UWAGA!

O Żuławach w Senacie RP

Elbląg, Album „Delta Wisły – krajobraz dla konesera”.
Album „Delta Wisły – krajobraz dla konesera”.

We wtorek (15 grudnia) w Senacie RP odbyła się konferencja „Samorządy lokalne na Żuławach Wiślanych w III RP (1990-2009)”. Zorganizowali ją Parlamentarny Zespół Kociewski oraz Parlamentarny Zespół ds. Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej, reprezentowane przez senatorów Andrzeja Grzyba i Piotra Głowskiego.

W konferencji uczestniczył marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który, podsumowując dyskusję, stwierdził: – Żuławy to rolnictwo i turystyka, tyle że turystyka dopiero wychodzi z depresji. By jej w tym pomóc, należy m.in. otworzyć drogi wodne Dolnej Wisły i Zalew Wiślany na świat – budując kanał przez Mierzeję.
       Uczestnikami konferencji byli też senator Sławomir Sadowski z Pasłęka oraz – w imieniu marszałka naszego województwa Jacka Protasa – dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Wcisła.
       O szansach rozwojowych Żuław jako obszarze intensywnego rolnictwa mówił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.
       O administracji samorządowej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat opowiedział prezes Stowarzyszenia Żuławy, starosta nowodworski Zbigniew Piórkowski. – Na Żuławach mieszka 250 tys. ludzi, z tego 100 tysięcy na obszarach wiejskich w 16 gminach – mówił między innymi.
       Grzegorz Gola, prezes Lokalnej Grupy Działania Żuławy i Mierzeja przypomniał, że pierwszymi – na terenach obecnej Polski - samorządami były żuławskie „związki wałowe” (Die Gemeine Landtafel – 1407 rok).
       O aktualnie realizowanych programach rozwojowych opowiedział Zbigniew Ptak (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego) oraz Piotr Kowalski (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku). Zbigniew Ptak przedstawił projekt „Pętla Żuławska”, w ramach którego w delcie Wisły powstanie infrastruktura umożliwiająca rozwój żeglarstwa: mariny, pomosty, wyremontowane mosty... Projekt ma zapewnione środki w wysokości 87 mln zł, lecz trwają starania o zwiększenie tej kwoty do 109 mln zł. W naszym województwie inwestycje będą realizowane w Nowej Pasłęce, Braniewie, Fromborku, Tolkmicku i Elblągu.
       Przedstawiciel Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zapoznał zebranych z „Kompleksowym Programem Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław”, który właśnie wchodzi w etap realizacji. Jest to największy program przeciwpowodziowy na Żuławach po powojennej odbudowie zalanej przez Niemców depresji. Wartość zadań, które zostaną wykonane, przekracza 650 mln zł.
       Jerzy Wcisła poinformował zebranych o działaniach na rzecz lepszego wykorzystania potencjału Kanału Elbląskiego (program rewitalizacji wartości 95 mln zł oraz program rozwoju turystyki realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego – 70 mln euro) oraz o innych inicjatywach służących wykorzystaniu walorów turystycznych regionu, w tym planowanych wspólnych przedsięwzięciach z obwodem kaliningradzkim oraz o najnowszej inicjatywie – tworzeniu Lokalnej Organizacji Turystycznej Subregion Zalewu Wiślanego. Zapytany przez senatora Sławomira Sadowskiego przedstawił też rządowy harmonogram budowy kanału przez Mierzeję.
       Konferencja miała na celu przedstawienie spraw żuławskich polskim parlamentarzystom. Szefowie zespołów organizujących konferencję wyrazili gotowość zorganizowania następnego spotkania na obszarze Żuław.
       Konferencji towarzyszyła wystawa Marka Opitza i Piotra Sosnowskiego „Delta Wisły – krajobraz dla konesera”. Przedstawione zdjęcia pochodziły z albumu o tym samym tytule, któremu patronowali marszałkowie: Jak Kozłowski (Pomorze) i Jacek Protas (Warmia i Mazury).
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wcisła z jeszcze jednym wcisnąl się nawet do senatu ze swoimi fanaberiamii. Kiwanie mieszkańcow Elbląga z przekopem nie wyszlo, to faszeruje się marszalka senatu, który nie ma pojecia o czym mu opowiadaja, a media to potwierdzaja. Klamstwo wielokrornie powtarzane ma na celu uwiarygodnic mieszkańcow Elbląga, że tak jest. Podobnie czyni inny kandydat na prezydenta miasta twierdzący, że w 2017 roku będzie przekop! Bzdury. Uwierzą tylko naiwniacy! Przyzwoity urzędnik najpierw cos zrobi a potem sie pochwali. Ci trzej wolą ludziom obiecywać. Poczytajcie Łaginowa co mowi o Wciśle, ktory za pieniadze budżetowe odbył rekonesans trasy na trasie Elbląg-Berlin-Elbląg, będac urzednikiem państwowym, a jak sie polapal, że nic dobrego z tego nie wyjdzie wrócil do przekopu - to dla kilku żeglarzy, których męczy podróż przez cieśnine Pilawską. Obłuda. Kiedy dziennikarze sprowadzą tych marzycieli na ziemię?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    realista(2009-12-16)
Reklama