UWAGA!

Odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

 
Elbląg, Zdjęcie pochodzi ze strony IPN w Gdańsku
Zdjęcie pochodzi ze strony IPN w Gdańsku

40 osób zostało w grudniu uhonorowanych odznaczeniami dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Sześciu z nich to mieszkańcy byłego województwa elbląskiego.

Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się w historycznej Sali BiHP Stoczni Gdańskiej, a zorganizował ją Oddział IPN - Komisja Ścigania  Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano czterdziestu  działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, w tym sześć osób z terenu byłego województwa elbląskiego. Są to:
       Ryszard Głatki, pracownik b. ZM Zamech, przewodniczący Komisji Wydziałowej NSZZ "S: na wydziale W-33; internowany w Obozie Wojskowym w Chełmnie w okresie od 5 XI 1982 do 3 II 1983.
       Andrzej Skrobun - pracownik b. Spółdzielni Pracy Przemysłu Drzewnego im Marchlewskiego w Elblągu, zatrzymany podczas demonstracji pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70 w Elblągu 31 VIII 1982 r., powołany do odbycia zasadniczej służby czynnej wojskowej w karnej jednostce wojskowej w Węgorzewie w okresie od 9 I 1982 do 15 X 1984.  
       Waldemar Szadkowski -  pracownik b. ZM Zamech, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w dniach 18 VIII 1980 - 31 VIII 1980, członek Komisji Zakładowej NSZZ "S", członek prezydium MKZ w Elblągu, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia'70 w Elblągu, delegat na I WZD Regionu Elbląskiego, internowany w Ośrodkach Odosobnienia w Iławie i Kwidzynie w okresie od 13 XII 1981 do 24 VI 1982, po wyjściu na przepustkę nie wrócił do  ośrodka, od 13 II 1983 na emigracji, mieszka w pobliżu Sacramento, USA.
       Leszek Dahlke (pośmiertnie) - pracownik b. Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu, przewodniczący KZ NSZZ "S", internowany w Obozie Wojskowym w Unieściu w okresie od 5 XI 1982 do 16 II 1983;  odznaczony pośmiertnie, odznaczenie odebrała żona Krystyna. 
       Ponadto odznaczeni zostali działacze, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogli przybyć na uroczystość do Sali BiHP;
       Marek Kowalewski - w latach osiemdziesiątych uczeń I LO w Elblągu, współzałożyciel i członek podziemnego Ruchu Polski Niepodległej , aresztowany w dniu 16 II 1982, skazany na 9 miesięcy pozbawienia wolności, zwolniony 8 IV 1982.
       Andrzej Wypych - pracownik b. Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Kwidzynie,  członek KZ NSZZ "S", internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie w okresie od 13 XII 1981 do 28 I 1982.
red. na podst. informacji nadesłanej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama