UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie do śmietnika, a do specjalnego punktu

 
Elbląg, Baterii, żarówek i innych elektrośmieci nie można wrzucać do odpadów komunalnych
Baterii, żarówek i innych elektrośmieci nie można wrzucać do odpadów komunalnych (Fot. PublicDomainPictures/Pixabay)

Jedne zużywają się dość szybko, tak jak np. baterie czy żarówki. Inne – telefony czy ładowarki - służą dłużej, ale też się psują. Na koniec wszystkie zamieniają się w odpady, które mają status niebezpiecznych ze względu na szkodliwe dla środowiska substancje jakie zawierają, np. rtęć czy azbest, muszą być zatem utylizowane w odpowiedni sposób. Już niedługo będzie się ich można pozbyć bez specjalnego kłopotu, po drodze do pracy, do szkoły czy na spacerze. Elbląg jest pierwszym miastem w województwie warmińsko – mazurskim, które ustawi Miejskie Punkty Elektroodpadów.

- Nie każdy wie, co zrobić ze zużytym telefonem, ładowarką czy żarówką. Są one wrzucane do odpadów zmieszanych, czego nie można robić, gdyż są to odpady niebezpieczne i powinny one trafić do specjalnie wyznaczonych miejsc czyli Punktów Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych tzw. PGON-ów – wyjaśnia Daria Bieńkuńska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim.
       W Elblągu jest ich siedem, można do nich oddać nie tylko zużyty sprzęt elektroniczny, ale i np. stare oleje silnikowe, farby czy kleje. Pojemniki na baterie ustawiają u siebie również drogerie czy apteki. Już za chwilę zbiórkę odpadów niebezpiecznych wspomogą Miejskie Punkty Elektroodpadów.
       - Zakupiono pięć takich urządzeń, obecnie czekamy na ich personalizację przez producenta herbem Elbląga oraz załatwiamy ostatnie formalności związane z ich usytuowaniem w przestrzeni miasta - mówi Daria Bieńkuńska, która jest pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia. - To obiekty małej infrastruktury, które stanowią odpowiedź na wyzwanie, jakim jest edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów niebezpiecznych. Dzięki dwóm powierzchniom umożliwiającym umieszczenie dużych plakatów lub posterów pro-edukacyjnych można prowadzić kampanie społeczne dotyczące m.in. prawidłowej segregacji odpadów. Ponadto, co najważniejsze, to funkcja gromadzenia posortowanych elektroodpadów, która możliwa jest dzięki siedmiu podłużnym pojemnikom, do których można wrzucać takie odpady jak: żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty cd, tonery. Nad każdym z tych pojemników widnieją stosowne oznaczenia.
       Co ciekawe znajdujące się w nich otwory są dopasowane do kształtu umieszczanych w nich rzeczy, np. płyty wrzucane będą przez wąską szczelinę.
       Odbiorem tych "niebezpiecznych śmieci" zajmie się Zakład Utylizacji Odpadów, który będzie je przekazywał do przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 
       Miejskie Punkty Elektroodpadów zostaną przytwierdzone na stałe w pięciu punktach miasta. Planuje się, że zostaną one ustawione jeszcze przed wakacjami - przy dworcu, w pobliżu centrum handlowego przy ul. Płk. Dąbka, w okolicy starówki, a także na dwóch osiedlach mieszkaniowych. Koszt jednego urządzenia to ok. 16 tys. zł.
       Warto dodać, że tego typu punkty znajdują się na terenie całego kraju m.in. w Sopocie, we Władysławowie, w Pruszczu Gdańskim, w Krakowie, Warszawie, Opolu czy Chorzowie.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama