UWAGA!

Nauczą zawodu, jak znajdą wykonawcę

 Elbląg, Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie funkcjonowało m.in. w budynku przy ul. Rawskiej
Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie funkcjonowało m.in. w budynku przy ul. Rawskiej (fot. Michał Skroboszewski)

1 września zacznie działać Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej, które ma kształcić w kilkudziesięciu zawodach, potrzebnych na rynku pracy. Na jego rozbudowę i wyposażenie miasto pozyskało z funduszy unijnych 15 milionów złotych. Problem w tym, że od prawie roku samorząd nie może rozstrzygnąć przetargu na wykonawcę tych prac.

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie funkcjonowało w dwóch obiektach: przy ul. Bema 54 i budynku po wygaszanym Gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej. Oba wymagają inwestycji, na który to cel miasto pozyskało w sumie 15 mln złotych z funduszy unijnych: 6 mln złotych na rozbudowę i 9 mln na doposażenie, modernizację pracowni i szkolenia dla słuchaczy.
       - Harmonogram przewiduje, że do września 2019 roku w budynku przy ul. Bema powstaną cztery nowe pracownie: odlewnicza, stolarsko-ciesielska, budowlana i energii odnawialnej. Doposażona zostanie m.in. pracownia tapicerska, rysunku technicznego, mechaniki samochodowej – mówiła podczas posiedzenia komisji gospodarki miasta Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W budynku przy ul. Rawskiej powstaną m.in. pracownie: fryzjerska, administracji, rachunkowości, florystyczna, języków obcych, kompetencji zawodowych, doradztwa zawodowego z prognozowaniem rynku pracy. Będzie się tu mieścić także Centrum Kariery i Doradztwa Zawodowego. Przeprowadzka wyposażenia z budynku przy ul. Saperów jest już zaawansowana w 80 procentach, termin jej zakończenia to 31 sierpnia. W tym też terminie do budynku przy ul. Rawskiej zostaną przeniesione z Bema placówki Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy.
       Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej ma być w pełni gotowe do września przyszłego roku. Problem w tym, że od prawie roku miasto nie może znaleźć wykonawcy prac.
       - Początkowo planowaliśmy projekt w dwóch etapach, bo takie były możliwości dofinansowania. Na pierwszy etap ogłosiliśmy dwa przetargi, ale ceny złożonych ofert znacznie przekraczały kwotę zamawiającego. Po uzyskaniu dofinansowania na drugi etap w kwietniu 2017 roku wystąpiliśmy z prośbą do instytucji finansującej, by oba postępowania połączyć w jedno. Ten połączony przetarg też musieliśmy unieważnić, bo oferty firm również były za wysokie. Obecnie kończymy przygotowania do czwartego przetargu – tłumaczyła radnym Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Ceny w przetargach znacząco rosną, a zainteresowanie wykonawców spada, to nie tylko problem w Elblągu, ale w całym kraju. Rosną też ceny usług, produktów. Już wiemy, że od września o 7 procent podrożeje wyposażenie do pracowni stolarsko-ciesielskiej. Mamy jednak nadzieję, że kolejny przetarg zakończy się sukcesem i że do 30 września 2019 roku uda się rozbudować Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.
       - W ciągu dwóch lat, od kiedy powstawał projekt ECEZ, bardzo dużo zmieniło się na rynku pracy i to nie w taki sposób, z którego powinniśmy się cieszyć. Rosną ceny, a firmy nie mają ludzi do pracy – podsumowała Małgorzata Sowicka.
RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama