UWAGA!

W ratuszu nie będzie kontrowersyjnego filmu

 
Elbląg, W ratuszu nie będzie kontrowersyjnego filmu
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

„Z okazji” Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Ratuszu Staromiejskim miał być wyemitowany film „Luter i rewolucja protestancka”. Przeciwko emisji filmu w instytucji samorządowej zaprotestowali elbląscy protestanci. Wskutek protestu urzędnicy wymówili organizatorowi pokazu zamówioną wcześniej salę. 

Od piątku (18 stycznia) w elbląskich świątyniach trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W chrześcijańskich świątyniach w Elblągu odbywają się spotkania ekumeniczne, których celem jest zbliżenie się wyznawców poszczególnych odłamów chrześcijaństwa. Ale nie tylko... W Elblągu w środę miał być wyemitowany kontrowersyjny film w reżyserii Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”, o czym poinformowali nas Czytelnicy. - Czy moglibyście zainterweniować w tej sprawie? Czy naprawdę właśnie teraz, w takim czasie, trzeba pokazywać takie materiały? - napisał do nas jeden z nich.
       Organizatorzy zachęcają do udziału w projekcji, pisząc na Facebooku m.in.: „Z okazji rozpoczynającego się wkrótce tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, zapraszamy na pokaz filmu "Luter i rewolucja protestancka" w reżyserii Grzegorza Brauna. To dokument pokazujący prawdziwe oblicze Marcina Lutra i całej tzw. reformacji. Historii, która po dziś dzień jest niezrozumiała i często zmanipulowana. Nagrywany w 9 krajach, ponad 30 rozmówców, profesjonalna animacja komputerowa. Przede wszystkim zaś przemilczane fakty i historie wykreślone z podręczników. 100 minut prawdy na 500 lecie zakłamania.”.

  Elbląg, ks. Marcin Pilch, proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej nie zgadza sie na emisję filmu w Ratuszu Staromiejskim
ks. Marcin Pilch, proboszcz parafii ewangelicko - augsburskiej nie zgadza sie na emisję filmu w Ratuszu Staromiejskim (fot. nadesłana)


       Po obejrzeniu zwiastunu film można mieć poważne wątpliwości, czy akurat ten film służy pojednaniu chrześcijan. - W kulturze niemieckiej już w XIX w. mamy określenie w stosunku do Lutra: fuhrer – przywódca. Pierwszy fuhrer w dziejach Niemiec to jest Marcin Luter. […] Pierwsze wielkie palenie książek [miało miejsce – przyp. red] z okazji trzechsetlecia reformacji. Nic dziwnego, że były także popularne w czasach drugiego fuhrera, czyli kiedy Niemcami rządzili z woli wyborców, niestety przede wszystkich protestanckich, narodowi socjaliści – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk w zwiastunie filmu, a w tle.. widz ogląda m.in. portret Marcina Lutra i palenie książek przez nazistów.
       Organizatorzy pokazu wynajęli odpłatnie salę w Ratuszu Staromiejskim, by wyemitować ten film. - Pomieszczenie w ratuszu wynajmujemy każdemu, kto zgłosi taki wniosek. Jeżeli na spotkaniu nie będą propagowane treści sprzeczne z prawem, to nie mamy podstaw, żeby odmówić. Nie wynajmujemy też pomieszczeń partiom politycznym – informował nas jeszcze w piątek Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Tymczasem protest w sprawie emisji filmu wysłał do Urzędu Miejskiego ks. Marcin Pilch, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Elblągu.- Każdy ma prawo obejrzeć ten film, jednak nie wydaje mi się, że Ratusz Staromiejski, instytucja samorządowa, jest najlepszym miejscem, aby organizować tam tego typu pokazy. Emisja tego filmu powinna być zorganizowana w innym miejscu – powiedział nam ks. Marcin Pilch.
       Dziś urzędnicy zdecydowali, że do emisji filmu w Ratuszu Staromiejskim nie dojdzie. 
      

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo!!!!dziękujemy ludziom mądrym.
 • Co to kogo...
 • Cenzura, zakazy, manipulacje, brak tolerancji. Może ten film wpisać na indeks filmów zakazanych? A sami krzyczą, że katolicy zakazywali czytać Pismo Święte. Jarmarkowy ekumenizm i lans w Kościołach to tak, ale rzetelne zmierzenie się z tematem to już nie. A jak to w świecie bywa owoc zakazany smakuje najbardziej i dlatego jest to najlepsza reklama by zdobyć i obejrzeć ten film. Wszystkich zachęcam.
 • jeszcze zamknac ratusz i bylo by jak w niebie
 • No tak "Klątwę" i inne antychrześcijańskie produkcje to by pokazywali nawet przy sprzeciwie miliona osób.
 • No proszę jaka wrażliwość, a jednocześnie coś nie halo, bo przecież ''wynajmujemy każdemu kto zgłosi taki wniosek''
 • Film można obejrzeć w internecie, a prawdy głoszone przez Pana Brauna nie zawsze wszystkich satysfakcjonują. Trudno oceniać nie tylko historykowi tamte zamierzchłe czasy, pełne okrucieństwa. W Elblągu mamy chyba 17 różnych różnych kościołów i związków wyznaniowych. Z czego 6 to kościoły chrześcijańskie. Nie wiem czy, ,katolickość Tomizmu, ,traktuje je jednakowo. Sądzę iż mona znależć lepszy czas i miejsce na pokaz publiczny tego filmu nie łatwego w odbiorze
 • @Solder - Film Pana Brauna dotyczy zamierzchłych wydarzeń i narracja jest nie do zweryfikowania. Film, ,Kler, ,był wyświetlany w kinach ogólnie dostępnych. Traktował o czasach obecnych i można treści zweryfikować widzowi. I tym chciałbym zakończyć wypowiedż.
 • Co za bzdura - porównywać Kler z filmem Brauna i jeszcze to uzasadnienie. Kolejna bzdura.
 • @Solder - I tak dla ścisłości kościół ewangelicko-augsburski jest także kościołem chrześcijańskim, jak kościół rzymsko-katolicki i chrześcian-baptystów. .. .
 • Oba filmy dotyczą religii. .. .. jeden o mordowaniu innych drugi o oszustwach. .. ..
 • Bardzo chętnie obejrzę ten film (naprawdę, zrobiono niezłą reklamę), niemniej bardzo dobrze, że zabroniono jego wyświetlenia w ratuszu. Uważam, że kościół (szeroko rozumiany) należy odseparować od instytucji rządowych i samorządowych, które powinny być świeckie, jak jest np. we Francji.
Reklama