UWAGA!

Nowe, wyczekane „M”

Elbląg, budynek komunalny przy Browarnej fot amg
budynek komunalny przy Browarnej fot amg

Zakończyła się budowa kolejnego budynku komunalnego przy ul. Browarnej. Zamieszkają w nim 32 rodziny.

18 lipca, na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, obiekt został oddany do użytku. Dziś (7 sierpnia) zakończyło się podpisywanie umów z najemcami w związku z czym ZBK, będący administratorem budynku, podjął działania związane z zasiedleniem mieszkań.
     - W budynku zamieszkają 32 dwie rodziny, które w ramach realizowanego w Elblągu od 2003 roku Programu Zamiany Mieszkań, postanowiły poprawić swoje warunki bytowe poprzez zamianę mieszkania komunalnego o niższym standardzie na lokal pełnostandardowy w nowym budownictwie – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - W poprzednich latach z możliwości takiej skorzystało 60 rodzin, które zamieszkały w nowowybudowanych blokach przy ulicy Żyrardowskiej.
     Budynek komunalny przy ulicy Browarnej składa się z 16 lokali 3-pokojowych, 14 lokali 2 - pokojowych oraz dwóch mieszkań 1-pokojowych. Dwa mieszkania na parterze (dwu i trzypokojowe) przeznaczone zostały i w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powierzchnia mieszkań wynosi od 33 m kw. - 64 m kw.
     - W wyniku zamiany mieszkań do budynku na ul. Browarnej odzyskano 23 lokale mieszkalne o niższym standardzie, które otrzymają rodziny z listy przydziału – dodaje Joanna Urbaniak. - 9 rodzin, które zasiedlą nowe mieszkania, pochodzi z budynków przeznaczonych do pilnej rozbiórki. Budowa obiektu kosztowała ponad 5,5 mln złotych.
     O zamianę lokalu komunalnego na mieszkanie w budynku nowobudowanym może ubiegać się osoba, która spełnia łącznie warunki określone w uchwale Rady Miejskiej z 26 czerwca 2003 roku w sprawie określenia „Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Elbląg”:
     1. Złoży wniosek o zamianę lokalu komunalnego na lokal pełnostandardowy w budynku nowobudowanym.
     2. Posiada tytuł prawny do lokalu komunalnego (umowa najmu lub decyzja przydziału lokalu). Program obejmuje również najemców zamieszkujących w budynkach gminnych przeznaczonych do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny lub planowane inwestycje miejskie.
     3. Reguluje na bieżąco opłaty czynszowe tj. brak zaległości na zajmowanym lokalu komunalnym.
     4. Osiąga dochód dający gwarancję regulowania opłat na nowym lokalu. Średni dochód brutto na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub gospodarstwie wieloosobowym winien przekraczać kryterium dochodowe wymagane przy dodatku mieszkaniowym (aktualnie są to kwoty: w gospodarstwie wieloosobowym powyżej 795.36 zł brutto/osobę a w gospodarstwie jednoosobowym powyżej 1113,51 zł brutto/osobę).
     5. Przedłoży dokumenty o występowaniu niepełnosprawności w rodzinie w przypadku ubiegania się o przydział mieszkania na parterze.
     Warunkiem wymaganym przy dokonywaniu zamiany mieszkań jest również:
     a. przekazanie lokalu komunalnego wolnego od osób i rzeczy, wybiałkowanego, ze sprawną armaturą łazienkową, kuchenką, zlewozmywakiem,
     b. dokonanie jednorazowej wpłaty w wysokości 10% wartości mieszkania nowego (są to kwoty różne w zależności od powierzchni użytkowej lokalu od ok. 10.000 - 25.000 zł),
     c. dokonanie wpłaty kaucji w wysokości 12- krotności miesięcznego czynszu (ok. 3000 tys. zł)
     d. opłacanie czynszu w wysokości około 3% wartości odtworzeniowej lokalu (stawka czynszu 4.23 zł za m 2 oraz innych opłat związanych z eksploatacją mieszkania
     
     Obecnie łącznie na przydział mieszkania oczekuje około 1200 rodzin. Na listach przydziału (po zatwierdzeniu komisji) za lata 2007-2008 znajdują się 43 rodziny.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jestem zaskoczony standartem tych mieszkań, pod budynkiem są garaże, a mieszkania są luksusowe. Czy za pieniądze miasta powinno się budować trzy pokojowe mieszkania z garażami, gdy na nie czeka w mieście 1200 rodzin ? Wolf
 • Nie - kolejnego budynku komunalnego - bo od paru ładnych dziesięcioleci nie powstał w Elblągu. ŻADEN komunalny budynek mieszkalny. TBS - to nie są, nie były i nie będą, budynkami komunalnymi. Choć ten kit próbuje nam się wciskać od wielu lat. Więc raczcie nie tworzyć wyimaginowanego świata chciejstwa - stanu tak powszechnie stosowanego przez naszych Milusińskich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2008-08-08)
 • Jest to bodajże 4 budynek komunalny oddany od 2003 roku (nie mylić z TBS-ami ani mieszkaniami socjalnymi). .. .
 • TAK- Trzeba w ten sposób budować. A ci co czekają niech śpią dalej. Czekają na gotowe od państwa, miasta, tatusia, mamusi. Często gdy dostaną nie potrafią tego uszanować. Ci mądrzejsi mają prawo do poprawy warunków mieszkaniowych. Zobaczcie ile w urzędzie wisi egzekucji komorniczych. Budować to na pokolenia.
 • W tej dzielnicy trzeba dalej budować takie mieszkania. Jest tam dobra infrastruktura. Zakałą jedynie jest ten niewydarzony hotel, który zabrał piękne miejsce.
 • 1 bieda - szczera i uczciwa, 2 bieda - patologia, oni tak lnajczęsciej ubią i chcą tak żyć, 3 bieda- jedna osoba pracuje i łapie się na opiekę, zasiłki, stypendia i wszystko co się da wyciągnąć z budżetu, druga osoba pracuje na czarno - łączny dochód rodziny pozwalający na urlop na Kanarach. Mieszkaniówka to temat równie trudny jak pomoc socjalna czy jak ją tam zwał i popierniczony od lat. Jeden kupuje za 250 000 zł i się zarzyna, inny kupuje za symboliczne 500 zł ( całkiem niedawno) inny dostaje z garażem tylko dlatego, że przypadkowo gzieś tam mieszka. Powalone to wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prowokator(2008-08-08)
 • właśnie o to chodzi, ktoś z protekcji oddaje swoją chałupinę z piecami i dostaje nówkę trzypokojową z garażem za friko. Budownictewo komunalne to zaspokajanie podstwowych potrzeb lokalowych najbiedniejszych mieszkańców a nie deweloperka dla wybrańców i to za darmo ! Wolf
 • "18 lipca, na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, obiekt został oddany do użytku. " Do piszącego artykuł Decyzja PINB o pozwolenie na użytkowanie została wydana 31.07.2008 r.
 • WOLFIE! Mylisz sie i to bardzo. Dostałem to wymarzone mieszkanie i to bez protekcji, pleców, łapówki. Jesteśmy młodym małżeństwem z dziećmi, oboje po studiach, pracującymi od świtu do nocy, żeby coś osiągnąć. Ci, którzy marudzą, narzekają nic przy tym nie robiąc dalej będą żyć tak jak do tej pory.
 • a dla mnie nikt mieszkania nie chce dac. no ale nie moge miec pretensji. to wkoncu moja wina ze w wieku 19lat nie stalem sie ojcem 5ciorga dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezdomny(2008-08-09)
 • 1.nie za friko jak co niektorzy mysla-2.nie wszyscy maja garaz i 3 pokoje-3.nie trzeba miec 5 dzieci-4.czekalismy pare lat i na te czasy to nie jest wysoki standart
 • ja tu nie bede mieszkal ale znajomi bylem u nich widzialem i zaden to luksus w calym mieszkaniu polozony na podlodze gomoleum po co to komu a pan od luksusu to chyba nigdy nie widzial to ze sa garaze to luksus? ludzie pracuja maja i jak sie nalezy zyja, mamy 21 wiek i nie piszcie popyliny i kwasówy kuna i czytac co napisali pod zdjeciem ludzie nie dawali w lape tylko placili 10% wartosci od ceny mieszkania a tamte zdaja na socjal + kaucja sr. 3000 zl a czynsz maly nie wychodzi za 3 osoby ok 500 zl
Reklama