UWAGA!

Opozycja kontra prezydent. Poszło o wydatki na promocję

 
Elbląg, W tym roku Elbląg świętuje 777-lecie. Wydatki na promocję miasta wzbudziły emocje na sesji
W tym roku Elbląg świętuje 777-lecie. Wydatki na promocję miasta wzbudziły emocje na sesji (fot. WS, archiwum portEl.pl)

Jedna z poprawek w budżecie na ten rok wywołała burzę na sesji Rady Miejskiej. Poszło o 150 tysięcy złotych, o które prezydent chciał zwiększyć wydatki na promocję miasta do końca roku. Po długiej dyskusji radni opozycji propozycję prezydenta odrzucili.

Kampania wyborcza wkroczyła na salę obrad Rady Miejskiej z impetem. Pierwsze duże starcie między obecnymi władzami a opozycją wywołały plany prezydenta, by zwiększyć o 150 tysięcy w budżecie na ten rok wydatki na promocję miasta. Jerzy Wilk początkowo twierdził, że ta kwota jest potrzebna na pokrycie kosztów wykonania i montażu witaczy, które zostały zamówione jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Potem jednak przyznał, że się pomylił, a pieniądze są potrzebne m.in. na organizację świątecznych spotkań elblążan. Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Biura Prezydenta Miasta, dodała, że potrzebne są także na druk magazynu samorządowego, miejskiego serwisu, który dociera do mieszkańców. I wtedy rozpętała się długa dyskusja.
       - Na co te pieniądze w takim razie zostaną konkretnie przeznaczone? Na komisji otrzymaliśmy zupełnie inną informację – pytał Antoni Czyżyk, radny PO.
       - Pani dyrektor wyjaśniła szczegółowo na komisji, na co te pieniądze będą przeznaczone. Na tym spotkaniu nie było żadnych uwag. Teraz na tę salę wkroczyła kampania wyborcza – argumentował radny PiS Jan Redzimski.
      
       Zwarta opozycja po przerwie
       Prezydent poprosił o przerwę, by szczegółowo odpowiedzieć radnym w tej sprawie. Opozycja ten czas wykorzystała na przygotowanie oświadczenia, które podpisały kluby radnych PO, SLD i Radnych Witolda Wróblewskiego, w którym napisali m.in. „Radni PO, SLD i KWWW nie wyrażają zgody na ograniczanie praw radnych do kontrolowania, opiniowania, oraz wnoszenia uwag do projektów uchwał przedkładanych przez Prezydenta do procedowania Radzie Miasta. Odbieramy to, po raz kolejny, jako przejaw braku chęci konstruktywnej i rzeczowej współpracy Prezydenta z większością Radnych, szkodzący interesom Elbląga. Jest to tym bardziej szkodliwe, że dotyczy środków finansowych będących zainteresowaniem Elblążan”. Radni dodali, że sprawą dodatkowych wydatków na promocję powinna się zająć komisja rewizyjna.
       - Teraz rozmawiacie o 150 tysiącach złotych, a dlaczego nie protestowaliście w poprzedniej kadencji, kiedy wydatki na promocję wynosiły ponad 3,5 miliona złotych, a w departamencie zajmującym się promocją pracowało kilkanaście osób? W tym roku budżet promocji wynosi jedną trzecią tej kwoty, znacznie ograniczyłem koszty - mówił prezydent Jerzy Wilk.
       - Jeśli państwo nie przegłosujecie tej poprawki, to będziemy musieli ograniczyć wydatki związane z zakończeniem obchodów 777-lecia Elbląga, świątecznymi spotkaniami elblążan, nie wydrukujemy jednego numeru magazynu samorządowego – dodała Hanna Laska-Kleinszmidt. - Mieliśmy w trakcie roku wiele wydatków, które przekroczyliśmy, między innymi na ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości czy wydatki na promocję budżetu obywatelskiego.
      
       Nie ma zgody większości
       Radnych te argumenty nie przekonały. Michał Missan z PO złożył wniosek, by dodatkowe 150 tysięcy złotych na promocję wykreślić z tegorocznego budżetu i by sprawą zajęła się komisja rewizyjna. Za głosowało 14 radnych, 10 (wszyscy z PiS) było przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale się miotał ten p. Wilk z określeniem na co chciał wydać 150.000 zł. A przy tym był jakiś taki arogancki. Coraz bardziej się przekonuję, że p. Wilk na tym stanowisku to pomyłka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  33
  wiza(2014-09-30)
 • Te Gruchalski tu nie ma polityki w radzie miasta tylko jest troska o finanse miasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  5
  Joanna.z.TV.(2014-09-30)
 • On zawsze się miota jak ma się rozliczyć. ..
 • Oglądałem na Vectrze posiedzenie Rady i sprzwozdanie Prezydenta z tego, czego w ostatnim roku dokonał. Ble, ble. Wizyty przedstawicieli zaprzyjaxnionych miast, muzeum, patriotyczna wystawa przed Katedrą. .. .. Same konkrety. A co dla rozwoju miasta. Chyba, ze mamy zostać własnie Miastem - Muzeum.
 • jak Nowaczyk wydawał fortunę na "Ślimaka" to cicho siedzieli i przyklaskiwali
 • przysłuchiwałem się tej dyskusji, podsumowując: wielki szacun dla tej pani dyrektor, która za milion zrobiła lepszą reklamę miasta, niż poprzednicy za 3 miliony. Nikt nie powie chyba, ze promocja się nie ruszyła w ostatnim czasie. Ale polityka i kampania przedwyborcza wzięła górę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  14
  robi300(2014-09-30)
 • opozycja była bardzo przychylna promowaniu miasta na zagranicznych wojażach Pana Nowaczyka; wtedy jakoś nie protestowali że koszty są za wysokie i brakuje środków w budżecie
 • Wystarcza informacje na stronach miasta w internecie, po co tworzyć jeszcze bezsensowne gazetki
 • Magazyn samorządowy to wyborcza agitka prezydenta. Nie zgadzam się, żeby finansować kampanię PiS z naszych pieniędzy. A swoją drogą znowu pan Wilk został złapany na tym, że kręci. Trzy różne wersje i tradycyjnie skarga na poprzednią ekipę. To nudne, przewidywalne i infantylne. Brawa dla urzędniczki, która powiedziała prawdę.
 • To chyba jasne że Nowaczyk bardziej pasował do Dubaju niż Wilk, a kasa na promocję potrzebna na wybory.
 • Nie ważne ile kasy zaoszczędzono na restrukturyzacji byłego Departamentu Komunikacji Społecznej. Dzisiejsza struktura działa bez żadnego konkretnego programu opartego o długofalowy plan działania i z pomysłem na promocję miasta. To takie cicha przechowalnia w zamian za bezgraniczną lojalkę.
 • Jak Ten Pan śniał wydawać Nasze pieniądze na PROMOCJĘ MIASTA, trzeba było to wydać na łapówki albo rozdać to radnym ( szczeg ólnie Tym z PO ). Oni uwielbiają wręcz brać pieniążki za nic.
Reklama