UWAGA!

Nowy ratusz

Elbląg, Prof. Szczepan Baum, autor projektu ratusza staromiejskiego
Prof. Szczepan Baum, autor projektu ratusza staromiejskiego

Nowy elbląski ratusz powinien być zbudowany z cegły, a zdobić go mogłyby przyciemnione szyby - taką koncepcję proponuje Szczepan Baum, gdański architekt, który ma już swój udział w rekonstrukcji kamieniczek na Elbląskiej starówce.

Według planów, ratusz zostanie zbudowany naprzeciwko elbląskiej katedry św. Mikołaja, w miejscu, gdzie stał jego XVIII-wieczny pierwowzór. Nie będzie on jednak do niego podobny, ponieważ zmieni się funkcja budynku. Miasto chce, by ratusz stanowił centrum kongresowe z prawdziwego zdarzenia. Nie zostanie tam przeniesiony Urząd Miejski. Ponadto w nowym ratuszu miałyby siedzibę Centrum Informacji Turystyczno-Biznesowej, Fundusz Poręczeń Kredytowych i Euroregion Bałtyk. Być może znalazłoby się tu też miejsce na Salę Ślubów.
     Samorząd miejski liczy na to, że na inwestycję, której wartość szacowana jest wstępnie na 13 milionów zł, pozyska pieniądze z funduszy europejskich. Jeżeli tak się stanie, to odbudowa rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w 2007. Przy okazji odbudowy architekt Szczepan Baum proponuje, by za gmachem ratusza utworzyć skansen archeologiczny, w którym udostępniono by turystom do zwiedzania zrekonstruowane, średniowieczne mury domów elbląskiej starówki.
     O planach budowy ratusza w Elblągu także na stronach elbląskiego Urzędu Miejskiego.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Temu Panu już dziękujemy. Ta nasza Starówka jest brzydka, wykonana z tandetnych materiałów, nie czuć tu ducha przeszłości. Moim marzeniem jest aby istniejące elewacje odtworzyć i przywrócić im blask przewojenny. Obecna zabudowa to tylko nieudany eksperyment urbanistyczny i projekt ratusza autorstwa p. Bauma jest kontynuacją tej błędnej koncepcji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Malwin(2004-03-18)
 • tylko czemu ten nowy "ratusz" jest taki brzydki ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marian88(2004-03-18)
 • A jaki powinien byc według Ciebie ???? Podziel sie a nie tylko narzekasz
 • Jeżeli odbierzemy Gdańskowi i Warszawie to co z elbląskiej starówki wykorzystano przy odbudowie tamtych starówek, to może w części świetność naszego starego miasta powróci. Jest to jednak niemożliwe, wieć nie czas narzekać tylko sensownie z głową i w dobrym guście odbudowywać. A jeżeli to się komuś nie podoba, może sam się weźmie do roboty i przedstawi chociaż szkic swojego projektu odbudowy ratusza. Malkontencie do dzieła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realista(2004-03-18)
 • Czy nowy ratusz jest "niezbędny"? :( Można sobie pomarzyć, ile dróg w Elblągu za 13 000 000 zl. można by wyremontować i prawdziwych ścieżek rowerowych wybudować. Eh, kolejny argument za ewakucją stąd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  The Knight Who Say Ni!(2004-03-18)
 • Wolę taki ratusz niż dziurę w ziemi...
 • wygląda jak dworzec w Braniewie......
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Namolny(2004-03-18)
 • To w Elblągu nie ma projektantów? Musi być aż z Gdańska. Myślicie, że gdzieś dalej, w innym mieście mieszkają mądrzejsi ludzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblążanka(2004-03-18)
 • POPIERAM W 100TU PROCENTACH !!!! malkontneci do gronowa (jesli ich tam wezma)
 • to nie jest własciwy budynek , wyglada jak złożony z klocków lego , a ta gablota przed ratuszem to pewnie do pana architekta ma nalezec?
 • Widze ze kasiorka na takie rzeczy to bez problemu sie znajduje a ulice wygladają jak po wojnie !!! Moze inwestowac w cos co naprawdę potrzebuje remontu a nie myślec tylko o sobie panowie samorzadowcy !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec(2004-03-21)
 • Czy mamy za dużo pieniędzy? Po co ratusz - jeden jest i powinien wystarczyć. Zreorganizować pracę, zmniejszyć liczbe urzędników i powierzchni wystarczy. Jest tyle ważniejszych rzeczy do zrobienia - remonty szkół, przedszkoli, nie mówiąc juz o fatalnych drogach. Nowe tranwaje i autobusy a nie te stare rupiecie, których inni się pozbyli a dla nas mają uchodzić za luksus. A swoją drogą dlaczego tramwaje jeżdżą gorzej niż podmiejskie kolejki w Trójmieście. Kolejka jeżdzi co 5 min. a tramwaje co 15-20 min.Proponuję naszym urzędnikom zabrać samochody służbowe i nie spróbują pojeżdzić po mieści lokalnymi środkami komunikacji - niech zobaczą jak trudno coś załatwić, ile czasu się traci na przystankach. Zamiast ratusza lepiej zbudować hale sportowe dla młodzieży, boiska piłkarskie. A placówki służby zdrowia? Nasi urzędnicy wolą jednak grzać cztery litery w wygodnych fotelach i nowoczesnych apartamentach. A może brakuje im szyfrowanych zamków w drzwiach do ubikacji (wzorem ZUS)?
Reklama