UWAGA!

Na pasku Kremla (w żadnym trybie)

 Elbląg, Min. Gróbarczyk
Min. Gróbarczyk (fot. A.D.)

Jak już donosiliśmy, w sobotę w Tolkmicku gościł minister Gróbarczyk. Jakiś czas temu jego zastępca zarzucił Zarządowi Województwa Pomorskiego współpracę z Kremlem. Powodem tego oskarżenia była nieprzychylna opinia Zarządu dla projektu przekopu Mierzei Wiślanej. Jak się okazuje musi to być dominująca narracja w ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ponieważ w podobnym tonie wypowiedział się sam szef resortu.

Pan minister Gróbarczyk był łaskaw jednym tchem wspomnieć na spotkaniu w Tolkmicku o zastrzeżeniach Zarządu Województwa Pomorskiego i o tym, że podobnego zdania jest gubernator obwodu kaliningradzkiego. Zawiesił potem znacząco na chwilę głos, żeby wszyscy mogli sobie uświadomić tę oczywistą oczywistość, kto tu na czyim pasku chodzi. Ponieważ sam wielokrotnie sceptycznie wyrażałem się o tej inwestycji czuję się trochę pominięty w tych insynuacjach. Poza tym podobnie jak Putin uważam, że ziemia jest okrągła więc należy mi się również stosowne potępienie. Tak czy inaczej, słabe to było panie ministrze. Wierzę, że tylko brak czasu spowodował, że zamiast przywołać merytoryczne argumenty, wolał pan pójść w niesmaczne insynuacje. A szkoda, bo chętnie bym się dowiedział jakiego rodzaju fracht i skąd dokąd ma przepływać przez przekop i czy aby w ilościach wystarczających aby się ta inwestycja zwróciła. To, że na zalew jachtów morskich na Zalewie nie możemy liczyć, to już wiemy. Jest tu dla nich za płytko, a pogłębienie całego akwenu, a nawet tylko wszystkich podejść do portów do min. 1,7m nie wchodzi w rachubę. Bez tego nikt o zdrowych zmysłach się tu nie zapuści sprzętem za miliony złotych czy koron.
       Problem z przekopem jest taki, że już teraz odtrąbiono sukces tego przedsięwzięcia, a dwaj elbląscy parlamentarzyści nie czekając na wyniki badań DNA bezpardonowo walczą o jego ojcostwo. Na ich miejscu byłbym ostrożniejszy – ich dziecko może okazać się synem marnotrawnym. Jedno nie ulega wątpliwości – jeśli przekop powstanie, to będzie to ogromny sukces propagandowy. No po prostu miś na skalę naszych możliwości. Jak będzie potem, to przyszłość pokaże. Są opinie poważnych naukowców, którzy twierdzą, że taka inwestycja w pobliżu trójmiejskich portów nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, natomiast ryzyko zniszczenia plaż na Mierzei jest bardzo wysokie. O jakichś tam ptaszkach i żabkach nie wspomnę. Są oczywiście tacy, z profesorem Luksem na czele, którzy twierdzą, że nie ma ceny, której nie warto zapłacić za dostęp Elbląga do morza.
       Z ideą przekopu jest trochę tak jak z namawianiem pasażerów pendolino, żeby wysiedli w Malborku i dalej pojechali do Gdyni autobusem przez Elbląg, bo inaczej to miasto przestanie się rozwijać. Można spróbować. Jakie będą wyniki, to zobaczymy. W końcu jesteśmy bogatym narodem i nie takie pieniądze wyrzucaliśmy w błoto.
       A propos pieniędzy – na spotkaniu w Tolkmicku mogliśmy się dowiedzieć, że pani burmistrz Fromborka nie może się doprosić głupich dwu i pół miliona złotych na wykonanie odwiertu do wód zdrojowych, dzięki któremu to umierające miasteczko miałoby szanse na odżycie i zaistnienie na mapie Polski jako pełnoprawny kurort. Panowie marszałek z PO i wojewoda z PiS-u z podziwu godną jednomyślnością odmawiają wsparcia. Podobnie tragiczną sytuację sygnalizują mieszkańcy Nowej Pasłęki – tor podejściowy do portu ma tam zaledwie kilkadziesiąt centymetrów głębokości, co uniemożliwia połowy rybakom i zamyka wejście dla żeglarzy. Od lat, za tej i poprzedniej władzy, brakowało środków na pogłębianie. Praktycznie oznacza to koniec tej wioski. Porywamy się na wielkie, kosztowne i mocno wątpliwe projekty, a w tym samym czasie po cichu małe lokalne społeczności skazywane są na zagładę.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bzdety; zajmijcie się lepiej mafia śmieciowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  24
  Gość 1233(2018-07-09)
 • Jeśli będziecie publikować takie bzdety kapiące propaganda politczna to ludzie przestaną ten chłam czytać! Już nawet się nie kryjecie z tym, że Portel to tuba propagandowa PO i to bez wazeliny.
 • @gość123-przeczytałeś artykuł ze zrozumieniem?A może Ty nie czytając tekstu, dla zasady wypisujesz bzdety.
 • Palanty.
 • Bardzo mi z. Tego powodu wszystko jedno
 • Co racja to racja. Fundują sobie bezsensowny przekop, a infrastruktura i rybactwo na zalewie leży i kwiczy.
 • @Realista1 - Ja tu widzę też pretensje do marszałka z PO, więc chyba nie masz racji
 • Ludzie! - Politycy PISu, czego jeszcze nie wymyślicie, czym jeszcze będziecie mydlić oczy i karmić swój elektorat bajkami. Większych szkodników Polska u władzy nie miała od II Wojny Światowej. Nie macie pojęcia o ekonomii, gospodarce. Może robicie to przez brak wiedzy (teologia tu nie pomoże), ale niszczycie Polskę bardziej od PO. Dajcie już spokój, ustąpcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  24
  wyb-orca(2018-07-09)
 • Z tego artykułu ( raczej textu propagandowego) wali RUSKĄ ONUCĄ !
 • Wreszcie rzeczowy i kompetentny artykuł o przekopie. Jakoś dotąd nikt ze zwolenników tej inwestycji nie potrafi przedstawić rzetelnych argumentów dotyczących jej realizacji. Wciąż powielane są hasła propagandowe jak Elbląg będzie miał dostęp do morza oraz to uniezalezni nas od Moskwy w zwiększonym zasięgu dostępności do morza. Te argumenty to za mało, aby mówić celowości przekopu. Więc jego zwolennicy proszę o konkrety, a nie propagandę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  25
  Pucionek(2018-07-09)
 • A gdzie był Gęsicki jak "w tym samym czasie po cichu małe lokalne społeczności skazywane są na zagładę. " czyli całe PGR !!! GDZIE BYŁ JAK ROZWALALI FIRMY W ELBLĄGU !!!! 8 lat niszczenia Polski i Elbląga przez PO to Portel cicho siedział. Jak tak Prom w Kępinach ? Jak Elbląskie zakłady Mięsne? Jak tam Amfiteatr ? Jak tam Basen Miejski i dyrektorka która pobierała wysoką pensję z Aquaparku który nie istniał ?
 • Brawo PIS ten przekop powinien już 25 lat temu przekopany, nie patrzyć na jątrzących PO-wców. Oni oprócz rujnowania naszej gospodarki nie robili nic. Musimy mieć przekop ze względów militarnych i rozwojowych i nie być na łasce ruskich. .jeszcze raz BRAWO PIS.
Reklama