UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odprawa roczna w elbląskiej Policji

Elbląg, Odprawa roczna w elbląskiej Policji
(fot. nadesłane)

Dziś (13 stycznia) w auli Komendy Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się odprawa z udziałem I z-cy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, Prezydenta Miasta Elbląga, Starosty Elbląskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej, przedstawicieli prokuratury a także zaproszonych gości. Głównym tematem był stan bezpieczeństwa i podsumowanie minionego 2010 roku.

Wykrywalność i policyjne interwencje
       W 2010 roku wszczętych było 4996 spraw dotyczących przestępstw o charakterze kryminalnym (3525), gospodarczym (629) narkotykowym (103) oraz w innych kategoriach (842). Wykrywalność przestępstw ogółem wynosi w Elblągu 74 procent, natomiast w Pasłęku jest jeszcze wyższa i kształtuje się na poziomie 83 procent. Wykrywalność to tylko jeden z mierników. Policja działa na wielu płaszczyznach. Działa również zanim przestępstwo zostanie popełnione. Służby patrolowo interwencyjne, ruch drogowy a także prewencja kryminalna podejmują m.in. te właśnie działania. Policjanci interweniujący zatrzymali na gorącym uczynku w 2010 roku 708 sprawców przestępstw. Policja wzywana była na interwencje w ciągu całego roku ponad 21 tysięcy razy. Funkcjonariusze z ruchu drogowego w minionym roku sprawdzili trzeźwość blisko dziesięciu tysięcy kierowców. To wynik o blisko 3 tysiące wyższy niż w roku 2009. W 2010 roku na naszym terenie miały miejsce 244 wypadki drogowe, w których rannych zostało 358 osób a 17 zginęło. W 2009 roku ofiar śmiertelnych wypadków drogowych było 30.
      
       Przeciwdziałanie przestępstwom i edukacja
       Z kolei przeciwdziałanie przestępstwom i edukacja to rola prewencji kryminalnej. Funkcjonariusze tego wydziału w 2010 roku przeprowadzili 235 spotkań, w których łącznie wzięło udział blisko 6000 uczestników. Do projektów realizowanych w ten sposób należy zaliczyć m.in. edukację o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, program „Bezpieczny Stadion”, „Jak nie stać się ofiarą przestępstwa”, a także „Spotkania w Teatrze” i cieszący się dużym zainteresowaniem „Kurs samoobrony dla kobiet”. Nowością 2010 roku był projekt „Otwarte Jednostki Policji”, w którym dzieci oraz młodzież odwiedzają komendę poznając specyfikę pracy policjantów a także biorą udział w edukacji o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Natomiast 460 emerytów wzięło udział w policyjnych spotkaniach edukacyjnych „Bądź Bezpiecznym Emerytem”.
      
       Zmiany struktury i odnowienie ISO
       Miniony rok dla elbląskiej komendy to również zmiany jakie nastąpiły w strukturze wydziałów. Powstał m.in. Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu, a także komenda pozytywnie przeszła audyt odnowienia, potwierdzający działania instytucji zgodne z normami ISO i przedłużające posiadany certyfikat ISO 9001 na kolejne 3 lata. Co więcej, opinia mieszkańców co do poczucia bezpieczeństwa w mieście wyrażona w ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2010 r., potwierdziła skuteczność podejmowanych przez policje działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
      
       Wysoka wykrywalność na tle innych komend
       Elbląscy policjanci w podsumowaniu roku 2010 wśród 64 komend w miastach o liczbie mieszkańców przekraczających 100 000 i w byłych miastach wojewódzkich, znaleźli się na pierwszym miejscu w kraju pod względem wykrywalności przestępstw. Pod uwagę było branych 7 kategorii przestępstw, takich jak: kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże aut, uszkodzenie mienia, uszczerbek na zdrowiu, bójki i pobicia oraz rozboje. Policjanci elbląskiej komendy mogą pochwalić się najwyższą, bo aż 57,5 procentową wykrywalnością przestępstw wymienionych kategorii.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Byłem wiele lat policjantem. najbardziej wkur. .. .. m faktem jest to że przełożeni nie patrzą na to że w trakcie pełnienia służby w moim sektorze nie było wykroczeń i przestępstw. Czyli pełniłem służbę prawidłowo. Byłem widoczny i pełniłem służbę prawidłow. Bandziory wiedziały że ja tu jestem i oni nie mają szansz na popełnienie przestępstwa. Dla nich liczą się tzw. wyniki. Czyli ilość mandatów ilość popełnionych przestępstw wykroczeń itd. I oni to pózniej przekazują swoim przełożonym. Liczy się tylko statystyka. Ten u którego w rejonie pełnienia służby nic się nie wydarzyło -jest do dupy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzysio(2011-01-13)
 • w Elblagu policja byla prawdziwa policja jak byl Staranczak i Swiecicki - teraz to nie wiem jak to nazwac kwit na węgiel czy makabryczna parodia ! ? Policja jedzie i odwaraca glowy od wykroczen i olewa zgloszenia !!
 • -moim zdaniem podane wyniki są naciągane. Mój wniosek opieram na tym w jaki sposób załatwiono moje zgłoszenie w dniu 10.01.2011 ok. godz. 8.05-8.15 o dokonanym włamaniu do piwnicy i kradzieży opału-Ładnie wszystko wygląda na papierze. !!!
 • trzeba eliminowac zle wzorce dzialania, gdzie najwazniejsze sa statystyki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bleblau(2011-01-13)
 • trele. .. .morele. .. .statystyki. .. tabele. .. .
 • A kiedy roczny raport Straży Miejskiej?Ile. .. zżerli kebabów w godzinach pracy?Czemu ich nie widać patrolujących miasto?Mierne efekty ich pracy w Elblągu, nie stać mieszkanców utrzymywać nierobów, ktorzy udają, że pracują od pon. do pt. w godz. 8-16,a potem za leni, czyt. straz miejska *pracuje*automatyczna sekretarka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Straż Miejską ZLIKWIDOWAĆ!(2011-01-13)
 • "Straż Miejską- ZLIKWIDOWAĆ!" Jestem ZA:) jak większość ludzi w naszym mieście. Niech ktoś się w końcu za nich weźmie. Dzwoniąc na Straż Miejską i tak jesteśmy odsyłani na Policję. Dziwne to nasze miasto.
 • Ojoj.. A całą prawdę zobaczcie (i komentujcie) na policja.eii.com.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  aniateusz(2011-01-13)
 • dobrze podrasowane słupki to awanse i $ dla tych na wysokich stołkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  społeczniak(2011-01-13)
 • a co oni z termosami przyszli?
 • a Nowaczyk już zaciera ręce. .
 • dlaczego policja nie informuje poszkodowanych, że aby wszcząć dochodzenie muszą osobiście zgłosić się na komisariat i złożyć zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. nie wystarczy, że wezwie się policję! jest to celowe działanie aby statystyki później ładnie wyglądały!
Reklama