UWAGA!

Muzeum wygrało z Dolinką

 
Elbląg, Park Dolinka
Park Dolinka (Fot. Cestaw, Fotka Miesiąca, październik 2017)

Elbląski samorząd nie dostanie dofinansowania na modernizację parku Dolinka. Z pieniędzy z programu Polska – Rosja skorzysta za to Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które napisało wspólny projekt z muzeum kaliningradzkim.

Wspólny Komitet Monitorujący Program Polska-Rosja na posiedzeniu w Swietłogorsku zatwierdził listę projektów złożonych w pierwszym naborze konkursu pod hasłem „Dziedzictwo”. Znalazło się na niej 12 projektów, na których łączne dofinansowanie wynosi ponad 13 mln euro (dwa projekty umieszczono na liście rezerwowej).
       Niestety, nie ma wśród nich projektu, który chciały wspólnie realizować samorządy Elbląga i Kaliningradu, rewitalizując elbląski park Dolinka i  kaliningradzki park im. Maksa Ashmanna. Elbląska część projektu przewidywała utworzenie na odcinku między ul. Górnośląską i Spacerową parku rekreacji ze stołami do ping-ponga i szachów, siłownią plenerową, małą sceną, placem zabaw dedykowanym różnym grupom wiekowym, strefą seniora, a także górką ze zjeżdżalniami i miejscem do wspinania. Odnowione miały być także ścieżki dla pieszych i rowerzystów, elementy małej architektury. Dofinansowanie elbląskiej części miało wynieść 1,3 mln euro.
       - Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji w tej sprawie. Czekamy na pismo i uzasadnienie decyzji Wspólnego Komitetu Monitorującego Programu Polska-Rosja. Jesteśmy jednak bardzo zaskoczeni, bowiem z wcześniejszych informacji wynika, że nasz projekt został bardzo wysoko oceniony. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem podejmiemy decyzję o ewentualnym odwołaniu - poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       Pieniądze z programu Polska – Rosja dostanie za to Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które razem z Muzeum “Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie będzie realizować drugi etap projektu „Muzeum ponad granicami”. W pierwszym etapie udało się zmodernizować budynek Gimnazjum i stworzyć nową ofertę dla odwiedzających.
       - W drugim etapie chcemy sfinansować budowę ogrodzenia oraz monitoring, a także kontynuować projekt „Świadectwa”, pokazując tym razem losy osób, które osiedliły się w Elblągu i Kaliningradzie tuż po wojnie. Finałem projektu będzie wystawa – zapowiada Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Potrzebujemy jeszcze zaktualizować nasz projekt i zapewnić wkład własny w wysokości 10 procent, czyli około 150 tysięcy złotych. Wkład własny będziemy pokrywać w dużej mierze własną pracą.
       Projekt ma być zrealizowany w ciągu dwóch lat od podpisania umowy na dofinansowanie.
       Lista zatwierdzonych projektów, jak zaznacza Wspólny Komitet Monitorujący Program Polska – Rosja, nie jest ostateczna. „Instytucja Zarządzająca prześle listę zatwierdzonych projektów do Komisji Europejskiej” w celu skonsultowania jej z odpowiednimi Generalnymi Dyrekcjami oraz przedstawicielstwami UE w celu uniknięcia podwójnego dofinansowania projektów i zidentyfikowania możliwej synergii. Konsultacje te potrwają 15 dni roboczych i odbędą się przed zawarciem umowy o dofinansowanie. Po konsultacjach WKM może zdecydować o odrzuceniu propozycji projektowych, które zostały uprzednio zatwierdzone” - informuje WKM.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama