UWAGA!

Obchody Porozumień Sierpniowych

 
Elbląg, Konferencja w Ratuszu Staromiejskim, na której mówiono m.in. o jutrzejszych uroczystościach
Konferencja w Ratuszu Staromiejskim, na której mówiono m.in. o jutrzejszych uroczystościach (fot. WS)

 – Ile razy przechodziłam obok tego budynku zawsze przypominały mi się zebrania, w których uczestniczyłam i patrzyłam na ludzi, którzy przechodząc obok nie mają pojęcia o tym, że jest to miejsce historyczne – mówiła Teresa Bocheńska, działaczka organizacji pozarządowych o miejscu, w którym już jutro (29 sierpnia), w przeddzień 32 rocznicy Porozumień Sierpniowych, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca siedzibę Zarządu Regionu Solidarności w Elblągu. Swoją obecność zapowiedział prezydent Lech Wałęsa.

 Elbląg to czwarte miasto po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju, w którym rodziła się Solidarność. O tym, że Elbląg również miał swój wkład w jej historię, będzie informowała tablica umieszczona na budynku przy ulicy 1 Maja 35, gdzie swoją siedzibę miał Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność. Upamiętnia ona wydarzenia z lat 80., które związane są z powstaniem Solidarności. Swoją obecność podczas jutrzejszych (29 sierpnia) obchodów zapowiedział Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność.
         - Solidarność była bardzo ważnym elementem w historii powszechnej, to nie był tylko związek zawodowy. To, co się stało dzięki Solidarności w Europie i na świecie zwykle dzieje się w wyniku wielkich wojen, gdzie giną miliony ludzi. Tu świat zmienił się w sposób praktycznie bezkrwawy. My mieliśmy w tym wielki udział i byłoby źle, gdyby elblążanie o tym nie pamiętali – wyjaśniał Jerzy Wcisła, przewodniczący Grupy Inicjatywnej na rzecz upamiętnienia siedziby Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu, podczas dzisiejszej (28 sierpnia) konferencji w Ratuszu Staromiejskim.
         - Odsłonięcie tablicy w przeddzień rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jest ważnym wydarzeniem w życiu naszego miasta. Solidarność była i jest, dzisiaj jesteśmy jej spadkobiercami. To ona stoi na straży 21 postulatów, które zostały napisane w tamtym okresie, a które w dużej mierze są aktualne po dzień dzisiejszy. To Solidarność patrzy na ręce władzy i jeśli trzeba zajmuje ostre stanowisko w sprawach społecznych. Nie zatraciliśmy idei, która przyświecała Solidarności w latach 80., staramy się ją kontynuować – mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu.
       Solidarność to nie tylko historia, to także edukacja młodzieży, również poprzez różne działania artystyczne. W ramach Obchodów odbędzie się happening artystyczny pn. „Nie ma wolności bez…kreatywności”, który został zorganizowany przez Elbląski Oddział Abstrakcyjny wraz ze Stowarzyszeniem Elbląg Europa, a który odbędzie pod Ratuszem Staromiejskim.
         - Zadanie jest jedno: młodzi mają spróbować określić swoje dzisiejsze postulaty, żądania, oczekiwania, niekoniecznie wobec władz miasta, ale wobec świata dorosłych – wyjaśniał Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego.
      
       Program obchodów:
      
       15.00 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej siedzibę ZR NSZZ Solidarność w 1981 r. (1 Maja 35)
       16.00 – wykład „Elbląski Sierpień 1980”, K. Nawrocki IPN Gdańsk (Ratusz Staromiejski)
       17.00 – wernisaż „Co nam dała Solidarność?” – Solidarność oczami młodych (Ratusz Staromiejski)
       18.00 – msza święta w Katedrze pw. Św. Mikołaja
       19.15 – przemarsz pod pomnik Ofiar Grudnia 1970
       19.30 – składanie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970
      
