UWAGA!

Na wiosnę Światowid zakończy przebudowę

 Elbląg, Sala kinowa już jest gotowa
Sala kinowa już jest gotowa (fot. Anna Dembińska)

Gotowa jest już trzecia sala kinowa w CSE Światowid, do końca zbliżają się prace w sali widowiskowej. - Wszystkie prace planujemy zakończyć w marcu, w kwietniu przyjdzie czas na odbiory, a w maju powinniśmy ruszyć po przebudowie pełną parą – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Byliśmy na placu budowy, zobacz zdjęcia.

W CSE Światowid widzowie mogli korzystać dotychczas z dwóch sal kinowych – dużej (320 miejsc) i kameralnej (125 miejsc). Trzecia – licząca 76 miejsc - będzie salą studyjną, przeznaczoną m.in. na filmowe zajęcia edukacyjne. Do każdej z trzech sal będzie można wejść z dolnego holu Światowida, który będzie powiększony i przebudowany.

- Nowa sala kinowa będzie nosiła imię Stefana Muli, elbląskiego filmowca i założyciela Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar. Przeszła już próby dźwięku, obrazu. Czekamy tylko na kalibrację – zdradza Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Sala jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zresztą jak cały obiekt po modernizacji, który będzie wyposażony w windę, podjazdy i platformy dla wózków. Budynek zyskał też w całości klimatyzację i wiele nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań (np. odzysk ciepła, panele fotowoltaiczne, termomodernizacja), które mają sprawić, że eksploatacja powiększonej o 1800 m kw. powierzchni nie będzie droższa niż dotychczas.

- Wszystkie prace planujemy zakończyć w marcu, w kwietniu przyjdzie czas na odbiory, a w maju powinniśmy ruszyć po przebudowie pełną parą – mówi Antoni Czyżyk. - Powoli przeprowadzamy się do pomieszczeń, które są już gotowe.

Gotowa jest już pracownia plastyczna, która będzie się mieścić na dwóch poziomach, nowe pomieszczenia Regionalnej Pracowni Digitalizacji czy pracowni do wirtualnej rzeczywistości. Do końca zbliżają się prace w sali sportowo-widowiskowej, która zyskała nową trybunę.

  Elbląg, Sala widowiskowa będzie mogła pomieścić nawet 700 widzów
Sala widowiskowa będzie mogła pomieścić nawet 700 widzów (fot. Anna Dembińska)

- Na obu trybunach mamy 400 miejsc siedzących. Zakupiliśmy też podesty i krzesła, by móc powiększyć widownię do 600-700 osób. Dzięki temu ceny biletów na wydarzenia artystyczne, sportowe czy koncerty powinny być optymalne dla mieszkańców – dodaje Antoni Czyżyk.

Wszystkie prace wykończeniowe wykonuje elbląska firma Zakład Ogólnobudowlany Mirosław Markiewicz. Całkowity koszt projektu to ok. 23,7 mln zł, z czego ok. 12,2 mln zł to dofinansowanie unijne, ok. 9,3 mln zł to pieniądze pochodzące z samorządu województwa i ok. 2,2 mln zł to środki własne instytucji.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Sala do prywatnych zajęć tańca Czyżyka. Kasa bokiem idzie nawet w pandemie. Siłownię pozamykane itp. Ale Promyk na browarnej działa pełna para. Czy tego nikt nie kontroluje? Przed remontem Czyżyk korzystał z sali Światowida do celów prywatnych. cztli do nauki tańca. Brał za to pieniądze. Czyli tak. .. .. swiatowid nie jest prywatnym folwarkiem Pana Czyżyka a jednak za kasę mieszkanie miasta bo podatki idą na to z miasta udostępniał sale innym ludziom lub sobie aby czerpać korzyści majątkowe za pieniądze podatników. Przecież to podpada pod kk. Następna pani Kluge która mianował panią dyrektor w Światowidzie a ktotej nikt nigdy tam nie widział. Kasa leci na jej konto za nic. Kolejny pan z MPO poszedł protegowany przez Czyżyka do UM. Śmierdzi salami na kilometr. Hashtagi: #tematdkauwagi, #czyzyk, #czyzyk, #mosir, #tvn24,
 • Światowid może wydać i miliard na przebudowę, ale talentu nie kupisz. Żadnych pomysłów na sztukę, która by odzwierciedlała i pomagała zmienić zepsute społeczeństwo. Społeczne znaczenie sztuki już w całej Polsce umarło, teatr dziś to przestawienia szkolnych lektur, albo podgrzewanie kotleta jakiś starych sztuk, które każdy zna na pamięć. Gdzie podział się teatr wyzwolony? Niezależny? Ukazujący prawdę? Problemów społecznych jest więcej niż włosów na głowie, Polska podzieliła się i skłóciła, a teatr? Milczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  5
  Stanisławski się w grobie pr(2021-02-01)
 • święte słowa, skandal i hucpa, że też wstydu ten Czyżyk nie ma
 • Rozumiecie już dlaczego Miasto Elbląg "przerobi"6 milionów na "projekt edukacyjny"w Światowidzie?
 • W szkole na rycerskiej tzw, ,zamechowa"również wieczorami odbywają się zajęcia na sali gimnastycznej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Ciekawski(2021-02-01)
 • Pani Aniu jestem zdegustowany Pani zdjęciami. Przecież Czyżyk jako "wybitny znawca od spraw budowlanych i architektonicznych"oraz fachowiec od rozkładu miasta Elbląga powinien być na każdym z tych zajęć. I jeszcze jedna drobna uwaga dlaczego w tym wszystkim do kompletu zabrakło Wcisły bo przecież on jest zawsze i wszędzie a nawet wyskakuje gdy otwieram lodówkę. .
 • Wcisla tak akurat anty Czyżyk. Jeden nie lubi drugiego. Wcisła stara się aby było lepiej. tylko te osły z oisu go, blokują dla dla swojego dobra a je dla dobra nas elblazan
 • Z kazdej sensownej inwestycji w Elblagu należy sie cieszyć, choc nie wiem, czy akurat taka przebudowa Swiatowida jest najważniejsza, czas pokaże. Myślę, że część tych funduszu moznaby przeznaczyć na rozbudowę Teatru, który od lat na to czeka. Ile jeszcze lat będziemy do Teatru wchodzić przez holl Swiatowida ? Pomijam fakt obu chyba za długo sasiedziałych Dyrekcji. Generalnie naszemu miastu należy się chyba zdecydowane kadrowe przewietrzenie na stanowiskach dyrektorsko - prezydenckich, bo wpadlismy w prowincjonalna pułapkę układów towarzysko -zawodowych nie dopuszczającą do głosu i stanowisk młode wykształcone pokolenie. Ale kto się za to wezmie ? Najprosciej byłoby zacząć od przesuniecia w placowkach miejskich wszystkich osób o stosownym wieku na emeryturę.
 • Ostatnio jak byłem na dużej sali było 7 osób. Chyba mniejsze sale będą bardziej ekonomiczne
 • Tam gdzie zaczyna sie kasa konczy sie wstyd (u niektorych)
 • Kino LO ESER by się przydało.
 • Ooo portel kasuje komentarze o czyzyku który wynajmuje sale i na tym zarabia. Czemu komentarz został skasowany????? Prawda boli? Czy kolejne kolesiostwo???
Reklama