UWAGA!

Niech ten dąb przypomina nam o drodze do wolności

 
Elbląg, Dąb wolności został zasadzony, przysypany ziemią, a na koniec podlany przez jednego z uczniów SP nr 18
Dąb wolności został zasadzony, przysypany ziemią, a na koniec podlany przez jednego z uczniów SP nr 18 (fot. AD)

Jedno jest pewne - jeżeli nie zostanie wyrwany albo zniszczony, przetrwa setki lat. Elbląg, tak jak Poznań, Lublin czy Kraków, ma swój własny Dąb Wolności, który zasadzono w Parku Planty. Jak mówił prezydent Jerzy Wilk to także świetna okazja do tego, żeby przypomnieć o roli elblążan w tym żmudnym procesie zdobywania wolności. Zobacz więcej zdjęć.

Dokładnie 25 lat temu, czyli 4 czerwca 1989 r., odbyły się częściowe wolne wybory, dzięki którym upadł komunizm. Z tej okazji prezydent Bronisław Komorowski zainicjował akcję sadzenia Dębów Wolności, do której przyłączył się również Elbląg.
       - Obchodzona w tym roku 25 rocznica częściowo wolnych wyborów to okazja, żeby przypomnieć o roli elblążan w tym procesie. Mieszkańcy nie stali z boku, a aktywnie włączali się w to odzyskiwanie wolności, o czym przypomina pomnik Grudnia '70, znajdujący się niedaleko. Niech to drzewo przypomina nam jaką drogę przebyliśmy do wolności - mówił Jerzy Wilk, prezydent Elbląga. - Cieszymy się, że Elbląg znalazł się w gronie miast, w których takie dęby posadzono.
       Dąb sadzili przedstawiciele samorządu i służb mundurowych, dzieci oraz leśnicy.
       - Dlaczego akurat to drzewo? Dlatego, że to symbol siły i długowieczności - mówił Roman Borcowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg. - Poza tym to właśnie w naszych lasach znajduje się najgrubszy dąb w Polsce, czyli dąb Bażyńskiego w Kadynach, dodatkowo na około 300 tysięcy zasadzonych drzew około 150 tysięcy stanowią właśnie dęby.
       Oprócz dębu pojawił się kamień, a na nim tabliczka, na której możemy przeczytać, że to małe drzewko to "Dąb Wolności posadzony dla uczczenia 25- lecia wolności z inicjatywy prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego".
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bardzo dobrze, że sadzi się drzewa. Ale dlaczego tyle się wycina???? ostatnio przy biedronce na Teatralnej, zostawiono dwa kikuty. Komu te drzewka stojące tam od zawsze przeszkadzały??? Elbląg od zawsze był znany z dużej ilości zieleni, dlaczego to ktoś na siłę chce zmienić i robić z niego pustynię bez cienia drzew???
 • Niech rośnie zdrowo, może wyrośnie jak jego pobratymiec przy Pocztowej.
 • Przysypać dwie łopaty ziemi Wielka Sprawa-jakoś nie było widać jak kopią dołek - zamówili fachowców z ZZM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  struś(2014-06-04)
 • W Parku Plant rośnie do dzisiaj drzewo zasadzone własnoręcznie przez bydlaka A. Hitlerka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  a-tak-tam(2014-06-04)
 • Dębów ci u nas dostatek, Sadzić brzozy i lipy !!!
 • Panie Wilk mam nadzieję, że ktoś Pana podwiózł do Skowronek. Z łopatą Panu do twarzy i mógłby Pan już zacząć spełniać obietnice wyborcze zaczynając własnoręcznie przekop mierzei, a wtedy może ELSIN by odżył mając więcej klientów zza morza.
 • ząb zupa ząb a ten jakoś krzywo posadzony. Panie Leszku B. ratuj-go Pan!!!
 • dla przypomnienia dąb - to święte drzewo plemion germańskich, to tak na marginesie. ..
 • Jaki KOMUNIZM !!!! Upadł SOCJALIZM. Komuniści prowadzili do komunizmu, ale socjalizm w połowie drogi padł. .. Kolejne kłamstwo historyczne którego nawet IPN nie dementuje i nadal powielany jest slogan niedouczonej aktoreczki Szczepkowskiej. .. " Historyk"
 • Wybory byly pelne, 100% mielsc w sejmie obsadzono, wiec nie byly czesciowe wolne a czesciowo wolne czyli ograniczone kontraktem zawartym przy " okraglym stole" . .. .znowu bledy. .. .
Reklama