UWAGA!

Nie na nogach, a na rowerze

  Elbląg, Pielgrzymi choć na rowerach nie zapomnieli o  charakterystyczne muszlach na szyi
Pielgrzymi choć na rowerach nie zapomnieli o charakterystyczne muszlach na szyi (fot. AD)

Razem przejadą ponad 300 kilometrów na rowerze, oprócz Polaków w tej grupie są Litwini, Rosjanie i Niemcy. Łączy ich Pomorski Szlak św. Jakuba, który będą przemierzać przez kilka dni. Dziś dotarli do Elbląga, do którego dojechali przez najpiękniejsze miejsca na Wysoczyźnie Elbląskiej.

Do hiszpańskiego Santiago de Compostela, gdzie jak wierzą pielgrzymi znajduje się legendarny grób św. Jakuba prowadzi wiele dróg. Jedna z nich to Pomorski Szlak św. Jakuba, którego odcinek leży na pobliskich terenach. Teraz mogli je zobaczyć uczestnicy międzynarodowej pielgrzymki, która we wtorek wystartowała z Kaliningradu, a organizuje ją starostwo powiatowe z Lęborka.
       - Ruszyliśmy z Kaliningradu, dojechaliśmy do Fromborka, teraz jesteśmy w Elblągu, w kolejnych etapach mamy Sobieszewo i Kartuzy – mówi Iwona Juchniewicz ze starostwa powiatowego w Lęborku. - W tej pielgrzymce biorą udział Rosjanie, Niemcy, Polacy, a także Litwini, łącznie to 33 osoby, które mają do pokonania około 315 km. Docelowo jedziemy do Lęborka, mamy na to sześć dni.

  Elbląg, Nie na nogach, a na rowerze
fot. AD

Jak jednak dodaje Iwona Juchniewicz pielgrzymi nie tylko jadą, ale też zwiedzają.
       Pomorska Droga św. Jakuba nie powstałaby, gdyby nie dofinansowanie unijne. W powiatach elbląskim i braniewskim odcinek szlaku ma 81,4 km i prowadzi przez najatrakcyjniejsze miejscowości leżące nad Zalewem Wiślanym
       - Ta droga jest częściowo oznakowana, ale już teraz to świetny produkt kulturowy i turystyczny – mówi Hanna Skrobotun z elbląskiego klastra turystycznego. - Cieszymy się, że to właśnie przez nasze tereny przebiega ta pielgrzymka, a sąsiedztwo z Kaliningradem spowodowało, że po raz pierwszy na rowerach przekroczono granicę w Braniewie.
      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama