UWAGA!

Ogródek archeo

Władze Elbląga myślą o stworzeniu „ogródka archeologicznego”. Byłby to rodzaj muzeum na wolnym powietrzu, w którym można byłoby obejrzeć efekty pracy archeologów a także materiały poglądowe na temat wykopalisk na elbląskim Starym Mieście.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka prezydenta Elbląga Agnieszka Staszewska, wstępnie mówi się o tym, że „ogródek” mieściłby się na terenie tegorocznych wykopalisk. Są to dwie parcele usytuowane w centrum starówki, między katedrą a rzeką Elbląg.
     - Nie byłyby to tylko same fragmenty murów, ale również dodatkowe ekspozycje, np. rekonstrukcje, plansze i zdjęcia pokazujące pracę archeologów - zapowiada Agnieszka Staszewska, dodając, że „ogródki archeologiczne” są turystyczną atrakcją wielu europejskich miast. - Są na przykład w Rzymie i Barcelonie. Na prośbę prezydenta sprawą zainteresował się biskup elbląski, który sfotografował rzymskie „ogródki”. Możliwe, że u nas powstanie coś podobnego.
     Koncepcja ogródka archeologicznego powinna być gotowa do końca roku.
     Elbląska starówka uważana jest przez specjalistów za największy w swoim rodzaju archeologiczny poligon w Europie. Nigdzie bowiem w tak dużym zakresie nie bada się pozostałości miast sprzed wieków. W ciągu 27 sezonów naukowcy spenetrowali ponad 13,5 tysiąca metrów kwadratowych najstarszej dzielnicy Elbląga.
     Mówi rzecznik Prezydenta Elbląga Agnieszka Staszewska:
SZ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Lepiej późno, niż wcale. Swoją drogą ciekawszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie zwiedzania miejsc, w których prowadzone są aktualnie wykopaliska. "Ojroturystów" mogłoby to bardziej zachęcić do przyjechania do Elbląga. Ale zapewne "Królowa Paw" nie wyda zgody na wejscie na jej teren zwykłych śmiertelników.
  • "Lepiej..." cóż za usczypliwość, dlaczego to anonim sam nie wystapił z taka inicjatywą. a po drugie "Królowa..." nie zgodzi się, a czy anoim chccialby aby gdy cokolwiek robijakiś, natt (już nie tłum gapiów) krcił mu (jej) się za plecami?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    karolisko(2006-09-02)
  • Sympatyczna pierwsza jaskółka. Jednym z największych atutów Elbląga jest historia i archeologia. Jesteśmy potęgą. Niestety miasto z niego nie korzysta. Kto w Elblągu wie, że mamy jedne z największych na świecie zbiorów dotyczących średniowiecznego miasta?-Hanza,wspaniale wykopaliska Truso - Wikingowie i Weklice – Goci. Wszędzie w Europie już dawno mieszkańcy miasta zarabialiby na turystyce historycznej. Trochę się powtarzam, ale my Elblążanie o budowie Truso mówimy od 22 lat. W Pruszczu Gdańskim 3 lata temu odkryto ślady osady z okresu wpływów rzymskich. I już zdobyli pieniądze z funduszy europejskich i robią przetargi na wykonanie obiektu(faktorii rzymskiej). W Polsce powstało lub powstaje kilka grodzisk: Biskupin, Wrocław, Wolin, Szczecin, Gdańsk, Rynia, Białystok, Byczyna itd.. Tylko Rynia nie jest wspierana przez samorząd. Zyskiem dla samorządu są ludzie, którzy mając prace(w hotelarstwie, gastronomii itp.) płacą podatki i nie proszą o wsparcie pomocy społecznej.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Woj Ławrynowicz(2006-09-02)
  • Mam nadzieję, że ten "ogródek archeo" bedzie maił charakter tymczasowy do czasu zabudowy tego miejsca kamienicami! W ogóle mam powazne obawy co do całokształtu odbudowy elbląskiej starówki! Decyzje w tej kwesti zaleza od pojedynczych ludzi z ratusza! Myslę, że powinno być opracowanych kilka koncepcji i projektów i w drodze referendum Elblązanie powinni wybrać ten optymalny w koncu Stare Miasto to dusza miasta a nie prywatny folwark!!! To wizytówka miasta na wieki! Chyba pora na powazną dyskusję na ten temat!
Reklama