UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie żyje Henryk Słonina...

Elbląg, Henryk Słonina był prezydentem Elbląga w latach 1998-2010
Henryk Słonina był prezydentem Elbląga w latach 1998-2010 (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

W niedzielę w godzinach popołudniowych zmarł Henryk Słonina, wieloletni prezydent i wiceprezydent Elbląga. 25 marca skończyłby 81 lat...

Henryk Słonina urodził się 25 marca 1939 roku w Kamieniu. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Pedagogicznym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Przez około 20 lat pracował w szkolnictwie jako nauczyciel, kierownik szkoły, inspektor oświaty, dochodząc do stanowiska zastępcy kuratora województwa elbląskiego. Należał do PZPR, następnie do SLD, z którego wystąpił gdy był już prezydentem Elbląga.

W latach 1982–1990 i ponownie w okresie 1994–1998 pełnił funkcję wiceprezydenta Elbląga. W 1998 został wybrany przez Radę Miejską na prezydenta Elbląga, w kolejnych wyborach 2002 i 2006 roku został wybrany prezydentem miasta w wyborach bezpośrednich. W 2010 roku ubiegał się o kolejną kadencję, przegrał głosowanie w drugiej turze z Grzegorzem Nowaczykiem.

Mimo przegranej zdobył mandat radnego, ale zrezygnował z niego. Był następnie przez rok doradcą marszałka warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa. W przedterminowych wyborach na prezydenta Elbląga w 2013 roku poparł startującego z własnego komitetu Witolda Wróblewskiego.

Przez szereg lat był działaczem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, w tym prezesem Zarządu Powiatowego oraz wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego w Elblągu. W 2010 zasiadał w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – przypomina Wikipedia.

- Dla mnie to wielka osobista strata. Przez wiele lat miałem przyjemność współpracować z Henrykiem - przez dwie kadencje również jako Jego zastępca. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci nie tylko jako dobry gospodarz miasta, wymagający szef, ale także jako starszy kolega, dzięki któremu poznawałem tajniki samorządu. Żonie i córkom składam wyrazy szczerego współczucia i żalu – napisał na swojej stronie na Facebooku Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, przez lata jeden z najbliższych współpracowników Henryka Słoniny.

Henryk Słonina 25 marca skończyłby 81 lat... Zmarł w szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim. Nie są jeszcze znane szczegóły związane z uroczystościami pogrzebowymi.

 

 

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama