UWAGA!

Ordynacja w trybunale

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie jutro (3 listopada), czy podpisane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 6 września zmiany w ordynacji wyborczej do rad gmin, powiatów i sejmików są zgodne z konstytucją i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.

Tą sprawą Trybunał zajmie się na wniosek 160 posłów SLD, Platformy Obywatelskiej i PSL.
     Posłowie uważają, że nowelizacja ordynacji jest niezgodna z konstytucją, została przyjęta z naruszeniem regulaminu Sejmu i zasad demokratycznego państwa prawa.
     - Naszym zdaniem, ustawa narusza m.in. przyjęty przez Unię Europejską Traktat Dobrych Praktyk Wyborczych - mówi elbląski poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski, jeden z czterech, którzy w Trybunale będą reprezentować wnioskodawców. - Niedotrzymany został np. 14-dniowy, minimalny termin vacatio legis. Po drugie, ustanowienie grup wyborczych praktycznie likwiduje możliwość uczestnictwa małych, społecznych komitetów wyborczych w podziale mandatów. Udział w podziale mandatów przy wysokich progach wyborczych i możliwości blokowania list będą miały, naszym zdaniem, tylko komitety partyjne i to jedynie dużych formacji politycznych. Po trzecie, zmiany w ordynacji, która w ogóle nie jest prostym dokumentem, zniechęcają wyborców do udziału w głosowaniu. Przeciętny obywatel zaczyna sądzić, że jego głos, jego uczestnictwo w wyborach, nie ma specjalnego znaczenia, bo i tak partie po swojemu podzielą się głosami.
     Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.15. Jego transmisję będzie można obejrzeć w internecie, na stronie Trybunału Konstytucyjnego: http://www.trybunal.gov.pl.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama