UWAGA!

Naukowcy o roszczeniach Niemców

Dziś (8 maja) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbywa się konferencja naukowa „Wyjazdy i powroty. Wysiedlenia i wyjazdy Niemców z Polski a zasadność roszczeń majątkowych. Czy słuszne są obawy Polaków?”.

Niedawna historia Agnes Trawny, którą interesowała się cała Polska, zachęciła historyków i prawników Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie do zorganizowania interdyscyplinarnej konferencji naukowej na ten temat - informuje Gabinet Marszałka. Konferencja podzielona jest na część historyczną i część prawną.
     - Dyskusja na płaszczyźnie naukowej, z dala od politycznego zgiełku, jest najrozsądniejszym przejawem podejścia do sprawy - mówi Jacek Protas marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Zaszłości i błędów popełnionych po wojnie w tej materii nazbierało się wiele, a przecież sytuacja Polski po 1989 roku także uległa radykalnej zmianie. Ponieważ mamy wolę pozbycia się konfliktów, jedynym rozsądnym wyjściem będzie kompleksowe rozwiązanie problemu roszczeń rewindykacyjnych. Czekają na nie zarówno obywatele Niemiec, jak też nasi rodacy. Regionalna współpraca naukowców, historyków i prawników powinna przynieść zadowalające rozstrzygnięcia.
     
     Organizatorami konferencji są: Instytut Historii Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego UWM i Wydział Prawa UWM. Patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ciekawe, czy te "bidaki" też byli represjonowani i mordowani przez swoich ziomków w czasie II wojny?
 • I jescze im sie teraz odszkodowania naleza tak??!!
 • Trzeba było wywołać i przegrać wojnę to byśmy my brali odszkodowania!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ob. Zwycieskiego Kraju(2008-05-08)
 • Nie damy ziemi skąd nasz ród, Nie bedzie niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanił, Bezprawnie nas wysiedlano podczas wojny teraz jeszcze raz tylko pod otoczką prawną. Niech przyjdą tam gdzie mieszkam żywi nie wyjdą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dragon(2008-05-09)
 • Rozbudzanie w niedouczonym narodku fobii antyniemieckich to typowy objaw prymitywnego myślenia czerwonego zadupia polskiego. Jedyne, co nam jako obywatelom państwa polskiego może zagrażać to niestety, usankcjonowane prawnie roszczenia osób obecnie mających obywatelstwo niemieckie, które wyjechały z Polski w latach siedemdziesiątych, mając wtedy obywatelstwo polskie. A ponieważ nasz aparat państwowy i samorządowy nigdy nie był na tyle sprawny, aby uregulować sprawy własnościowe a szczególnie zapisy i wpisy Ksiąg Wieczystych zbieramy teraz plon ignorancji urzędasków. Więc skończcie z tym biadoleniem i brać się do roboty – nikt za nas tego nie zrobi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-05-09)
 • Mam problem ze zrozumieniem problemu. Krążą różne mity. Potrzebna jest dyskusja autorytetów. Mamy się czego obawiać czy nie? "Aborygen miejscowy"(z całym szacunkiem) być może jesteś autorytetem ale ja nie mogę mieć pewności, że wiesz co piszesz. Wielu mądrali słyszałam. A ich opinie na ten temat są sprzeczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chello(2008-05-11)
Reklama