UWAGA!

Nowe znajdziesz w wiejskiej bibliotece

Elbląg, Na zdjęciu Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Na zdjęciu Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego (fot. PS).

Wczoraj (29 czerwca) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie podpisano Regionalne Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Bibliotek. Porozumienie o współpracy podpisali Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Skorzystają na nim biblioteki w małych miejscowościach.

- Program Biblioteczny to duże przedsięwzięcie modernizacyjne o zasięgu ogólnopolskim, ma przygotować bibliotekarzy i biblioteki do lepszego zaspokajania potrzeb lokalnej społeczności - mówi marszałek Jacek Protas. - Oprócz tradycyjnych usług biblioteki będą mogły oferować nowe funkcje: atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży, gromadzenie i udostępnianie informacji lokalnej, mini szkolenia z obsługi komputera i internetu dla seniorów, bezrobotnych i niepełnosprawnych. Dzięki programowi biblioteki gminne i ich filie będą miały szansę stać się miejscami atrakcyjnymi dla mieszkańców. Pracownicy bibliotek będą lepiej przygotowani do pełnienia aktywnej roli w społeczności lokalnej i podejmowania takich inicjatyw, które są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców.
       Program przygotowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z amerykańskimi partnerami - Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Billa i Melindy Gates. Organizatorzy dotychczas przeprowadzili ogólnopolskie badania bibliotekarzy z gminnych bibliotek publicznych, społeczności z obszarów wiejskich, samorządu, użytkowników bibliotek, prowadzili także badania na temat możliwości dostępu do internetu na obszarach wiejskich. W proces planowania Programu zaangażowano ekspertów ze wszystkich szczebli organizacyjnych świata bibliotecznego, m.in. ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteką Narodową. Te badania i kontakty ze środowiskiem bibliotecznym pozwoliły poznać i zrozumieć potrzeby gminnych bibliotek publicznych.
      
       ***
       Realizacja Programu Bibliotecznego rozpoczęła się w kwietniu 2009 i potrwa pięć lat,
       do roku 2013. Program skierowany jest do bibliotek wraz z filiami we wsiach i małych miastach (gminy wiejskie, wiejsko-miejskie i miasta do 20 tys. mieszkańców).
       Moduły Programu:
       - rozbudowany system praktycznych szkoleń - plan szkoleniowy przewiduje 1769 dni szkoleń: blisko 2000 osób weźmie udział w szkoleniach z zakresu planowania pracy biblioteki, około 1700 osób w szkoleniach specjalistycznych z nowych usług świadczonych przez biblioteki, a 2700 osób w szkoleniach informatycznych;
       - wsparcie informatyczne - dostawy sprzętu (blisko 2000 bibliotek otrzyma komputery stacjonarne, laptopy i urządzenia peryferyjne; wartość pakietu od 3600 zł do 15 900 zł), helpdesk i portal dla bibliotekarzy;
       - wsparcie dla całego systemu bibliotecznego - wzmocnienie potencjału bibliotek wojewódzkich, stowarzyszeń bibliotekarskich, wprowadzenie zmian w akademickich programach nauczania.
       W tym roku przeprowadzona zostanie duża kampania społeczna. Reklamy w telewizji, radiu, prasie i na billboardach zwrócą uwagę polskiego społeczeństwa na ogromny potencjał bibliotek, które mogą pełnić rolę dynamicznych ośrodków lokalnego życia społecznego.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama