UWAGA!

Oburzeni "cenzurą prezydenta" (śladem publikacji)

 
Elbląg, Oburzeni "cenzurą prezydenta" (śladem publikacji)
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Jako współorganizator pokazu filmu "Luter i rewolucja protestancka" w Elblągu wyrażam oburzenie z powodu ocenzurowania przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego publicznej projekcji tego dokumentu. W związku z tym, chciałbym przedstawić do publicznej wiadomości kilka kwestii - napisał do naszej redakcji Marcin Musiał z Klubu Polonia Christiana Elbląg w reakcji na naszą publikację. 

1) Organizatorem pokazu filmu dokumentalnego "Luter i rewolucja protestancka" w Elblągu jest Klub Polonia Christiana. Film jest pierwszym w Polsce pełnometrażowym dziełem dotyczącym Marcina Lutra i historii tzw. reformacji. Występuje w nim liczne grono światowej sławy ekspertów z zakresu historii Niemiec, historii Kościoła oraz filozofii i teologii. Do tej pory w całej Polsce odbyło się ponad 114 publicznych pokazów tego filmu.
       2) Pokaz filmu dokumentalnego "Luter i rewolucja protestancka" został zaplanowany na środę 23 stycznia. Sala na projekcję została wynajęta na zasadach komercyjnych od elbląskiego Ratusza a odpowiedni wniosek w tej sprawie został złożony ponad dwa tygodnie temu. Od tego czasu ani Prezydent Elbląga ani żaden urzędnik miejskiego Ratusza nie kontaktował się z organizatorami, aby wyjaśnić jakiekolwiek wątpliwości dotyczące projekcji lub zasygnalizować niejasności. Prezydent i jego urzędnicy od początku wiedzieli jaki pokaz ma się odbyć i czego dotyczy film.
       3) Informację o zerwaniu umowy przez Prezydenta Wróblewskiego otrzymaliśmy w poniedziałek 21 stycznia po południu, na trzy minuty przed zakończeniem pracy Ratusza. Oficjalnym powodem, przedstawionym nam przez Urząd Miejski w Elblągu, były spływające protesty mieszkańców miasta. Na nasze pytanie jak wiele było tych protestów, jeden z urzędników odpowiedział telefonicznie, że "dwa". Zdaniem Prezydenta, pokaz filmu "Luter i rewolucja protestancka" może również "powodować negatywne skutki dla samorządu elbląskiego". Jakie? W piśmie nie wymieniono. W związku z tą skandaliczną decyzją, rozważamy skierowanie sprawy na drogę sądową.
       4) Pokaz odbędzie się w Elblągu w tym samym czasie, tj. w środę 23 stycznia o godz. 18:40, w Hotelu Elbląg (ul. Stary Rynek 54-59). Wstęp wolny dla wszystkich osób, które będą chciały zobaczyć film.
       5) Zainteresowanie filmem wśród mieszkańców Elbląga jest duże. Jak wynika z informacji udzielonych nam przez pracowników Ratusza Staromiejskiego, od rana dzwonią telefony od obywateli oburzonych decyzją Prezydenta. Wiele osób dopytuje, gdzie i kiedy odbędzie się projekcja filmu.
       Jednocześnie ubolewam, iż przed opublikowaniem artykułu na temat powyższej sprawy w serwisie Portel.pl, który budzi żywe dyskusje i komentarze Czytelników, żaden dziennikarz Redakcji nie skontaktował się z nami w celu ustalenia faktów oraz wyjaśnienia ewentualnych niejasności co do organizowanego przez nas pokazu filmu. W opublikowanym na łamach Portel.pl artykule nie padła również nazwa organizatora całego wydarzenia, jakim jest Klub Polonia Christiana w Elblągu. Nie przedstawiono również Czytelnikom źródeł cytowanych informacji, które zaczerpnięto z prowadzonego przez nas profilu w mediach społecznościowych.
       I na sam koniec - w opublikowanym artykule przytacza się wypowiedź Marcina Pilcha ze wspólnoty ewangelicko-augsburskiej w Elblągu, który protestował przeciwko wyświetlaniu filmu "Luter i rewolucja protestancka" w Ratuszu. Jego zdaniem, instytucja samorządowa nie jest najlepszym miejscem na organizację tego typu pokazów. Tymczasem kilka miesięcy temu w elbląskich Kinach wyświetlano pewien film fabularny (a więc historię fikcyjną, nie był to dokument) który w jednoznacznie złym świetle przedstawiały katolickich księży i instytucję Kościoła Katolickiego. Jednym z miejsc, w których pokazywano ten film, był elbląski Światowid, będący instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Czy wtedy wszystko było w porządku?
       Każdy mieszkaniec Elbląga, w tym również redakcja portalu Portel.pl oraz pracownicy Urzędu Miasta, może samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat filmu "Luter i rewolucja protestancka" oraz przedstawionych w nim wydarzeń. Zapraszam na projekcję jutro (środa 23 stycznia) o godz. 18:40 w Hotelu Elbląg.
      
Marcin Musiał, Klub Polonia Christiana Elbląg
      

      
Od redakcji: Cytowany przez nas w poniedziałkowym tekście fragment na temat filmu pochodzi z wydarzenia udostępnionego przez organizatora na Facebooku, co sam Pan Musiał potwierdza; a także ze zwiastunu filmowego, co podkreślamy w artykule. Pytania w sprawie emisji filmu wysłaliśmy do Instytutu Piotra Skargi, który jest współproducentem filmu. Niestety, nie otrzymaliśmy do dzisiaj na nie odpowiedzi. 
        
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jest rok 2019 i PRL i komuna się chyba skończyły .A mówią że jest demokracja i nie ma cenzury. Kłamcy. Mamy PRL 2.
 • Instytut ks Piotra Skargi jest faktycznie współproducentem filmu ale organizatorem pokazu jest elbląski Klub Polonia Christiana. Dziennikarze innych mediów oraz osoby zainteresowane filmem nie miały problemu z kontaktem telefonicznym bezpośrednio z nami, odpowiadamy również na wiadomości na Facebooku. Cytowany fragment oczywiście pochodzi z naszego Facebooka, ale linku do niego w tekście brak, jak również informacji o tym kto w ogóle jest organizatorem pokazu filmu. Serdecznie wszystkich zapraszam jutro na 18:40!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  10
  MarcinMusiał(2019-01-22)
 • Jaka cenzura??? Prezydent w ostatniej chwili wypowiedzial miejsce najmu i nie musi sie tlumaczyc a powodow moze byc setki. .. Przeciez ten film i tak bedzie wyemitowany dla zainteresowanych ba moze dzieki Panu Witoldowi i reklamie na lamach portelu i portali bedzie wieksza liczba chetnych do obejrzenia. Reklama dzwignia handlu :). .. zreszta podobnie bylo z filmem, ,Kler" gdzie dzieki cenzurze i nagonce obejrzaly go miliony osob ot taki przewrotny od zamierzonego efekt.
 • Wróblewski. .. i wszystko jasne. Aż dwie osoby były przeciwne, toż to armia luda;) Pewnie to był ten Pilcha i Wróblewski. Co tam mieszkańcy, oni się nie liczą. .. - trzy minuty przed zamknięciem urzędu w ostatnim dniu poinformowali, że zrywają umowę - chamstwo i prostactwo. Tym bardziej trzeba ten film zobaczyć, czym tak się zasłużył, że go cenzorują.
 • Panie Marcinie, mały błąd - to nie jest film dokumentalny, lecz propagandowy.
 • Prezydent? Czy ktoś w jego imieniu z upoważnienia? Jak odbierałem akt urodzenia dziecka, też miałem pieczątkę Prezydent Miasta Elbląga. Nie dość, że go na sali nie było, to akurat mieliśmy chwilowe bezkrólewie. Jeden został odwołany w referendum, a wyborów nowego jeszcze nie było. Może trzeba się bliżej zainteresować, kto tam robi krecią robotę? Ktoś z pieczątką w dłoni ma zakorzenione inne poglądy i nadużywa pieczątki dla zaspokojenia własnego poczucia "etyki". Rozważcie to.
 • No to Luteranie strzelili sobie w kolano. Gdyby nie protest proboszcza, to film przeszedłby bez echa w towarzystwie może kilkunastu widzów, a tak szum i zainteresowanie spowodują, że w hotelowej sali kinowej zabraknie krzeseł. Nie nauczyli się nic od braci katolików, że owoc zakazany najlepiej smakuje.
 • oczywiście, że pójdę zobaczyć.
 • czy jest ten film w sieci?
 • "Jednym z miejsc, w których pokazywano ten film, był elbląski Światowid, będący instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Czy wtedy wszystko było w porządku?" W Światowidzie działa zwykłe, komercyjne kino. Póki co, bo widzę, że nie każdemu się to podoba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  10
  Odpustsprzedam.(2019-01-22)
 • Małe wyjaśnienie kino Światowid podlega pod Marszałka i Prezydent Elbląga nie ma nic do repertuaru, druga sprawa szkoda, że odmówiono tam projekcji filmu wszak organizatorzy i zwolennicy jego tworzą nasza wspólnotę samorządową przecież?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  Kat_Na_Idiotów(2019-01-22)
 • Religia - szukanie wytłumaczenia niezrozumiałego. Obarczanie niewidzialnej mocy za swoją głupotę, ułomność i niepowodzenia. Sterowanie masami pod groźbą kary najwyższego za niesubordynację. Opium dla ludu. Ile to już istnień ludzkich zginęło na świecie od początku pierwszych religii wymyślonych przez cwaniaków, właśnie z ich powodu? Moją religią jest moje sumienie. Ono wie czy postępuję dobrze, czy źle. Co można czego nie. Nie prosi o datki i nie każe zabijać gdy ktoś myśli inaczej. Nie stawia kościołów, meczetów, jest we mnie i tylko we mnie.
Reklama