       13.00 – 17.00 – happening młodzieży „Nie ma wolności bez…kreatywności”
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Trzy razy próbowałem napisać komentarz i trzy razy mnie wyrzucono, więc piszę krótko czym to się skończyło, trawestując Szekspira - kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa. .. .Ci, którzy walczyli w 1980 roku naprawdę o godność i godziwe życie zostali pariasami sytemu promującego złodziei, oszustów, politykierów zbijających fortuny na kolesiowskich układach i wyzyskiwaczy okradających najbiedniejszych. Ale przyjdzie kiedyś dzień zapłaty. .. .mam nadzieję, że niebawem!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jojo543(2012-08-28)
 • no nareszcie, pan jerzy wcisła. przewodniczący. i stałuy prezes wszystkiego. już z miesiąc nie było informacji o nowych fuchach. po co nepotyzm i kumoterstwo dla innych jak można mieć wszystko dla siebie.
 • Co świetujemy??? bezrobocie biędę głód czy nędzę jaką nam zgotowano dni nadziei czy dni zwątpienia dziś stawiam sobie to pytanie????? czy dni kolejnego zniewolenia i wyzysku??? 11 lat temu napisałem ten wiersz i myślę że nic nie stracił na swej aktualności dalej rządzi elita i szerzy sie korupcja dalej trwa wyzysk i bezrobocie, Perspektywa 2001 mamy dawno był 45 i choć ciężko harujemy nadal mamy puste kąty. Rządził Bierut był Gomułka rządził Gierek i Wałęsa i choć ciężko harujemy nadal brak nam w ustach kęsa. Lat 50 hodowano krowy świnie oraz owce, lecz gdy Lechu zaczął rządzić, wszyscy zeszli na manowce. Były stocznie pegeery, huty firmy kombinaty, dziś jest nicość puste zero pozostały tylko gnaty. A dorobek lat 50 który w pieśniach budowano, rozgrabiono i zniszczono i kieszonki swe wypchano. Padła przy tym ludzka duma którą zdobywano w pocie dzisiaj każdy kruk na dachu głośno kracze, bezrobocie. Hasła zawsze były szczytne krwią pisane, ,Solidarność, ,lecz znaczyły one jedno dla złodziei raj bezkarność. Tak zniszczono cały naród, gospodarkę no i kwita, pozostała ludzka rozpacz, biedna Polska i elita. Henryk Siwakowski /jest to stary wiersz z czasów dużych nadziei i nie chciałbym nikogo urazić, nigdy nie należałem do żadnej partii ani stowarzyszenia. Są to tylko moje osobiste spostrzeżenia/
 • PRAWDZIWEJ LUSTRACJI NIE BYŁO !!! a poki jej nie będzie, nie będzie NORMALNEGO ŻYCia.
 • teraz najwiekszymi piewcamy sierpnia i solidarnosci to zagorzali przeciwnicy ludzi - to tak jak by SS man by swietowal wyzwolenie obozow koncentracyjnych
 • Co za durne komentarze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_64753(2012-08-29)
 • Tylko naiwni wierzą w że " sierpień" był potrzebny. Tak ale " Zachodowi" bo potrzebne były niedalekie nowe rynki zbytu. Ponieważ ZSRR nie było w stanie konkurować już z zachodem ( plus wewnętrzne problemy z republikam )i, Gorbaczow podpisał dokument rozwiązujący częściowo postanowienia Jałty o 5 lat wcześniej na jaki Jałta była pierwotnie zawarta. Muru Berlińskiego także nie zdemontował ''lud berliński", tylko Gorbaczow wyraził na to zgodę. Dlatego nie dziwcie się że nic prawie nie produkujemy, mamy zasiłki dla bezrobotnych, którymi płacimy firmom zachodnim za wszystko, a za " psie żarcie" w hipermarketach zwłaszcza. Prawdopodobnie gdyby nie było " sierpnia" i poczekali do rozbiorki " muru", bylibyśmy w lepszej pozycji negocjacyjnej z Zachodem, gdy wchodzili na nasz rynek. Wiele " demoludów" nie strajkowało i wyszli na tym lepiej. Kiedys obiektywni historycy może dokonaja uczciwej analizy. .. mam nadzieję.
 • jednym z postulatow bylo mianowanie na stanowiska ludzi dzieki ich wiedzy a nie przynaleznosci partyjnej i kolesiostwu a tu na foto najlepszy przyklad ze nie zrealizowano tych postulatow
 • Tylko durnie lub komuchy nie rozumieją co nam dał "Sierpień", a to że głód, nędza to już nasza wina bo wybieramy złodziei lub nie chodzimy na wybory. Potrafimy glindzić, opluwać. Nie potrafimy samodzielnie myśleć, wmawiają nam, że ten to zły, ale ten z SLD, PO czy RP to cacy. Zacznijcie samodzielnie myśleć słuchajcie a nie ujadajcie bezmyślnie jadaczkami. Dostaliście rozum, żeby go używać ! Wybraliście Wałęsę a nie Gwiazdę, Wybraliście Kwacha, wybraliście Tuska to teraz znoście ich i ich kolesiów.
 • Mamy teraz paszporty i możemy jezdzić po całym świecie, a do Europy żeby czyścić kible możemy jeżdzić nawet na dowody tożsamości.
 • Panowie wypowiedzi Wasze są bezsensowne. Pan p. Wcisło nie ma pojęcia o czym mówi. Pan nie wie, naturalnie o tym, że prezydent Reagan i p. Gorbaczow bez Was uzgodnili to, co Wy przypisujecie sobie. Ówczesny ZSRR dostał za nie ''przeszkadzanie '' w krajach Europy Wschodniej i w obaleniu muru berlińskiego ogromną sumę pieniędzy tzw. gratyfikację. Prezydent Reagan po latach powie, gdyby Gorbaczow chciał więcej, dostałby nawet sto razy więcej. To jest zapisane i każdy historyk o tym wie. A Wy nie. Równocześnie to był koniec p. Gorbaczowa. I dobrze. A p. Panie przewodniczący Solidarności niech się nie ośmiesza, wypowiedziami ''patrzymy na ręce władzy ''. Najlepiej siedząc z nią przy jednym stole. Tak jak Wałęsa, Frasyniuk, Mazowiecki. Tylko oni z Kiszczakiem pili wódkę. Może liczyli, w końcu to '' rewolucjoniści '', że Kiszczak się upije i wygada. Zresztą, będzie Wałęsa to trzeba się go spytać co i jak. I niech zwolni Pana, z pilnowania realizacji 21 postulatów. Bo jak dalej tak będzie, to niewiele Pan w swym życiu zrobi. Emerytura związkowa, a to przepraszam.
 • do roboty nieroby
Reklama