UWAGA!

Nabór z podwójną mocą

 
Elbląg, W III LO powstaną cztery klasy dla absolwentów szkół podstawowych i cztery dla absolwentów gimnazjum
W III LO powstaną cztery klasy dla absolwentów szkół podstawowych i cztery dla absolwentów gimnazjum (fot. MS, archiwum portEl.pl)

To trudny czas dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, bo z powodu reformy edukacji do szkół średnich we wrześniu pójdą jednocześnie dwa roczniki uczniów. Jak Elbląg jest do tego przygotowany?

W Elblągu problem dotyczy około 1900 uczniów, czyli absolwentów ósmej klasy szkoły podstawowej i trzeciej klasy gimnazjum. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zapewnia, że miasto jest przygotowane na przyjęcie nawet 2900 osób, licząc także uczniów z okolicznych gmin.
       „Postępowanie rekrutacyjne będzie prowadzone w tym samym czasie, ale każda szkoła utworzy odrębne klasy dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, co oznacza, że absolwenci nie będą rywalizowali o te same miejsca w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca tylko dla absolwenta danego typu szkoły” - czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Antoniego Czyżyka, podpisaną przez prezydenta Elbląga.
       Na przykład Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych planuje utworzyć osiem klas. - Jeśli będzie trzeba, przyjmiemy nawet szesnaście - zapewnia Barbara Jarosz, zastępca dyrektora. Technikum otwiera nowe kierunki magazynier-logistyk dla obu roczników i technik - programista - wyłącznie dla uczniów po ósmej klasie. Szkoła zapewnia też otworzenie innych kierunków, jeśli będzie na nie zapotrzebowanie.
       Z kolei III Liceum Ogólnokształcące planuje utworzyć po cztery klasy pierwsze dla absolwentów z obu roczników.
       Czy tak dużo klas może oznaczać, że lekcje w szkołach będą trwały do wieczora, albo nawet w soboty? Urzędnicy uspokajają – nic takiego nie powinno mieć miejsca.
       „Przeprowadzono analizę współczynnika zmianowości w szkołach, z której wynika, że zajęcia dydaktyczne będą odbywały się tak jak dotychczas w godzinach 8-16. Każdy dyrektor szkoły przeanalizował także możliwości swojej szkoły (biorąc pod uwagę liczę sal dydaktycznych, pracowni do kształcenia zawodowego i kadrę pedagogiczną) i określił, jaką maksymalną liczbę klas pierwszych może utworzyć od 1 września 2019 roku. Liczba przygotowanych miejsc jest wystarczająca dla absolwentów szkół podstawowych i uczniów kończących gimnazja” - uważa Witold Wróblewski.
       Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru 4-letnie liceum, 5-letnie technikum lub 3-letnią szkołę branżową I stopnia. Absolwenci gimnazjów wybierają 3-letnie liceum, 4-letnie technikum lub 3-letnią szkołę branżową I stopnia. W związku z nowym rozporządzeniem ministra edukacji narodowej elbląskie placówki przygotowały nowe kierunki kształcenia, takie jak: technik programista, technik rachunkowości, technik usług kelnerskich, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, monter stolarki budowlanej, mechanik precyzyjny, pszczelarz, koszykarz plecionkarz, a nawet kowal.
       Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 6 maja, cały proces zakończy się 2 lipca.
      
Szymon Stachecki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ale sztuka na pierwszym planie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  8
  odezwijsię(2019-05-16)
 • Edukacja w tym miescie jest do granic zepsuta, malomiasteczkowosc wzajemnych brudnych relacji, fałszywych i chorych zaleznosci zbiera smutne żniwo,
 • Popieram wprowadzenie bonu edukacyjnego, tak by rodzice płacąc nim w szkole mieli wpływ na to czego dziecko się uczy. Szkoły mają być dla rodziców (i dzieci), a nie dla urzędników. To szkoły mają zapewnić dla przykładu odpowiednią liczbę zajęć z jezyków obcych (dziś jest odwrotnie - to rodzice nierzadko po szkole dowożą dzieci na dodatkowe zajęcia).
Reklama