UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ogródek archeo

2006-09-02
Aktualizowany 2006-09-04 11:59

Władze Elbląga myślą o stworzeniu „ogródka archeologicznego”. Byłby to rodzaj muzeum na wolnym powietrzu, w którym można byłoby obejrzeć efekty pracy archeologów a także materiały poglądowe na temat wykopalisk na elbląskim Starym Mieście.

Jak poinformowała dziś rzeczniczka prezydenta Elbląga Agnieszka Staszewska, wstępnie mówi się o tym, że „ogródek” mieściłby się na terenie tegorocznych wykopalisk. Są to dwie parcele usytuowane w centrum starówki, między katedrą a rzeką Elbląg.
     - Nie byłyby to tylko same fragmenty murów, ale również dodatkowe ekspozycje, np. rekonstrukcje, plansze i zdjęcia pokazujące pracę archeologów - zapowiada Agnieszka Staszewska, dodając, że „ogródki archeologiczne” są turystyczną atrakcją wielu europejskich miast. - Są na przykład w Rzymie i Barcelonie. Na prośbę prezydenta sprawą zainteresował się biskup elbląski, który sfotografował rzymskie „ogródki”. Możliwe, że u nas powstanie coś podobnego.
     Koncepcja ogródka archeologicznego powinna być gotowa do końca roku.
     Elbląska starówka uważana jest przez specjalistów za największy w swoim rodzaju archeologiczny poligon w Europie. Nigdzie bowiem w tak dużym zakresie nie bada się pozostałości miast sprzed wieków. W ciągu 27 sezonów naukowcy spenetrowali ponad 13,5 tysiąca metrów kwadratowych najstarszej dzielnicy Elbląga.
     Mówi rzecznik Prezydenta Elbląga Agnieszka Staszewska:
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Lepiej późno, niż wcale. Swoją drogą ciekawszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie zwiedzania miejsc, w których prowadzone są aktualnie wykopaliska. "Ojroturystów" mogłoby to bardziej zachęcić do przyjechania do Elbląga. Ale zapewne "Królowa Paw" nie wyda zgody na wejscie na jej teren zwykłych śmiertelników.
 • "Lepiej..." cóż za usczypliwość, dlaczego to anonim sam nie wystapił z taka inicjatywą. a po drugie "Królowa..." nie zgodzi się, a czy anoim chccialby aby gdy cokolwiek robijakiś, natt (już nie tłum gapiów) krcił mu (jej) się za plecami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karolisko(2006-09-02)
 • Sympatyczna pierwsza jaskółka. Jednym z największych atutów Elbląga jest historia i archeologia. Jesteśmy potęgą. Niestety miasto z niego nie korzysta. Kto w Elblągu wie, że mamy jedne z największych na świecie zbiorów dotyczących średniowiecznego miasta?-Hanza,wspaniale wykopaliska Truso - Wikingowie i Weklice – Goci. Wszędzie w Europie już dawno mieszkańcy miasta zarabialiby na turystyce historycznej. Trochę się powtarzam, ale my Elblążanie o budowie Truso mówimy od 22 lat. W Pruszczu Gdańskim 3 lata temu odkryto ślady osady z okresu wpływów rzymskich. I już zdobyli pieniądze z funduszy europejskich i robią przetargi na wykonanie obiektu(faktorii rzymskiej). W Polsce powstało lub powstaje kilka grodzisk: Biskupin, Wrocław, Wolin, Szczecin, Gdańsk, Rynia, Białystok, Byczyna itd.. Tylko Rynia nie jest wspierana przez samorząd. Zyskiem dla samorządu są ludzie, którzy mając prace(w hotelarstwie, gastronomii itp.) płacą podatki i nie proszą o wsparcie pomocy społecznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj Ławrynowicz(2006-09-02)
 • Mam nadzieję, że ten "ogródek archeo" bedzie maił charakter tymczasowy do czasu zabudowy tego miejsca kamienicami! W ogóle mam powazne obawy co do całokształtu odbudowy elbląskiej starówki! Decyzje w tej kwesti zaleza od pojedynczych ludzi z ratusza! Myslę, że powinno być opracowanych kilka koncepcji i projektów i w drodze referendum Elblązanie powinni wybrać ten optymalny w koncu Stare Miasto to dusza miasta a nie prywatny folwark!!! To wizytówka miasta na wieki! Chyba pora na powazną dyskusję na ten temat!
Reklama