UWAGA!

Oczekiwana inicjatywa

Elbląg, Pomnik Hermanna von Balka w 1945 roku.
Pomnik Hermanna von Balka w 1945 roku.

W ostatnim, jubileuszowym „Tyglu” znajdujemy tekst Ryszarda Tomczyka "Inicjatywa niefrasobliwa" , w którym autor bezwzględnie rozprawia się z ideą odbudowy pomnika założyciela Elbląga Hermanna von Balka. Ponieważ jakiś czas temu zastanawiałem się na tych łamach nad taką możliwością, poczułem się ponownie wywołany do tablicy przez swojego byłego profesora.

Dr Tomczyk jako podstawowy argument przemawiający przeciwko ponownemu postawieniu pomnika założycielowi Elbląga, Torunia i kilku jeszcze innych miast, przywodzi zaborczą politykę Krzyżaków, a przede wszystkim ich liczne zbrodnie i okrucieństwa popełniane na pogańskich Prusach.
     To co dzisiaj nazwalibyśmy czystkami etnicznymi, w tamtych czasach nie było niczym nadzwyczajnym. Przykładanie dzisiejszych norm do ówcześnie stosowanych metod kolonizacji tego zapadłego zakątka Europy jest raczej nieporozumieniem. Poza tym większość tych opowieści o wyjątkowo zbrodniczym charakterze rycerzy Zakonu pw. NMP, to stereotypy powtarzane za Sienkiewiczem, które niekoniecznie znajdują potwierdzenie w poważnych opracowaniach historycznych. Zakon niejedno miał oblicze i postrzeganie go wyłącznie jako bandy zbójców jest propagandowym uproszczeniem rodem z innej epoki.
     Pan Tomczyk zdaje się zapominać o tym, że von Balk wkroczył do Prus na prośbę Konrada Mazowieckiego, który wcale nie był aniołkiem i jak tylko mógł, to łupił pruskie osady nie zważając przy tym bynajmniej na konwencje genewskie. Gdyby to Konradowi udało się ogniem i mieczem (no bo jakże inaczej) zawojować ziemię plemion pruskich, to zapewne mielibyśmy w tym regionie przez następne stulecia dokładnie to samo co na Mazowszu, czyli bidę z nędzą. Na szczęście dla tego regionu zrobił to (zapewne ani mniej, ani bardziej okrutnie) Hermann von Balk. Miał on bowiem coś, czego zdecydowanie brakowało Konradowi, a co dzisiaj nazwalibyśmy know how. Burzliwy rozwój cywilizacyjny Prus nie nastąpił za sprawą kosmitów. Jego sprawcami byli konkretni ludzie i tak się historia złożyła, że tymi ludźmi byli Krzyżacy. Oczywiście wolałbym żeby autorem tego sukcesu zamiast von Balka był jakiś Mściwój. Niestety w trzynastym wieku nasz szacowny przodek żył najczęściej w kurnej chacie z bali i nie miał zielonego pojęcia o budowie nowoczesnego państwa z jego ceglanymi zamkami i kościołami, rozwiniętym rolnictwem i rzemiosłem, doskonałą administracją i sprawną armią.
     Koronnym argumentem doktora Tomczyka przeciwko von Balkowi był fakt częstego nawiązywania przez nazistów do symboliki i tradycji Zakonu Krzyżackiego. Ale czy to chociażby trochę umniejsza zasługi założyciela naszego miasta?! Hitlerowcy bardzo chętnie powoływali się na Kopernika i uznawali go za wielkiego niemieckiego uczonego. Czy to znaczy, że powinniśmy zburzyć w Polsce parę pomników? Aż się boję pomyśleć jakie wnioski wyciąga publicysta "Tygla" z faktu, że hitlerowscy żołnierze mieli na klamrach pasów napis "Gott mit uns".
     Pan Tomczyk przypisuje inicjatywę postawienia pomnika von Balkowi „neokrzyżackiej władzy” i twierdzi, że mieszkańcy Elbląga nigdy by się sto lat temu na to nie zdecydowali, ponieważ nienawidzili „zbrodniczego zakonu” czego dali dowód burząc w 1454 roku elbląski zamek.
     Prawda historyczna jest taka, że pomnik powstał, jakbyśmy to jeszcze niedawno powiedzieli, w czynie społecznym. Fundusze na ten cel zebrało dwóch elbląskich kupców – Żyd Silber i Niemiec Lehmann. Poza tym warto zauważyć, że zburzenie zamku przez elbląskich mieszczan miało miejsce ponad dwieście lat po pojawieniu się von Balka nad rzeką Elbląg i z oczywistych względów nie mogło mieć żadnego związku z jego osobą.
     W artykule doktora Tomczyka znajdujemy na koniec, coś w rodzaju umycia rąk w związku ze zniknięciem pomnika. Twierdzi on mianowicie, że posąg zdemontowali sami Niemcy w 1943 roku aby przetopić go na armaty i dlatego tym bardziej nie powinniśmy go odbudowywać. Problem tylko w tym, że pomnik wykonany był z tego samego kamienia , co fontanna u jego podstawy. Można więc było z niego co najwyżej wykonać kule do armat, ale tych krzyżackich. Nie udało mi się dotrzeć do materiałów źródłowych na ten temat, ale jestem przekonany, że nasi Czytelnicy napiszą w rubryce obok jak wyglądały ostatnie dni pomnika von Balka w Elblągu.
