UWAGA!

Na zawsze Kuśnierska (opinia)

 Elbląg, Na zawsze Kuśnierska (opinia)
Fot. Didi (zdjęcie z konkursu na Fotkę Miesiąca)

Radni Platformy Obywatelskiej wyszli z propozycją uczczenia pamięci Gerarda Kwiatkowskiego i nazwania jego imieniem ulicy Kuśnierskiej lub jej części. Sądzę, że to pochopny i nie do końca przemyślany pomysł.

Historia ulicy Kuśnierskiej sięga wielu stuleci wstecz. Ulica położona jest na elbląskiej starówce, z której zachowały się jedynie nieliczne budowle. Palców obu rąk jest za dużo żeby zliczyć tych parę kamienic i kościołów, które ocalały z wojennej pożogi i powojennych zniszczeń. Konserwatorską opieką, czasami wręcz przesadną, otoczone są najdrobniejsze detale budynków tu położonych. Paradoksalnie nie dotyczy to nazw ulic – jedynych pozostałości na Starym Mieście, które ostały się w prawie niezmienionej postaci od najdawniejszych czasów. Wszelkie próby ich zmiany, nawet w najbardziej szczytnym celu, powinny być zakazane. Kuśnierska, to nie jest ulica nazwana imieniem jakieś zapijaczonego generała, albo psychopatycznego czekisty, żeby ją można tak sobie z dnia na dzień przemianować. To nazwa, która jest elementem tożsamości Elbląga i powinna podlegać szczególnej ochronie.
       To, że Gerard Kwiatkowski zasługuje na upamiętnienie i dozgonną wdzięczność elblążan, nie ulega żadnej wątpliwości. Nie znałem go co prawda na tyle dobrze, żeby stwierdzić to z całą pewnością, ale sądzę, że ten pomysł z przemianowaniem nazwy ulicy Kuśnierskiej nie przypadłby mu do gustu.
       Naturalną natomiast rzeczą wydaje się, żeby nie powiedzieć (przywołując klasyka) oczywistą oczywistością, nadanie Galerii El imienia Gerarda Kwiatkowskiego. Jego zasługi dla powstania tej instytucji są tak niepodważalne, że dziw bierze iż do tej pory nikt z takim wnioskiem nie wystąpił. Można mieć różne zdanie na temat bieżącej działalności Galerii, ale bez wątpienia jej nazwa pojawia się często w kalendarzu wydarzeń artystycznych nie tylko naszego miasta, ale i całej Polski. Czyż może być lepszy pomysł na zachowanie mistrza Gerarda w naszej pamięci?! Żadna ulica tego nie zapewni.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przecież nazwanie ul. Gerarda Kwiatkowskiego by spowodowało spore zamieszanie, ponieważ mamy już co prawda ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Niby dwie inne ulice by były w innych rejonach miastach, ale zamieszanie nie było by małe, np. z listami, z nawigacjami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  okoniowaty(2015-08-25)
 • Ja bym jeszcze jakąś ulicę przemianował na ul. Admina - celem uhonorowania wszystkich adminów na świecie a naszego w szczególności :))
 • POpaprańcy wszystko wykorzystają dla kariery, nawet śmierć człowieka. Brzydze się tym fetorem PO
 • A czemu nie brzydzisz się PISem który po nieudanym lądowaniu w Katyniu chciał wszystko nazywać Kaczyńskim i na każdym rogu stawiać krzyże i pomniki. To był dopiero interes budowany na nieszczęściu. Odrobinę samokrytyki wyzwoleńcy narodu, tak po stronie PIS jak i PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  Bąbel(2015-08-26)
 • admin Wazelino - myślę, że z tą ulicą to przesada. Wystarczyłby skromny pomnik z brązu gdzieś w centrum miasta.
 • Głupotą jest zmiana nazw historycznych ulic. Natomiast sława obecnych bohaterów pryśnie jak mydlana bańka. Jerzyk
 • Ciekawe, czy owi radni PO w ogóle wiedzą, kto to jest kuśnierz. Może dlatego tak chcieli tej zmiany.
 • A czy PO mysli na pewno NIE.
 • jak ci będą dale rządzic to będą ulice Gelert, Tuska, Wcisły itd.
 • należy uczcić nową formą przestrzenną, albo wykorzystac już istniejącą np ta przy rynku na Pułk. Dabka 9 ten nietoperz), mozna ją nazwać im. Gerarda, postawic tabliczkę i już
 • Radni Platformy Obywatelskiej wyszli z propozycją -odejścia na zawsze a lepiej zejścia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  popapraniec(2015-08-26)
 • Galeria El imienia G. Kwiatkowskiego. Brawo. Przecież to Jego Dziecko! Piękny pomysł. Gratuluję. Oby tylko nadgorliwcy nic nie popsuli. W ten sposób zagwarantujemy sobie, że nie będzie Galerii El imienia, na przykład jakiegoś byłego lub obecnego Pana Dyrektora.
Reklama