UWAGA!

Oni wiedzą, jak się przeciwstawiać cyberprzemocy

 Elbląg, Oni wiedzą, jak się przeciwstawiać cyberprzemocy
fot. policja

Prace plastyczne dzieci i młodzieży traktujące o cyberprzemocy zostały zaprezentowane w sali kina Światowid. To tam odbyła się trzecia edycja konkursu „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić”. Laureatami zostali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Elbląga. Działania odbyły się w ramach miejskiego programu „Bezpieczny Elbląg”.

Organizatorami przedsięwzięcia był Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Urząd Miejski i Komenda Miejska Policji w Elblągu. Wszystkie prace dotyczyły przemocy internetowej, której może doświadczyć każdy, jednak twórcy skupili się głównie na rówieśnikach, a więc na młodzieży gimnazjalnej. Finał konkursu to także czas na podsumowanie badań dotyczących diagnozy stanu bezpieczeństwa uczniów elbląskich szkół gimnazjalnych, które przedstawiła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. Wynika z nich, że aż 39 proc. badanych było ofiarami przemocy. Najczęstsze formy przemocy w elbląskich gimnazjach to poniżanie (36 proc.) i ośmieszanie (38 proc.). Aż 34 proc. badanych przyznało się do rozsyłania kompromitujących filmików. Na pytanie - czy byłeś obiektem zdjęć i filmików wbrew swojej woli? – 38 proc.  badanych odpowiedziało – tak. Dyrektor podkreśliła, że najbardziej daje do zastanowienia sytuacja, w której 58 proc. ankietowanych nie szukało u nikogo pomocy, w tym również u nauczycieli.
       Kolejnym prelegentem była Marzena Szlitter, psycholog SP Nr 15, która przedstawiła mechanizmy związane z powstawaniem cyberprzemocy, w tym motywacje do stosowania cyberprzemocy przez młodych ludzi oraz doświadczenia przemocy rówieśniczej w życiu dziecka.
       Podsumowanie konkursu było także okazją do omówienia zagadnień prawnych odpowiedzialności osób nieletnich, które przybliżył podinspektor Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Policjant mówił o umyślności działania nieletnich sprawców przemocy, a także odpowiedzialności prawnej w związku z przemocą rówieśniczą, którą ponoszą również rodzice lub opiekunowie prawni, na gruncie prawa karnego, prawa cywilnego jak i prawa administracyjnego.
       Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem prezydenta Elbląga, a wśród nagród znalazły się m.in. tablety. Nagrody laureatom wręczyli Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, inspektor Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu.
      
       Nazwiska nagrodzonych w konkursie

       1. Matylda Domżał - Szkoła Podstawowa Nr 21
       2. Aleksandra Szarłat - Szkoła Podstawowa Nr 21
       3. Klaudia Juśko - Szkoła Podstawowa Nr 19
       4. Anna Chrościcka - Szkoła Podstawowa nr 12
       5. Igor Kaźmierczak - Szkoła Podstawowa nr 12
       6. Magdalena Puzio - Szkoła Podstawowa nr 12
       7. Kornelia Piotrowska - Szkoła Podstawowa Nr 15
       8. Justyna Kanownik - Gimnazjum Nr 4
       9. Praca zbiorowa:
       Laura Baran
       Paweł Cywiński
       Jerzy Kowalski
       Patrycja Kubera
       Weronika Ulężałka - Szkoła Podstawowa Nr 14
       10. Praca zbiorowa:
       Vesna Majczyna
       Kamila Ołdakowska
       Izabela Tyfert
       Weronika Szpakowska
       Nikola Prokurat
       Aleksandra Gross - Szkoła Podstawowa Nr 9
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama