UWAGA!

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

 Elbląg, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
fot. nadesłana

1 marca (sobota) o godz. 12.00 w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przy Pomniku Podziemnego Państwa Polskiego, Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Gen. Stefana Grota-Roweckiego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej:

„ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM
       POLSKIEGO PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO
       WYKLĘTYM I SKAZANYM NA ZAPOMNIENIE
       PRZEZ REŻIM KOMUNISTYCZNY 1944 – 1956”
       W programie uroczystości: przemówienia okolicznościowe, odsłonięcie tablicy, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie kwiatów.
       Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
       Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Piękny komentarz, dziękuję.
 • Historia ma swoje zakrety, politykierstwo, idee i czasami, ,idee, ,kosztem ludzkiego życia. .. .tych co uwierzyli, tych co nabrano i tych co zmuszono. .. .w kazdym przypadku giną Ci najprostsi ludzie z porywu serca, odwagi, poczucia przyzwoitości i także przez najzwyklejszy przypadek. .. .pochylmy głowy nad tymi co zgineli i tymi co w dobrej wierze dali sie nabrać. .. .. co by nie mówić byli to POLACY!
 • Dziwny to czas i naród gdzie ze zdrajców robi się bohaterów co ostatnio stało się modne mało tego pewnego człowieka który zdradził swój kraj proponuje się odznaczyć Orderem Orła Białego.
 • Podziemie antykomunistyczne datuje sie od 1943 -1963!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  slaweczkin(2014-02-28)
 • A gdzi pierwszy wpis? Komu przeszkadzały słowa Inki - Powiedzcie mojej babci, że zachowalam się jak trzeba?
 • Dziwne, że 70 lat po wojnie niektórzy rzeczywiście dają się nabrać na PRL-skie chwyty. Prawdopodobnie to skutek dwudziestu pięciu lat tzw. transformacji ustrojowej, której głównym i zasadniczym celem jest pozbawianie Polaków samodzielnego myślenia. W tej sprawie zrobiono naprawdę dużo. Funkcjonariusze z jedynie słusznych telewizji dokładają wszelkich starań, abyśmy przyjmowali za pewnik jedyną " prawdę" , która nam serwują. Cala prawda całą dobę! Świetne efekty na froncie walki ze wszystkim, co polskie osiągają również media " papierowe" (gazety). Oglądamy tv, czytamy prasę i już wiemy co myśleć i jak wypowiadać na jakiś temat! Jakie to łatwe, nie trzeba wysilać szarych komórek. Nie trzeba sięgać do źródeł, by poznać prawdę i poddać ją własnej, krytycznej ocenie. Skutkiem jest właśnie ta zajadłość w szerzeniu fałszywego obrazu Polski i Polaków, którą często spotyka się w komentarzach dotyczących jakichkolwiek patriotycznych rocznic. Uaktywniają się wtedy, zakodowane przez lata, kłamstwa tkwiące gdzieś głęboko w podświadomości niektórych ludzi. Zaczyna się festiwal prezentowania jedynie słusznych tez, niestety nie popartych żadnymi prawdziwymi argumentami. Nie ma merytorycznej dyskusji, jest za to plucie, wyzwiska i przylepianie etykiet, typu pisior, oszołom, moher, itp.
 • Wieczna hańba zbrodniarzom przeklętym, mordercom Polaków, oprawcom kobiet i dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  papież_tygodnia(2014-02-28)
Reklama