, którzy swoim życiem udowodnili, że można uczynić wiele dla swojej ojczyzny, swojej małej ojczyzny. Że można być aktywnym i służyć innym. Jerzy Wilk był właśnie takim człowiekiem. To że był posłem i prezydentem nie wyczerpuje jego zasług dla Elbląga i ziemi elbląskiej – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński na dzisiejszej uroczystości nadania imienia Jerzego Wilka Mostowi Południowemu nad przyszłym Kanałem Żeglugowym na Mierzei Wiślanej.

Most Południowy został oddany do użytku w czerwcu tego roku. Ma 61 metrów rozpiętości, waży 550 ton, otwiera i zamyka się w ciągu trzech minut. Obecnie trwa m.in. budowa bliźniaczego Mostu Północnego. Dziś po południu na Moście Południowym odbyła się uroczystość nadania obiektowi imienia Jerzego Wilka.

- Był politykiem, związkowcem Solidarności oraz działaczem społecznym na niwie specjalnej spółdzielczości mającej służyć ludziom pokrzywdzonym przez los. Mówię tu o niewidomych. Potrafił działać, organizować innych. Był po prostu dobrym człowiekiem – kontynuował Jarosław Kaczyński.

  Elbląg, Most im. Jerzego Wilka
fot. Michał Skroboszewski

- Moja podróż z Jerzym rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy rząd Jarosława Kaczyńskiego przyjął pierwszy wieloletni program budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wspólnie pracowaliśmy i szukaliśmy rozwiązań zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i społecznym: jak zrealizować tę inwestycję? Jeszcze planowana była w Skowronkach. To właśnie dzięki Jerzemu powstał ten pierwszy program – wspominał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Jerzy Wilk urodził się w 1955 roku w Elblągu. W 1975 roku został absolwentem Technikum Mechanicznego w Elblągu w dziedzinie budowy maszyn. W 2002 roku ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie. Zawodowo związany był przez wiele lat z Elbląską Spółdzielnią Niewidomych „Elsin”. Został m.in. prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Elbląskiej (od 1994) i członkiem założycielem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Wielokrotny radny Elbląga, szefował m.in. klubom radnych i komisjom rewizyjnym. W latach 2006–2013 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga, uzyskując w obydwu mandat radnego miasta. Prezydentem został w 2013 r., elblążanie wybrali go po odwołaniu wcześniejszych władz miasta w drodze referendum. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał z listy PiS mandat poselski, otrzymując 14 904 głosy, najwięcej na liście. Wyborczy sukces powtórzył w 2019 roku, zostając posłem na kolejną kadencję. W Sejmie IX kadencji zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Propagował m.in. ideę budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zmarł 16 maja 2021 r.

SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama