UWAGA!

Nowy rok, nowe kategorie

 
Elbląg, Nowy rok, nowe kategorie
fot. WS

 Każdy, kto ukończył 18 lat może jeździć skuterem do pojemności 50 cm3, nie musi znać przepisów ruchu drogowego ani posiadać prawa jazdy. Natomiast osoba niepełnoletnia, aby jeździć takim samym skuterem musi zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny na kartę motorowerową. Na początku przyszłego roku ma się to zmienić.

Według prawa motorower to „pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”. Do motorowerów zalicza się także te skutery, których pojemność nie przekracza 50 cm3 (pozostałe w świetle prawa traktowane są jak motocykle). Na taki skuter, który jest wygodnym środkiem transportu po mieście może wsiąść każdy dorosły, wystarczy mu dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny. Natomiast niepełnoletni, który chciałby nim jeździć musi zdać egzamin na kartę motorowerową, o którą może starać się od 13 roku życia bądź posiadać prawo jazdy kategorii A1, które może uzyskać w wieku 16 lat. Egzamin na kartę motorowerową składa się części teoretycznej złożonej z 25 pytań testowych dotyczących m.in. zachowania na drodze wobec innych uczestników, manewrów na drodze, znaków drogowych, pomocy przedmedycznej. Część praktyczna to m.in. płynne ruszanie z miejsca, hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonym miejscu, przejazd „ósemki” bez najeżdżania na linię. Szkolenie i egzaminy przeprowadzają szkoły gimnazjalne lub ponadgimnazjalne, a kartę wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły. W przyszłym roku ma się to zmienić, również dla osób pełnoletnich - pojawi się nowa kategoria, o którą będzie można się starać od 14 roku życia.
       – Jeżeli chodzi o kartę motorowerową czyli tą, która pozwala wsiąść na motorower lub skuter, a która obowiązuje teraz, to zastąpi ją prawo jazdy kategorii AM – wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – Od 19 stycznia 2013 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami, oznacza to między innymi nowe kategorie praw jazdy. W tych nowych kategoriach znalazły się uprawnienia kategorii AM, które będą pozwalały na kierowanie motorowerem i czterokołowcem lekkim czyli quadem. Ustawodawca mówi, że aby posiadać takie uprawnienia trzeba będzie pójść na szkolenie do ośrodka szkolenia kierowców. Rewolucyjną zmianą jest również to, że trzeba będzie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, zaczynając od części teoretycznej, a następnie wykonując zadania na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym na mieście. Został podniesiony również wiek, w którym można uzyskać uprawnienia do jazdy motorowerem – z 13 do 14 roku życia. Mówiąc o kategorii AM trzeba również wyjaśnić czym jest czterokołowiec lekki – to pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Nie wszystkie quady spełniają takie założenia, jeżeli więc chodzi o te quady, które są cięższe trzeba będzie mieć wyższą kategorię czyli kategorię B1.
       Ustawa zmienia także zasady dotyczące kategorii, które uprawniają do jazdy motocyklem.
       - Obecnie osoba, która skończyła 16 lat może zdobyć uprawnienia w kategorii A1, które to pozwalają jeździć takim motocyklem, który mówiąc ogólnie, ma mniejszą moc silnika. Natomiast osoby, które ukończyły 18 lat mogą obecnie jeździć każdym motocyklem. Od 19.01.2013 ustawodawca wprowadza nowe kategorie – wyjaśnia Zbigniew Lichuszewski. – Pierwsza z nich to kategoria A1, uprawniająca do jazdy motocyklem o pojemności skokowej nie przekraczającej 125 cm3, o zdobycie której będą mogły starać się osoby, które skończyły 16 lat. Następną kategorią będzie kat. A2. Osoby chcące zdobyć uprawnienia w tej kategorii będą musiały mieć ukończone 18 lat. Ostatnią kategorią jest kategoria A, do której uprawnienia można zdobyć w dwojaki sposób, tj. jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy w kategorii A2 może starać się o uprawnienia w kategorii A już w wieku 20 lat. Jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez dwa lata prawa jazdy kategorii A2 to o prawo jazdy kategorii A będzie mogła starać się dopiero w wieku 24 lat. Mówiąc inaczej- jeżeli chcę zacząć jeździć w miarę szybko tym cięższym motocyklem, o większej mocy silnika muszę zacząć od kategorii A1 i A2. Jeżeli nie chcę robić tych kategorii muszę poczekać do 24 roku życia i dopiero po osiągnięciu tego wieku mogę zdobyć prawo jazdy kategorii A.