     W naszym sondażu internetowym 84 procent spośród 730 osób, które wzięło w nim udział opowiedziało się za przywróceniem pomnika Hermanna von Balka na Placu Słowiańskim. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że tego rodzaju sondaże obarczone są sporym błędem, to wynik ten daje dużo do myślenia i na pewno bardzo odbiega od tego, czego zapewne oczekiwałby pan Tomczyk. Może więc jednak jest to oczekiwana przez mieszkańców Elbląga inicjatywa?
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak widac w lutym 1945 Hermann jeszcze stoi altsoft.rosbi.net
 • I z innego miejsca img257.imageshack.us
 • Pan Tomczyka ma racje. .. .kto chce ten się dowie kto przyczynił sie do powstania Elbląga. .. ale uważam ze w Polsce pomniki należą się polakom. .. .Czy w Niemczech ktos widział pomnik polaka czy chociaż ulice nazwaną imieniem polaka. .. takiego kopernika np. NIE
 • Tak sie rodzi ksenofobia, dlaczego mamy stawiać pomniki tylko polakom ? bo co ? bo w niemczech ich nie ma ? a jaki polak założył miasto w niemczech ?kolega jest pewien ze w całych niemczech nie am żadnego pomnika polaka? a polacy w innych krajach ? a puławski, bem, kopernik kościuszko itp itd i wielu wielu innych polaków sa honorowani za granica
 • Kopernik byla kobieta !!! :D
 • wg Dziękuję autorowi pierwszego wpisu za linki do zdjęcia. Tak jak myślałem nasi Czytelnicy są niezawodni.
 • Trudno zabierać głos nie znając tekstu dr Tomczyka, jednak kilka jego "argumentów" przytacza, zdaje się Pan Włodek (brak podpisu na końcu tekstu), zatem pozwolę sobie na kilka uwag jak często krytycznych. Moim zdaniem pomnika nie będzie, wskazuje na to choćby ta dyskusja, jej merytoryczny poziom jest tak marny, że nie może ona odegrać żadnej opiniotwórczej roli, głos dr Tomczyka jest emocjonalny, a zatem pozbawiony rzeczowych argumentów, pan Włodek stara się to racjonalizować, lecz robi to jednostronnie a niektóre argumenty są także słabo przepracowane i używane instrumentalnie, także niewolne od "mitów" tyle, że nie sienkiewiczowskich - dotyczy to choćby uwagi o architekturze krzyżackiej i tej z Mazowsza, Krzyżacy byli obcymi na tej ziemi, podwójnie zagrożonymi ze strony autochtonów i ze strony ich sąsiadów książąt mazowieckich a przez nich państwo Polskie, w stosunku do których dopuścili się oszustwa prawnego, ich bytność na tych ziemiach była więc słabo osadzona stąd te liczne fortece, żeby się nie dać wykopsać, sory Konrad Mazowiecki nie musiał budować co 30 km zamku by utrzymać swą dzielnicę przy sobie. Z całym szacunkiem dla dyskutantów, ale Panów spory i tak nie będą miały znaczenia dla tej sprawy, by dyskusja miała sens musi być polityczna wola postawienia podobizny Balka, a po czymś takim niech dyskutują fachowcy, tak to się odbyło w Toruniu tyle że tam dyskutowano pomnik von Salzy Anie Balka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2008-09-04)
 • J jak na razie na budowę tego pomnika się w Toruniu nie zanosi, narazie są tam trzy Jany Pawły II, u nas tylko jeden więc jest nad czym popracować (żart). Jestem za przywróceniem wizualnej pamięci o początkach naszego miasta a zatem za postawieniem figury Balka na fontanie, ale co z tego? Jeśli ma to być inicjatywa oddolna, to gdzie moge się podpisac na liście do Prezydenta Słoniny, gdzie moge nabyć cegielkę na ten cel, czy jest jakaś organizacja, która za tym pomysłem stoi ?
 • Nie będę się rozpisywał na temat założyciela miasta i gdzie się podzial jego pomnik ale uważam że go nie trzeba odbudowywać z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to że miasto nie ma pieniędzy na utrzymanie w porządnym wyglądzie tych które są np. pomiątki po Bienalach wygladają okropnie i aż proszą sie o farbe. Argumenty co niektórych o atrakcji turystcznej że takowy pomnik ją bedzie są niepowarzne bo nikt z turystów przebywających na mierzej czyli potencjalnym zagłębiem lub mijających e-g 7-ką tu nie przyjedzie. Wiec wydanie kilkudziesięciu tys. jak na zegar sloneczny wg. mnie jest bezsensu ale to moje zdanie, dlaczego tu nikt nie myśli jak sprowadzic inwestorów stworzyć Atrakcje dla turystów - rozrywki i alternatywę dla nich jak wypoczywają na mierzeji to tylko parę kilometrów. A problem pomników zostawmy na inne czasy. .. jak bedziemy bogaci i znan. .. .i a teraz są ważniesze sprawy do załatwienie.
 • proponuję w tym miejscu wybudować piękny pomnik Władysławowi Jagiellończykowi, jesteśmy w Polsce!
 • Pewnie nawet nie wiesz, ze w Elblągu są już dwa takie pomniki.
 • Sven Postawmy pomnik Rysia Rynkowskiego.
Reklama