UWAGA!

Najlepsi z najlepszych w Elblągu

 Elbląg, Najlepsi z najlepszych w Elblągu
fot. Anna Dembińska

Mało kto wie, że polscy motoparalotniarze to numer jeden na świecie oraz w Europie. W ten weekend zawitali na elbląskie lotnisko, żeby wziąć udział w pierwszych tego typu zawodach w mieście, a zarazem ostatnich w sezonie. Zobacz zdjęcia.

Konkurencje są trzy – slalom pomiędzy nadmuchanymi pylonami, lot ekonomiczny, czyli taki, gdzie pilot ma określoną ilość paliwa i musi na nim jak najdłużej polatać i taka, gdzie liczy się celność lądowania.
       - Starty były ciężkie, bo trzeba było się rozbiec, ale w powietrzu to już super – cieszył się Jacek Ciszkowski, organizator elbląskich zawodów, a także członek motoparalotniarskiej kadry narodowej. - Lecieliśmy w kierunku Nogatu, później odbiliśmy w kierunku Nowakowa, dalej wzdłuż Zalewu na Tolkmicko, a później zawróciliśmy do Elbląga. Piloci, którzy przyjechali są zachwyceni, nie tylko widokami. Podoba im się lotnisko, mają startowisko przy hangarach, co jest dużym atutem – dodał Ciszkowski mówiąc o konkurencji nawigacyjnej.
       Pilotów razem jest 26, latają indywidualnie oraz w tandemach. Sporą część stanowią członkowie Motoparalotniowej Kadry Narodowej Aeroklubu Polskiego.
       - Pochodzę z okolic Płocka, tam trenuję i należę do tamtejszego aeroklubu. Sam latam od czterech lat, ale swoje pierwsze kroki stawiałem już jak miałem trzy lata, razem z tatą – mówi Wojciech Bógdał, student Politechniki Warszawskiej, a także mistrz Europy w locie slalomem na motoparalotni. Jest również członkiem kadry. - Latam tu pierwszy raz i muszę powiedzieć, że teren ciekawy, no u mnie takiego nie ma (śmiech).
      
       Jeden jeździ rowerem, drugi lata
       To drogi, jeżeli spojrzymy na ceny, ale w porównaniu do innych sportów lotniczych ten jest o wiele tańszy.
       - Nie potrzebujemy osób trzecich, żeby wystartować, nie potrzebujemy hangarów ani lotniska, bo możemy wystartować z łąki. Praktycznie wszędzie możemy lecieć, jesteśmy w dużym stopniu niezależni – wyjaśnia Jacek Ciszkowski. - Cenowo wygląda to ta, że nowy sprzęt kosztuje 25 tys. zł, używany połowę taniej.
       Pieniądze pieniędzmi, ale jak mówią ci, którzy latają satysfakcji i frajdy nie da się przeliczyć.
       - Kiedy ma się dwie godziny po pracy można gdzieś pojechać rowerem, ale można również wyciągnąć sprzęt z garażu lub z piwnicy, przyjechać na lotnisko, wystartować, polatać godzinę, wylądować, zapakować sprzęt i wrócić. To całkowita swoboda – mówi Ciszkowski.
      
       Elbląg ma warunki, ale tu trzeba pieniędzy
       Tak twierdzi pochodzący z Torunia Jarosław „Balcerek” Balcerzewski, który jest brązowym medalistą świata w konkurencjach indywidualnych, a także złotym w drużynowych. Na elbląskich zawodach lata w tandemie. 
       - Moim nawigatorem jest Magdalena Kłos. To ona mówi mi jak mam lecieć, a ja muszę jej słuchać – wyjaśnia z uśmiechem Jarosław Balcerzewski. - Jesteśmy najlepszą drużyną na świecie oraz w Europie, co udowodniliśmy w tym roku na Mistrzostwach Świata. W motoparalotniarstwie są zawody klasyczne oraz slalomowe. I w jednych, i w drugich Polacy zdecydowanie wygrywają. Rywalizowaliśmy z Chinami, Tajwanem, Hiszpanią, Portugalią, Francją, z Niemcami czy z Austriakami. Na dwustu zawodników Polska zdobyła pierwsze miejsca, co jest dowodem na to, że potrafimy latać.
       Jarosław Balcerzewski od lat organizuje zawody na stopie europejskiej i światowej. Zapytany o to, czy Elbląg ma możliwości i potencjał do organizacji większych zawodów odpowiada, że tak, ale...
       - Samorząd musi się jednak liczyć z tym, że aby to była dobra impreza trzeba pieniędzy. To jest kwestia porozumienia pomiędzy organizatorami a włodarzami – wyjaśnia.
      
       Motoparalotniarzy będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę, 14 września. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
      
       godz. 7-10 - konkurencje nawigacji, slalom lub lot ekonomiczny w zależności od warunków atmosferycznych
       godz. 12-13 - oficjalnie zakończenie z ogłoszeniem wyników i wręczeniem pucharów i nagród
      
      
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym zawodów.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • SUPER. TYLKO SZKODA że na lotnisku w Elblągu jest tak mało imprez lotniczych i innych.
 • Świetna impreza. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Fdfdos(2014-09-14)
 • Pani Marto, Wojtek Bógdał jest dwukrotnym drużynowym Mistrzem Świata i indywidualnym Mistrzem Europy, a Pani pisze, ze do kadry narodowej nie należy. .. się ześmiałem ze śmiechu; -)))
 • Wojtek Bógdał oczywiście należy do Motoparalotniowej Kadry Polski. SKŁAD KADRY NA 2014: www.kadrappg.pl Pozdrawiam
 • Wojtek Bógdał oczywiście należy do Motoparalotniowej Kadry Polski. SKŁAD KADRY NA 2014: www.kadrappg.pl Pozdrawiam
 • Wojtek Bógdał oczywiście należy do Motoparalotniowej Kadry Polski. SKŁAD KADRY NA 2014: Klasa PF1 1.Bernat Marcin 2.Bury Andrzej 3.Ciszkowski Jacek 4.Drężek Marian 5.Ficek Piotr 6.Furtak Marek 7.Kaczyński Krzysztof 8.Kozarzewski Paweł 9.Krzyżanowski Grzegorz 10.Malkusz Andrzej 11.Mańkowski Kamil 12.Pioterczak Marek 13.Piórek Adam 14.Plak Emilia Klasa PF2 1.Żygadło Ryszard 2.Lejk Patrycja 3.Tomasz Krzysztof 4.Wątroba Ireneusz 5.Nowicki Norbert 6.Roszkowski Grzegorz 7.Grzegorczyk Barbara Klasa PL1 1.Bógdał Wojciech 2.Dembczyński Tomasz 3.Geło Piotr 4.Krakowiak Marcin 5.Książek Adam 6.Panas Wojciech 7.Paska Adam 8.Romicki Krzysztof Klasa PL2 1.Balcerzewski Jarosław 2.Kłoss Magdalena 3.Krupa Piotr 4.Krupa Agnieszka 5.Barczyński Marek 6.Bara Violetta 7.Walkowiak Daniel 8.Walkowiak Roman
 • skoro na swiecie to chyba i w Europie. .. czy się myle
 • Szkoda, że nie podano wyników a dwóch pilotów EGP stanęło na podium - obok mistrzów. To jest nasz lokalny sukces.
 • Już poprawione, widocznie znalazłam przestarzałą informację. Czytelnikom dziękuję za czujność. M. Wiloch
Reklama