UWAGA!

Niech pamięć o nich nie przeminie

 
Elbląg, Niech pamięć o nich nie przeminie
fot. WS

Armia Krajowa to zbrojne ramię polskiego państwa podziemnego, które było fenomenem w naszej historii. W żadnym okupowanym kraju nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura – mówił wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski podczas wczorajszych (14 lutego) uroczystości 71. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

Powstała 14 lutego 1942 r. Armia Krajowa wywodziła się ze Związku Walki Zbrojnej i Polskiego Związku Powstańczego, w jej skład weszło wiele mniejszych organizacji. Jak podkreśla wielu historyków AK opierała się na przemyślanej strukturze, działała w granicach okupowanej Polski (sprzed 1939 r.), a także poza nimi.
       – Na terenie Elbląga działały komórki wywiadu ofensywnego, pod kryptonimem „Stragan” 1 AW Frombork, w ramach działalności ZWZ AK utworzone były dwa obwody – Żuław i Elbląga pod wspólnym kryptonimem Krzyżak K- 104. Ponadto działały organizacje „Miecz i Pług” „Gryfa Pomorskiego”, „Związku Jaszczurczego”, a w Malborku „Młody Las”. Należy stwierdzić, że działalność konspiracyjna w Elblągu jest mało znana – mówił Jerzy Szewczyński, prezes oddziału elbląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. – Wydawnictwa na ten temat są bardzo skromne, znalazłem tylko kilka informacji, drobne szczegóły na temat akcji robionych przez tę konspirację. Przede wszystkim informowano o tym, co robiło się w zakładach typu Schichau- Werke, aby alianci wiedzieli, co się tutaj działo.

 


       Wczoraj (14 lutego) pod Pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego w Elblągu uroczyście obchodzono 71. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Obecni byli m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych oraz uczniowie. Odbył się również apel pamięci.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A po apelu, udano się do muzeum historii. Gdzie podziwiano, czołgi i samoloty z znakami AK. Szczery podziw, i duma towarzyszyła zwiedzającym. Takiego sprzętu wojskowego, nie sposób nie podziwiać. A ile zostało w Berlinie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zmartwiona(2013-02-15)
 • Armia Krajowa ma największy szacunek dla pokolenia tamtych czasów. Prześladowani po wojnie przez własny rząd pod panowaniem ZSRR, UB, SB i KGB, często trzymani w nieludzkich warunkach, prześladowani wraz z rodzinami, torturowani i mordowani za Walkę o niepodległość i godnośc Polaków. Dzisiaj A. K. za przykładem swoich dziadków powinna się odrodzić w osobach młodego pokolenia bo te same bandyckie metody unicestwienia jekiegokolwiek ruchu o godność i wolnośc we własnym państwie stosuje dzisiejszy rząd ograniczając swobodę obywatelską, likwidując masowo miejsca pracy, rzucając kłody przedsiębiorcom zatrudniającym ludzi do pracy, wyprzedając majątki, wprowadzając totalitaryzm wewnętrzny, podnosząc wiek emerytalny w upadłym państwie gdzie nie ma możliwości wypracowania lat oraz wprowadzając bandyckie podatki, akcyzy, podatki od podatków, masowe restrykcje i obotrzenia w imię zakłamanego "bezpieczeństwa".
 • Dlaczego potomkowie tych co mordowali AK'owców teraz są u władzy ?
 • Oni byli z PIS czy PO ??
 • Oprawcy którzy katowali i mordowali jeszcze żyją i biorą wysokie emerytury na które my pracujemy; ) dlaczego !!!
 • pan redaktor ma coś z oczmi i uszami żadnej salwy honorowej nie było!!! chyba ne był na imprezie skrobnął to zza biurka
 • Jest taka wydana niedawno niesamowita książka - wspomnienia Edwarda Suskiego p. t. "Zawsze pod wiatr"wydana nakładem Wydawnictwa Uran, radzę przeczytać i dowiedzieć się co robiono z patriotami po wojnie !
 • Tak, pan Suski walczył w Batalionach Chłopskich w czasie wojny. Po wojnie torturowany w katowni w Puławach i na zamku w Lublinie. Wlewano mu wodę do płuc, podłączano do prądu. książka jest w EMPIKU
Reklama