UWAGA!

Mury wokół galerii wymagają wzmocnienia

 Elbląg, Mury wokół galerii wymagają wzmocnienia
(fot. Michał Skroboszewski)

Średniowieczne mury wokół Galerii El wymagają pilnej renowacji. Władze miasta szukają firmy, która m.in. przygotuje dokumentację projektowo-kosztową dotyczącą ich wzmocnienia.

W 2020 roku jeden z fragmentów muru okalającego CS Galeria EL od strony Wałowej oderwał się i cegły wysypały się na ulicę. Wówczas miasto przy pomocy firmy, która zajmuje się średniowiecznymi murami w Pasłęku, doraźnie wzmocniło ten około 15-metrowy fragment, ale mury wymagają kompleksowej renowacji.

Niedawno samorząd ogłosił przetarg na wykonanie badań architektonicznych, konserwatorskich, a także przygotowanie programu prac konserwatorskich, ekspertyzy technicznej oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej wzmocnienia murów. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 5 lipca. Zwycięzca przetargu będzie miał czas na wykonanie badań i przygotowanie dokumentacji do 20 października. Wówczas dowiemy się, ile renowacja murów będzie kosztować.

Warto dodać, że w pobliskim Pasłęku renowacja średniowiecznych murów (najdłuższy zachowany tego typu średniowieczny obiekt w Polsce, mury mają ponad kilometr długości) trwa od miesięcy i będzie w sumie kosztować pasłęcki samorząd 14 mln złotych. Na ten cel Pasłęk pozyskał ok. 8,5 mln złotych ze środków unijnych. Prace mają potrwać do 2022 roku.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • - szkoda pieniędzy. .już lepiej to wyburzyć i postawić nowe mury z gazobetonu labo z betonowych bloczków. .. a jadąc kiedyś przez jakąś wiochę widziałem u jakiegoś gospodarza takie pustaki z czarnej szlaki z lat 70 to też by mogły być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  37
  Konserwatorr(2021-07-01)
 • Ruch samochodowy na Walowej i nieprzestrzeganie predkosci czyli 20/h spowodowal to ze stary mur sie zawalil O tak drogocenne zabytki to trzeba dbac szanowny panie Prezydencie ale pan niestety o tym nie wie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29
  11
  obserwatorelblaga(2021-07-01)
 • to prawda trzeba wzmocnić dobre posuniecie.
 • Gdyby to był kościół katolicki, Prawo i Sprawiedliwość nie szczędziłoby środków na utrzymanie zabytku. Zastanówcie się, na kogo głosujecie, bo Pan Premier Kaczyński z przyjemnością przywiezie pieniądze na utrzymanie tego zabutku choćby w walizce - pod warunkiem, że mury wrócą w ręce kościoła katolickiego.
 • @obserwatorelblaga - ten nierób nic a nic nie robi, tylko lata i pozuje do zdjęć jak dyrektorka Gelert a później płacz i zamykanie oddziałów, tylko kasę biorą i to nie małą!
 • super trzeba naprawić w końcu dobra decyzja
 • Szkoda kasy. Zróbcie coś pożytecznego dla mieszkańców tego miasta a nie jakiś mur nikomu do szczęścia nie potrzebny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  36
  Archeolog ha tfuu(2021-07-01)
 • To powinno byc zburzone a w koło powinien byc mur taki jak jest przy wejściu do Galeriii. Z cegieł mur.
 • Tylko burak zburzyły zabytek
 • "Zawilgocone mury, odpadające cegły i grożące zawaleniem elementy okienne. Tak od kilku lat prezentuje się południowa i wschodnia fasada dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny – obecnej siedziby Centrum Sztuki Galeria EL. Stan techniczny tej strony obiektu jest katastrofalny i wymaga pilnego remontu. Prace wyceniono na ok. 2 mln zł. Dyrekcja Galerii EL fundusze na ten cel chce pozyskać ze środków unijnych. Czy Miasto znajdzie pieniądze na wkład własny?"PortEl 23.12.2016 r. - 5 lat!!!!!
 • nie lepiej je odbudowac calkiem
 • @PeofilSkorupa - Nie rozumiem dlaczego wolno się podemnie podszywac? Ten budynek powinien zostać oddany kościołowi ale niestety nie wszyscy szanują siódme przykazanie.
Reklama