UWAGA!

Odpady drożeją od 1 marca

 
Elbląg, Odpady drożeją od 1 marca
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Podwyżki opłat za odbiór odpadów stały się faktem. Dzisiaj radni zdecydowali, że od 1 marca 2019 roku wzrosną o 30 procent. - Ilość śmieci rośnie, ale maleje ilość śmieci segregowanych przez mieszkańców. Musimy coś z tym zrobić – apelował Robert Turlej, radny Koalicji Obywatelskiej.

Decyzję radnych w sprawie podwyżek śmieci poprzedziła długa dyskusja. Radni PiS zwracali uwagę na to, że samorząd powinien szukać pieniędzy na pokrycie kosztów obsługi systemu zagospodarowania odpadów w samym systemie, a nie szukać ich w kieszeniach mieszkańców.
       - Czy panowie prezydenci wyciągnęli wnioski z raportu komisji doraźnej, która pracowała w poprzedniej kadencji? - pytał Paweł Kowszyński, radny PiS. - Tam było wiele wniosków dotyczących zmian w zarządzaniu systemem gospodarowania odpadów, czy one w ogóle zostały wdrożone? To samorządy, które nie osiągają odpowiedniego poziomu recyklingu odpadów, płacą więcej. Jeśli Elbląg ma recykling na poziomie 30 procent w 2018 roku, to podwyżki opłat środowiskowych go nie dotyczą – argumentował radny.
       - To, o czym pan mówi, nie ma w ogóle związku z podwyżkami opłat za korzystanie ze środowiska, które ustala minister. Za to, że samorząd segreguje odpady, nie ma żadnych opłat. Problemem jest to, że mimo że mamy jeden z najnowocześniejszych Zakładów Utylizacji Odpadów w Polsce, musimy płacić za składowany balast tak samo, jak inni. Problem nie leży w naszym systemie zagospodarowania odpadów – odpowiedział prezydent Witold Wróblewski.
       - Mieszkańcy, mimo że deklarują segregację odpadów, to jej nie prowadzą, a odzyskiwanie odpadów zmieszanych jest droższe – dodał wiceprezydent Janusz Nowak. - Poza tym nawet jeśli mamy odpady do recyklingu, to często nie ma chętnych, by je od ZUO kupić. Tak obecnie wygląda ten rynek.
       Podwyżki opłat za odbiór odpadów są spowodowane głównie wzrostem opłat środowiskowych za składowanie śmieci. Ustala je minister środowiska na mocy dyrektyw unijnych. Za każdą tonę składowanych odpadów elbląski samorząd w latach 2016-2017 musiał płacić 24,15 zł, w 2018 roku opłata wzrosła do 140 złotych, w 2019 r. - wzrośnie do 170 zł, a w 2020 roku – aż do 270 złotych. Koszty zagospodarowania odpadów zwiększa także ich rosnąca ilość w Elblągu (w latach 2015-2018 o 14,5 procent), rosnące koszty firm odbierających śmieci i wzrost częstotliwości odbioru np. odpadów wielkogabarytowych czy bioodpadów.
       - To wszystko powoduje, że koszty obsługi systemu gospodarki odpadami wzrosną w Elblągu o 5,5 mln złotych w 2020 roku – mówił kilka dni temu na posiedzeniu komisji gospodarki miasta Andrzej Demczuk, kierownik referatu gospodarki komunalnej.
       Radny Robert Turlej z Koalicji Obywatelskiej i Rafał Traks z Prawa i Sprawiedliwości argumentowali na sesji, że problemem jest także zbyt mała segregacja odpadów przez mieszkańców. - Wzrasta ilość odpadów, ale maleje selektywna zbiórka. Nad tym powinniśmy się pochylić, by więcej mieszkańców segregowało odpady. Dlatego tak ważna jest edukacja, nie tylko w szkołach, ale przede wszystkim dorosłych – mówił Robert Turlej.
       - Konieczne jest także przeszkolenie pracowników firm odbierających odpady, bo sama wielokrotnie widziałam, jak różne posegregowane na rózne rodzaje odpady były potem wrzucane razem do jednego pojemnika w samochodzie. Sama wielokrotnie usłyszałam od nich, że robią tak, bo i tak mieszkańcy nie segregują – dodała Halina Sałata, radna PiS.
       Zanim jednak działania edukacyjne zostaną wdrożone, mieszkańców czeka podwyżka opłat za odbiór odpadów i to już od 1 marca 2019 r. Za było 16 radnych (wszyscy z Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego), 2 radnych wstrzymało się od głosu (Paweł Fedorczyk i Piotr Opaczewski, obaj z PiS), pozostali radni PiS byli przeciw podwyżce.
       Zgodnie z decyzją Rady Miejskiej od 1 marca 2019 roku podstawowe opłaty dla mieszkańców będą wynosić miesięcznie: 12,30 złotych (dla osób deklarujących segregację) i 21,60 zł (dla niesegregujących) od osoby.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mało jeszcze raz mało powinno być 200 od osoby może wtedy grzmoty nauczyli by się głosować
 • "Mieszkańcy, mimo że deklarują segregację odpadów, to jej nie prowadzą, " HAHAHA a skad to wiecie ? Za kazdym razem widze jak podjezdza smieciarka, wala wszystkie pojemniki na raz w to samo miejsce, wiec co z tego ze segregujemy. .. .
 • No i radni z osiedli zaklepali podwyżki. Pani Urbaniak, Pan Turlej itp. itd. Takich sobie mieszkańcy spółdzielni wybrali, aż na pięć lat. Będzie człowieku płacz i płać. Biedny Kowalski jako ostatnie ogniwo w łańcuchu zapłaci. Ale to nie ważne, ważne aby imprezy były w parku Modrzewia. Czynsze w. .. .górrę. Dzięki Radnym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  8
  Edukacja.(2018-12-20)
 • Tak samo my możemy się zebrać w 30 osob i powiedziec, "rzadzacy miastem nic nie robia zeby stworzyc nam nowe miejsca pracy. Deklaruja, ze beda pracowac dla nas mieszkancow a mimo to nie robia tego. Musimy cos z tym zrobic, wiec zmieniamy rzadzacych" Fajnie tak w kilkadziesiąt osob dowalac podwyzki i uzywac takich glupich argumentow
 • Czas wyjść na ulice tak jak we Francji, inaczej sie nie da powstrzymać podwyżek. Bo im ciągle będzie mało. O jakiej segregacji jest mowa mieszkając w bloku.
 • Mars007 Zobaczymy czy ludzie będą segregować śmieci czy będą czekać na kolejne podwyżki.
 • Warto zajrzeć na oświadczenia majtkowe wybrańców na stronie UM, żeby zrozumieć dlaczego co niektórym tak łatwo przychodzi głosowanie za podwyżkami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  2
  Żenada.(2018-12-20)
 • Teraz ludzie na złość nie będą segregować, bo czy segregują czy nie to i tak strasznie drogo płacą a i tak wiadomo. .już, że to nie koniec. Powinni zrobić bunt i nie segregować.
 • Cytat z Waszego artykułu "wzrosną o 30 procent. - Ilość śmieci rośnie, ale maleje ilość śmierci segregowanych przez mieszkańców. ŚMIERCI. O jaką śmierć chodzi? Mieszkańcy segregują zwłoki czy co? Co jest grane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  2
  Izaak Blumenbauer(2018-12-20)
 • E tam tysiąc na łapka i niech dalej tak głosują elblazkowie. Wiesniactwo bagienne.
 • I tym sposobem coraz bliżej do referendum, krok po kroku.juz wiecie jak szlak przetarty.
 • Rozkoszna jest wypowiedź Prezydenta Nowaka, że ludzie mimo iż deklarowali, że będą segregować to nie segregują. A kto jest od tego aby szukać rozwiązań by ludzie segregowali? No kto?Utworzyliście sobie ciepłe stołki tworząc EPGK i co? Tam bezwzględnie potrzebna zewnętrzna szczegółowa kontrola kosztów. Jak byłem zapłacić za worki to w biurze cuchnie jakąś starą zupą, aż człowieka wstrząsa. Najgłębsza komuna. Aby to istniało to trzeba wydoić z mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  3
  Franekbezkimona(2018-12-20)
Reklama