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Głupota ustawodawców powoli osiąga szczyt debilizmu. Nie musi mieć prawa jazdy, nie musi znać przepisów nie musi nic potrafić, a po drogach publicznych może jechać. Debil to wymyślił bo nikt normalny tego wymyśleć nie mógł. Brawa dla idiotów w cyrku zwanym sejmem.
 • wiadomo że prawo jazdy będą terminowe np. kat. B 15 lat itp. ale powiedzmy mam teraz prawo jazdy kat. B bezterminowe czy jak w przyszłym roku bede zdawał na np. kat. C to ta kat. C będzie już terminowa ale czy kat. B też automatycznie mi zmienia na te 15 lat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oloobolo(2012-09-01)
 • To wjedzie sobie taki nie znający niczego w ulicę jednokierunkową pod prąd, policja zatrzyma i według ustawy o ruchu drogowym, nie może go ukarać mandatowo bo prawo nie wymusza na takim kierowcy skutera znajomości przepisów oraz znaków w ruchu drogowym. Skoro nie musi tego znać to karać nie można za brak wiedzy. Normlanie i rzeczowo to ujmując również sąd ma związane ręce jak mandat nie zostanie przyjęty przez takiego kierującego. Polskie prawo, ustawy i Konstytucja nie zezwala na karanie za brak wiedzy. Chyba dobrze to opisałem, a jak nie to niech mnie jakiś adwokacina lub prawnik naprostuje.
 • Z polskiego na nasze poproszę, czy osoba po 18 roku życia będzie mogła jezdzić skurerem bez prawka?bo z tekstu to nie wynika albo przeoczyłem.
 • Przepraszam że tak, ale można być matołem bez szkoły nie wiedzieć nic, nie mieć prawa jazdy i możesz jeździć bez jakichkolwiek konsekwencji. Wystarczy dowód osobisty.
 • To od stycznia zaczną się sypać mandaty za jazdę bez prawa jazdy, bo ci co obecnie jeżdżą "na dowód" to od 19 stycznia jak wsiądą na skuter, to będzie już wbrew prawu (bez uprawnień). Czyli dobrze się dzieje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ambroży(2012-09-01)
 • Lichuszewski to niedoinformowany osioł. Jeżeli AM MA być kategorią prawa jazdy to ze wszystkimi konsekwencjami czyli ZA JAZDĘ NP. AUTEM mając AM powinno być 300ZŁ MANDATU A NIE 500 i to samo z podniesieniem kategorii jednośladów na "wyższy" Przepisy w takim przypadku powinny tolerować AM na zasadzie A1,A2 i A a tutaj AM służy tylko do zarabiania kasy jeżeli ktos ma powyżej 18 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  16 LATEK(2012-09-01)
 • Do autora "mw". To że nie musi zdać egzaminu, nie oznacza że nie musi znać przepisów. Uczysz się tylko tego co prawnie ci każą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prostak(2012-09-01)
 • Prawo nie działa wstecz oprócz Polskich złodziei ustawodawców. Jak ktos ma dzisiaj kartę motorowerowa nie powinien jej zmieniać na AM. Jak ktoś ma 18 przed 2013 nie powinien robić AM. Złodziej, cham i oszust oto polski ustawodawca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  skuterzak(2012-09-01)
 • Ciekawe co zrobia z tymi skuterkami co pokupowali do tej pory ci którzy nie maja praw jazdy. Nie wszysccy beda uczestniczyc w kursach. To co z tymi skuterami. ?Na smietnik czy panstwo bedzie odkupowac ?Sasiad mój kupił w czwartek skuter synowi na raty. Syn juz zapowiedział ze na zaden kurs nie bedzie chodził. Gdyby wiedział przy zakupie ze ma ukonczyc w grudniu, styczniu czy w lutym jakis kurs. To nie zdecydowałby sie na skuter tylko na dobry rower za te 3,8 tysiąca. W polsce tak jest że najpierw namącą pózniej nakręcą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jak zwykle(2012-09-01)
 • HOMZ brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialnosci ( nie dotyczy polityków)
 • Wiadomo, że prawo nie działa wstecz, zmiany dopiero nadejdą.
Reklama